Revine indemnizatia la cuantumul initial de la 1 i

Revine indemnizatia la cuantumul initial de la 1 i | Autor: oana_lex82

Link direct la acest mesaj

Ati aflat ceva in legatura cu revenirea indemnizatiei pt cresterea copilului la suma initiala (85% si veniturile pe ultimile 12 luni)? Asa zicea Basescu asta toamna...ca din ianuarie revine la cuantumul initial...E ceva oficial in legatura cu asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Eu stiu ca acum din ianuarie, cuantumul este 75% din media veniturilor din ultimele 12 luni dinainte de nastere.

Pana in iulie cuantumul era de 85% din venituri, dupa reducerea cu 15% din acesti 85%, practic indemnizatia a devenit 72,5% din venituri. Iar acum din ianuarie, cica au marit-o ei putin, au rotinjut-o, si au facut-o 75%.
Eu asa stiu
Sa dea Dumnezeu sa mai creasca...

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Da...stiu noua lege dar eu nu ma incadrez in asta ca am nascut anul trecut in mai...si n-am luat niciodata 85% din venituri..pt ca in septembrie cand mi-a intrat mie indemnizatia deja era redusa..speram sa se revina la vechea lege...asa cum s-a promis..:((..nu e corect ca noi care am nascut sa nu beneficiem de legea de la vremea respectiva...mai ales ca Basescu zicea prin noiembrie ca din ianuaria o sa se dea indemnizatia dupa vechea regula pt noi care ne incadram aici...ce e mare lucru de la 72.5 la 75%...2,5% e fix nimik...sa dea inapoi toti cei 13% sau cat Dumnezeu au scazut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Da' il mai crede cineva pe Basescu?

Da, asa e, cresterea e f mica, fata de ce s-a "luat", dar nu prea avem ce sa mai facem... Doar sa speram ca vor veni si vremuri mai bune!
Tu daca ti-ai terminat postnatalul in septembrie si din septembrie ai intrat in CIC, da, iei indemnizatia redusa, chiar daca ai nascut inainte de "marile taieri", daca sa zicem intrai in CIC mai devreme, luai indemnizatia netaiata pana in luna iunie si pe urma -15%

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

eu stiu ca va fi 75% pentru toate mamicile care erau in plata la 31dec2010

mami de Naty (10.04.2009) si cuAlex 36+
AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Dar si pt mamicile care urmau/urmeaza sa nasca dupa 1 ianuarie, stiu ca la fel e cuantumul, 75% din media veniturilor ultimelor 12 luni. S-au schimbat doar perioada de concediu si plafonul maxim (corespunzatoare fiecarei variante)

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

da monica si pentru nasterile de la 1 ian se aplica 75%

mami de Naty (10.04.2009) si cuAlex 36+
AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput