Zmeurici de iulie-august 2009 (10)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Am pus poze noi[url=http://community.webshots.com/user/anemona_27]aici[/url].

mami fericita de baietel Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Off mai incerc o data, vad ca mai trebuiau si ghilimele,poate merge.

poze

mami fericita de baietel Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

In sfarsit am reusit,am pus poze de la Praga si poze mai noi cu Alex

mami fericita de baietel Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

hai ca am reusit sa recuperez cele 5 pagini scrise, acum sa mai si raspund , mi-am mai deschis o pagina ca sa nu uit ceva si pe cineva


in prmul rand inutsafelicitari, ma bucur mult pt voi , sarcina usoara si bebe santos

muffinuta ce-mi place cand ne povestesti de Africa, dac acastig la loto sigur te voi vizita, ma bucur ca ai inceput sa scrii zilnic, simt io asa din scrierile tale ca esti mai bine de cand ne scrii si mai asteptam retete delicioase, stiu cand eram gravi ca ma innebuneai cu mancaricile tale gustoase



elena si moni felicitari si la cat mai putine kg, moni cate ai acum? felicitari si laurei ei ii dormi cat mai multe...dar nici prea multe

apropo muffi , moni voi le gatiti zilnic ? vad ca le faceti aproape zilnic , altceva, eu nu ma stresez, fac cate o supica/ciorbica si ii dau 2-3 zile maxim din ea, la pranz , dupa somnul de pranz e mai greu , inainte papa iaurt cu cereale acum sa nu-l mai vada as aca inventez ceva pe loc sau daca am ceva felul 2 , am obs ca ii plac mancarici gatite mai mult, deci sa ne mai spuneti si noua sa ne mai inspiram si noi
andra_80 stati la casa sau la bloc? si noi am avut soricei anul trecut in garaj si-n pod...am zis ca mor am prins o turma intreaga, anul asta doar 3, cred ca singura solutie e sa-mi iau pisica altfel nu cred ca scapam

CRIXIA anul asta prin toamna m-a vizitat si pe mine miky mouse inmasina, aveam caruciorul Anastasiei in masina in portbagaj si a ros manerele ..mama lui de soarece aveam niste nervi pe el ca daca-l prindeam ii scoateam dintii

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Adriana, stomatolog de soareci!
Muffi, ai ramas dependenta de lubenita.
Patricia, ai dreptate, iti iasa pe ochi pana ii convingi sa pape, si a mea are perioade ca zici ca traieste cu aer si tzitza. Cel mai greu mi-a fost sa accept ca nu da atentie apei, acum bea ori de cate ori ne vede pe noi
Anemona, vazut poze cu voi. si tu ai un dulcel acolo si mama, doamne, ce inalta esti!cred ca imi scuipi seminte in capdar faina, no commentfrumoase pozele de la Praga.
Monitza sa fie sanatoase galustele tale!ai doo dolofanele dulcele foc!
Numa mamici frumoase pe aici. nici nu ma mir ca avem zmeurele una si una
Iar nu mai stiu ce am mai citit, ma duc la sefa, a mancat niste ciorbita, ei i-am dat mai groasa, sa fie legume suficiente in burtica. Parca n-are timp domle nici sa manance nici sa doarma, ft ocupata e donsoara mea. Iar m-a omorat cu somnul de amiaza, pana la urma am pus piciorul in prag, ca dorea sa ma salute din mers a n-a oara, si am arestat-o in brate la minein 5 minute de mangaiat freza, a facut nani de nici nu ziceai ca era in priza inainte de ele. a, cu manutele impreunate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Alus, bine ati venit in tufa!vazut pozicile cu frumosii tai. Eu am o slabiciune pt polonei( asta e alint, nu misto ), ca era plin de ei in concediile mele preferite, chiar si unde am fost cazati am avut doo familii super de viata!
Cred ca in afara de Blanca si Giova, nimeni nu umbla pe la listuta sa va treaca si pe voi acolo, Blanca nu a mai intrat si Giova numa ce-a plecat la nemti, asa ca momentan nu sh cine ar putea sa va treaca, eu nu cunosc parola.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

moni ce pofte imi faci...cum ai facut tu sosul vanatoresc? daca dai de reteta de paste cu brocoli vreau si eu
despre nesquik eu zic nu clar, are numai porcarii in el, mai bine le dai cacao, e mult mai sanatoasa , daca mai gasesti pura, organica e super
tanimi ce frumos ca la voi ninge, cica de maien ninge si la bucuresti , abia astept sa mai iesim cu sania

pooh sa-ti fie de bine somnul...mama ce te invidiez
elenada de maine ma bag si eu la Rina ca nu se mai poate, doar ca eu nu o sa pap carne la ziua de proteine, poate un ou sau putina branzica in rest se potriveste manusa Rina pt mine ne vedem la Rina
lucialu papacioasa papacioasa n-am ce zice dar numai pe la 12 noaptea si 4 dimineata , am inceput sa ma obisnuiesc si cu noul ei program, sunt sigura ca e de la masele , alea de 2,6 ani ...asta e stau si astept cuminte sa iasa apoi sunt sigura ca-si va reveni la program
de ex azi a adormit pe la 16.30 vreo 2 ore...deci am incurcat-o la noapte

alus bine ai venit , te primim cu drag , povestete-ne de polonia si pe acolo as vrea sa ajung

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)



"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

mi-am mai adus aminte:
Laura, ii dorim pofta de mancare Sarei!
Tanimi, si io am avut niste reactii de genul la povestile despre care spui si mai sunt(de parca nu asa le invatasem si io )Apoi mi-am pus creerii la lucru sa isi aduca aminte cam cat de tare m-au speriat pe mine...nu-mi aduc aminte, decat ca mi-au placut, stiu in schimb ca anumite desene ma impresionau groaznic,dar povestile in sine le adoram si chiar imi doream sa fiu cuminte, harnica si ascultatoare. asa ca...dc vrei le cauti povesti pt pitici de-alea mai scurte, chiar sunt si cu desene frumoase, alea de Tony Wolf is perfecte!
Adriana, va doresc sa va viziteze mosu Ene devreme, cum si noua ne dorim un repetir la aseara

despre doamne la munca in menaj, mi-ar place, mi-ar place in virtutea sa imi faca treaba, pe de alta parte imi place intimitatea, si asta nu mi-ar mai place sa-mi stie casa, noh, ciufuta mai sunt, stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Buna si de la noi fete cucuiete,

Da, am observat ca se discuta despre Romania versus alte tari. Eu, sincer, amin venirea cu Bryce in tara, la momentul asta, tocmai din motivele mentionate de voi. Nu vreau sa fiu snoaba, Doamne Fer' departe de mine gindul asta, ca am o multime de prietene si sunt o gramada de mamici care isi cresc copiii in RO fara probleme, insa, prefer sa astept ca organismul lui Bryce sa se maturizeze un pic, inainte de a-l expune unui astfel de climat.
Aici, e foarte diferit conceptul de a avea copii. In sensul ca orasul e construit pe ideea de "kids friendly" (bine, sunt si zone rau famate, nu va ginditi ca totul e roz) insa, per total, pe unde mergem noi, nu am avut senzatia ca ma simt in plus cu copilul meu. De fumat nici pomeneala, nu ca nu se fumeaza in restaurante, da' sunt anumite locuri unde nici pe terasa nu poti fuma, iar in unele orase, cum e de ex. Beverly Hills, nu mai ai voie sa fumezi nici macar pe strada. In resturante, in mare parte, (si aici e cultura restaurantelor, putine femei mai stau acasa sa gateasca), exista meniuri pentru copii (vegan + normale) le dau creioane de colorat si niste hirtiute cu desene pe ele. Ca serviciu, sunt prompti si foarte, foarte serviabili. Daca gresesc, ceva nici nu stiu cum sa-si mai ceara scuze sau sa repare greseala.
Locurile de joaca sunt, in general, bine delimitate in parcuri si exista sectiuni, pentru diferite virste. Nu au voie sa intre persoanele care nu au venit cu copii. Totul e foarte curat, nu exista un muc de tigara sau fecale de animale sau alte mizerii.
Locurile de joaca la interior se impart in 2 categorii - cele in care se pot juca de voie (playrooms) unde doar platesti o taxa de intrare (cam 8 dolari pe copil) si poti sta cit vrei in timpul zilei si copilul se joaca de voie si cluburile de copii (gen Gymboree, Mommy &me, Teach me etc) unde exista un instructor care ii invata cintacele si activitatile sunt organizate sub forma unor lectii (astea sunt un pic mai scumpe, cam in jur de 12-13 dolari pe ora).
Pe linga ce am scris mai sus, mai exista asa numitele "playdate-uri" in care citeva mamici cu copii de aceeasi virsta se string la casa uneia dintre ele si in timp ce copii se joaca, mamicile mai povestesc la o gura de cafea.
Plus "Stroller Strides" si grupuri de yoga unde mamicile vin cu copiii.
Gradinitele (aici se impart in pre-school -2 1/2 ani- 4 ani si kindergarten de la 4 ani in sus pina intra la scoala adica in jur de 6-7 ani). Din ce m-am informat pina acum, majoritatea sunt private. Iar aici, mai ales in LA, care e un oras imens, cu multe optiuni, sunt pre-school care accepta copii de la 2 1/2 ani in sus si altele de la 3 ani in sus si care ofera diferite programe ( 3 ore pe zi-2 zile pe saptamina , sau 3 zile zile pe saptamina, sau in fiecare zi de dimineata pina dupa amiaza). Preturile sunt si ele diferite, De la citeva sute dolari pe luna (3-400, cam asa) pina la 1000-1000 si ceva de dolari pe luna. In general, inainte sa dai copilul la gradinita, parintii cerceteaza piata si fac tururi ale gradinitelor, cam cu vreun an inainte, asa. Si noi, deja, avem programata o intinire, pentru 28 februarie, la primul pre-school.
Uite, va las citeva link-uri de pre-school sa va faceti o idee:

http://www.caterpillarcottage.com/node/8

sau

http://www.tsons.org/

Si pentru ca exsita atit de multe optiuni, s-au tiparit ghiduri unde parintii gasesc informatii pertinente despre gradinite, ce sa astepti de la o gradinita, ce intrebari sa pui atunci cind te duci sa faci turul etc.
Cam asta, pentru moment, despre cum decurge viata la nivelul nostru de virsta, sunt sigura ca e o alta lume cu cit el creste si trebuie sa mearga la scoala, liceu, facultate.

INUTSA- FELICITARI!!!!! Sa fie totul la suoerlativ si un bebe voios si mincacios!!!

Gata, fug la ale mele,

Va pupacim dulce,
Clara si Bryce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corinna1982 spune:

Inesa, FELICITARI! Bebe sanatos si sarcina usoara!
Sa stii ca m-am gandit cand ai schimbat semnatura, eu ma uitam dupa burtca si parca nu era completa semnatura ta.

Mergi la inceput