Cuantumul contributiei pt pensie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

christel, hai ca iti raspund repede si ma duc la culcare:

in legatura cu suma de plata, banuiesc ca asa e peste tot.inainte ti l-au facut asa, pt ca nu exista practic un plafon, era doar procentual 31,3% din venitul pt care optai( au fost persoane care au platit si 1 ron, insa au avut aceleasi drepturi la perioada acumulata ca vechime ca si ceilalti care au platit sute de lei:probabil pt acest motiv au si schimbat legea).

mie asa mi s-a spus, ca acest contract nu mai este valabil din momentul in care ai sarit o luna calendaristica, sa fiu atenta mereu sa platesc in zilele lucratoare , inainte sa se termine luna in curs.
nu se platesc penalitati, pt ca din momentul in care se incheie luna in care nu ai platit, ei nu iti mai iau in considerare vechimea, decat pana in ultima zi a ultimei luni pentru care ai efectuat plata.

daca vrei sa reziliezi contractul, trebuie sa te prezinti personal(sotul meu a renuntat).daca vrei doar sa iti recalculeze, presupun ca merge doar cu o copie dupa buletinul tau(nu stiu cat de legal e).

mai asteptam raspunsuri de la cei care se pricep mai bine


Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Multumesc Cristina, nu vreau sa reziliez vreau sa-mi recalculeze cu sumele astea actuale si voiam sa stiu exact pentru ca trimit pe cineva si sa stiu de ce ar avea nevoie ca sa nu piarda timpul pentru mine pe acolo si nici sa nu rezolve din motive ca n-are procura sau bi meu.

Noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmaw

buna
Deci sunt in ceata total
EU contractul l am facut in 22 decembrie 2010 in vitan 6 BUCURESTI si am platit pt decembrie 82 RONI si pt ianuarie identic
DECI am luat contractul si vad
=venit asigurat 319
=cota de contrinbutie 31,3 %
=cuantum contributie de asigurari sociale 100
SA =i fi facut impresie inspectoarei NIculescu G ???
Si vad scris ca se pot achita din mina 12 luni deodata
DECI ce sa inteleg ca acum e150 Roni in loc de 82 Roni?







In mod normal ar fi trebuit sa platesti asa: 319 x 31,3% = 99,8 roni, deci rotunjit ar fi fost 100 roni(asa cum scrie si in contract(cuantum contributie de asigurari sociale)

De ce ti-au cerut doar 82 roni/luna nu mai inteleg si ti-au primit si banii pentru ianuarie, in conditiile in care ei stiau ca vor schimba legea. Sa ceri mai multe detalii cand platesti acum pentru februarie, sa te lamureasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui Christel

Citat:
citat din mesajul lui carmaw

buna
Deci sunt in ceata total
EU contractul l am facut in 22 decembrie 2010 in vitan 6 BUCURESTI si am platit pt decembrie 82 RONI si pt ianuarie identic
DECI am luat contractul si vad
=venit asigurat 319
=cota de contrinbutie 31,3 %
=cuantum contributie de asigurari sociale 100
SA =i fi facut impresie inspectoarei NIculescu G ???
Si vad scris ca se pot achita din mina 12 luni deodata
DECI ce sa inteleg ca acum e150 Roni in loc de 82 Roni?







In mod normal ar fi trebuit sa platesti asa: 319 x 31,3% = 99,8 roni, deci rotunjit ar fi fost 100 roni(asa cum scrie si in contract(cuantum contributie de asigurari sociale)

De ce ti-au cerut doar 82 roni/luna nu mai inteleg si ti-au primit si banii pentru ianuarie, in conditiile in care ei stiau ca vor schimba legea. Sa ceri mai multe detalii cand platesti acum pentru februarie, sa te lamureasca.

o sa cer dar pt moment am prea multe pe cap....dar oricum mi se pare ENORM suma de 222 roni mai ales ca eu vroiam sa o platescpe mai multe luni....SI ASTA IN COND IN CARE NU STIU DACA INFRACTORII DE LA PUTERE O SA NE DEA CEVA pensioara

Mergi la inceput