Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (73)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

neata!

Fetelor, noi suntem mai bine ca a venit si tati acasa...offf! mi-e asa de greu singura cu el racit si bineneteles ca si eu am luat raceala si am trecut direct pe Augmentin:(((
Nu mai are asa multe secretii, il aspir mai rar dar inca mai este ragusit.

Katalina, merci de articolele postate. Mi-am mai adus aminte si am mai citit si lucruri noi.

Racusor, mare dreptate ai! Am sa-i dau Imunobaby pt imunitate...dar nu am gasit la mine la farmacie si nici n-am mai cautat.
Am sa incerc la un magazin naturist care e pe langa ai mei socrii si daca nu-l au, imediat in comand pe net.
Multumesc!

Felicitari pt kk la olita delfinas sef!

Am aproape jumatate de casa impachetata si friginerul goool ...azi sotul cara toti sacii si cutiile la ferma, iar mai pe seara imi sortez cateva haine sa le pun in gentute si de maine ne mutam la socrii. Astept ziua de maine sa plec ca aici nu ma mai simt bine.

La multe lunite Raducu si Letitzia!
Sa va dea DD multa sanatate si noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

buna dimineata, delfinariu

o noapte tot buna , se pare ca ne-am revenit. s-a trezit doar la 9.30 si am pus-o la san, a molfait o jumate de ora dar n-avea ce, nici macar dupa o noapte . totusi nu a vrut completarea de lp... asa ca am lasat-o sa se joaca in patut (i-am luat si sacul de sormit si tot de-acolo, sa aiba loc si sa nu si le mai puna iar in cap, cred ca v-am pus ieri poze sa vedeti cum am gasit-o acoperita la trezire, si de-a curmezisul...). imediat e ora de pireu de fructe, poate apoi mai vrea un somnic de o ora sa-mi strang prin casa, daca nu iesim scurt la plimbare...

cristina, DA, tati chiar dormea!!! adica au tot povestit, s-au jucat... si la un moment dat o auzeam doar pe Isa revoltata. si catre final se vede ca aproape plangea de ciuda ca tati nu mai reactioneaza... pai tati al nostru adoarme la comanda, oriunde si oricand, ce-as vrea sa pot face si eu la fel... o sa incarc video si pe youtube sau picassa sa-l vedeti toate


Isa 2011


delfinasul Hannah Isabela 2010(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Letizia de CARMEN
Radu Gabriel de MATUSA

sa cresteti mari si frumosi!

Racusor, felicitari lui Andrei pentru isprava

Carmen, asteptam amanunte si poze frumoase, o pupam pe Leti sa treaca bubita


Isa 2011


delfinasul Hannah Isabela 2010(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:



www.youtube.com/watch?v=VILnUqCtEp0" target="_blank">tati, trezeste-te!!!!!!!!!!!


Isa 2011


delfinasul Hannah Isabela 2010(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

boon
si noi am inceput cu supa..ieri esec total, ca si pasasem un pic de morcov
azi incepuse la fel..dar m-am desteptat si apoi i-am dat zeama simpla. nu-i place textura de leguma pasata.

bamboleta, dupa prima luna si stefan al meu era decretat "falimentul cresterii, citoliza hepatica"- pt ca avea transaminazele marite-nu mai tin minte dc era dubla sau tripla maxima si nu luase niciun gram. am facut trat cu liv 52..desi dr a insistat sa continui pe LM eu i-am zis ca copilu meu plange de foame, si am bagat LP..treptat a luat si in greutate..a aparut anemia..am tratat-o si pe aia..la 6 luni analizele tot nu erau bune.dar la 1 an erau perfecte, fara niciun alt trat.




Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

asaaa... asta e pentru cand au chef de povesti puiutii vostri, Isabela e o buna partenera de conversatie:





Isa 2011


delfinasul Hannah Isabela 2010(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Neata si de la noi
Nu pot sa cred ca Andrei a facut kk la olita!!!, ce trece timpul!!!
Deci sa povestim.
Drumul de dus a fost groaznic, de la urcarea in avion a inceput sa planga teribil, cu suspine de foame, mi-am dat seama ca lapticul era in carucior iar caruciorul l-au luat la urcarea in avion, aveam 2 borcane cu piure de fructe in geanta, aveau in avion niste lapte chinezesc pt bebelusi, vecinii de scaune vroiau sa se mute la fundul avionului ca doar si ei platisera biletele, ce mai tragedie mare! Pana la urma dupa decolare s-a linistit putin am pus-o in cosulet agatat langa televizor, televizorul pe desene animate, nu vroia sa doarma deloc, ca nu avea muzica ei, i-am dat un borcan si jumatate de piure, i se uscau buzele si avea sete permanenta de la aerul uscat, eu am calatorit mai mult in picioare aplecata peste cosuletul ei, am mancat pe rand, cand eu cand sotul, ne-am jucat permanent cu ea cum dadea semne de oboseala, intr-un final am ajuns, s-a uitat in jurul ei continuu la atatea lumini, oameni, toti se aplecau peste ea sa o mangaie, sa se strambe la ea, de toate natiile si culorile, purtatori de tot felul de virusi altii isi varsau plamanii afara fara sa puna mana la gura, in general europenii, austriecii ca ce sa le faci natie nesimtita, inca din aeroport cand ma chinuiam sa deschid usa de la lounge si sa bag carutul si nimeni nu a tinut usa sa intru si eu.. non europenii un comportament impecabil fata de mama si copil, ca si linia cu care am zburat, ii aduceau tot felul de jucarii, se jucau pe rand cu ea sa o linisteaca, ne-am cazat, nu aveau sterilizator ca e interzis in dubai, pana la urma ne-au gasit unul uitat de un turist, si s-a culcat, a dormit neantoarsa 14 ore nu i-a trebuit nimic.
Dimineata piscina, si plimbat, pranzul la piscina, tot staff ul venea sa vada daca e bine, alergau sa ridice/coboare caruciorul, tineau toate usile samd.
am fost sa vizitam, la cumparaturi, plimbari si dormit doar afara, DA a disparut complet cu clima propice.
Cum in piscina pt copii veneau copii de toate culorile muuulti, si cum stim ca micutii sunt purtatori de n bacterii ne-am procopsit si noi cu un suvenit. Cei mai tarani erau englezii care urlau la copiii lor de pe sezlong , si italienii, deja stim pe Catenina si familia urlatoare, si alte 2-3 familii de englezi care se trezeau in cracii zorilor sa ocupe scaunele cele mai bune.
Pentru ca piscina de copii pana la un an avea protectie ultravioleta, veneau deasemenea si vreo 2 cupluri pe la 50 de ani de anglezi sa nu se prajeasca la celelalte piscine sau sa economiseasca banii de creme de protectie si de cate ori plangea un copil se uitau urat la parinti ca ii deranjeaza la odihna in locul dedicat exclusiv piticilor. In rest cand adormea Leti venea Caterina o pitica de un an si ceva sa se uite la bebe, si ma-sa incepea sa-si verse plamanii in do major urlandu-i caterinei sa vina de acolo ca trezeste copilul, bineinteles ca biata copila nu scotea niciun suntet, mama isterica zbiera, se trezea Leti speriata, o adormeam la loc, si venea familia engleza aici mama se intretinea cu salvamarii si copilul polua fonic cum nu am mai auzit, cadea se zbatea, lovea, urla samd, mama ca o englezoaica veritabila isi continua flirtul inceput cu un Juan colorat, si pe un ton calm ii spunea copilului care tintea la maxim de decibeli, mide your tone please, the baby is sleeping.. In fine, the babay trebuia sa mearga la plimbare, am luat o bona, pentru linistea vacantei noastre ca nu se mai putea, cand plecau familiile uluitoare veneau bonele cu zecile de copii locali/regionali, care se aruncau in piscina de 30-50 cm, cu haine si papuci tipand de fericire. Noi am stat linistiti, si nu am repetat prea des experienta piscinei de infanti ca sa nu lasam creerii in vacanta.

Sfat, daca plecati cu copii pana in 3 ani si vreti sa aveti si voi vacanta nu numai ei, trebuie adusa o bunica, un neam, iar daca tot platiti mai bine o bona straina ca sa puteti sa ciocniti un pahar de vacanta cand vreti voi nu cand va lasa ceilalti turisti!
Sau daca e vacanta parintilor copilul ramane intr-o grija de bunica/bona/matusa, si se mai face o vacanta de lucru in care se introduce in schema si bblusul din dotare.
Drumul de intors a fost ok, in afara de carutul rupt , compania cu care am zburat imi va da compensatie de 500 de euro ca cica nu era nou si nu il platesc integral e bine si asa ca acum m-am invatat minte si iau un mclaren umbrela de 4 kg greutate mult mai ieftin si mai putin complicat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Carla iti raspund aici
Cilit spuma cu pulverizator pe toate partile metalice/inox samd cu carpa uscata si apoi clatit bine.
Eu o cresc pe Leti mai spartan , temperaturi in casa de 20 de grade, baita in cada care a fost curatata asa cum a fost curatata mereu, laptele il fac cu ce apa am, temperatura camerei sau putin incalzita, nu mai sterilizez nimic ci totul merge in masina de vase la 55-60 de grade oricum sunt mult mai curate biberoanele de cand am scos din functiune sterilizatorul, nu dezinfectez mai mult decat inainte pt ca nu vreau o iau razna, azi are 6 luni, inca nu a racit niciodata, nu i-am dat niciun medicament pana acum , la stafilococul pe care il are in obraji am refuzat antibiotic de inghitit, ii dezinfectez cu solutie pe baza de clor sa ii arda coaja si ii pun crema care sa omoare bacteria.
In rest mucisori a avut, nu mi-am facut griji, am lasat-o sa-i treaca, i-am curatat nasucul cand cu degetul meu cand cu aspiratorul depine unde erau mucisorii, a mai tusit, stranutat, dar medicul mi-am zis ca indiferent de tipul alimentatiei un bebelus are anticorpii mamei pana la 6 luni si e bine sa nu intervin cu nimic, lucru facut, daca a tusit o zi 2 si-a revenit singura si nu a parut deranjata.
Doar la temperatura actionam, ca atunci e infectie si asta e periculoasa!
In rest, nu vreau sa ii stimulez poate gresit poate corect sistemul imunitar care este in plin proces de formare, la baie mereu bea din apa in care o scald, nu pot sa controlez, din piscina la fel.. va trebui sa lupte si mi-am impus sa nu ma panichiez , sper sa reusesc si pe viitor!!

Rodica Bella ta e asa de vorbareata, Leti a mea e mult mai tacuta, ne gandim ca inainte de 3 ani sigur nu va vorbi, ca folosim 3 limbi acasa, chiar acum ii aratam sotului copii asa vorbareti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Vai Carmen, ce harmalaie! In concediile noastre rusii s-au dovedit a fi cei mai galagiosi, apoi englezii si italienii ;)

Noi deja am vorbit cu bunicii sa vina cu noi, sa vedem daca ambele perechi sau numai parintii mei. Nu ne incumetam altfel inca. Si vrem vila sau apartament, cred ca e mai usor cat e copilul mic.

Bine ca v-ati intors, speram ca macar putin v-ati odihnit si voi cat a stat copila cu bona ;)

Noi suntem in parc acum, andrei doarme iar eu butonez blackberry :) m-as culca si eu langa el :P

La amiaza nu stiu cum sa repet figura cu olita ca el face in timpul mesei :P ma mai gandesc la strategii :))

*****************************************
mami fericita de nazdravanul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

A mancat si Raisa prima supa. De fapt, mi-a iesit ca o supa crema, putin ma subtire. A mancat 60 de grame si acum e la tzitzi.

Mami fericita de Raisa - 01.08.2010

Mergi la inceput