ENEL- probleme -dosar Parchet

ENEL- probleme -dosar Parchet | Autor: tzuc

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Am o problema cu ENEL distributie muntenia, incerc sa prezint situatia pe scurt, poate ma ajuta cineva sa inteleg daca eu gresesc si ei au dreptate.
2007- septembrie am cumparat casa in comuna Pantelimon
la momentul acela curentul era tras de la stalp, cutia in perete, fara contoar, dosarul depus pentru inchierea contractului si a formalitatilor, inclusiv instalare contoar, printr-o firma/persoana intermediara cu ELECTRICA (sau cum se numea atunci)
-in iarna 2007-2008 diverse controale de le ELECTRICA/ENEL, debransare de la stalp, explicatii etc, discutat zilnic cu firma/persoana care se ocupa de aspectele contractuale pentru a intra in legalitate, pana in ianuarie 2008 cand 2 persoane care au venit in control..mi-au facut proces verbal de consum fraudulos, au discutat telefonic si reprezentantii ENEL cu firma care se ocupa de dosar etc, fac PV si pleaca.
- in urmatoarele 3 zile firma vine, instaleaza contorul, fac contractul cu ENEL totul OK..
- In 2008 a venit factura de la ENEL pentru consum frAudulos in perioada ianuarie 2007-ianuarie 2008, suma ff mare.
- am mers la oficiul de care apartin si am discutat cu sefa oficului..a inteles, i-am dovedit ca eu am cumparat casa in septembrie si nu e normal sa platesc pentru o perioada in care nu am locuit acolo si cu cat casa a fost construita in iunie-septembrie 2007.
- a recalculat pentru perioada septembrie 2007-ian. 2008, am platit, totul OK.
- primesc somatie de la ENEL ca am de plata suma XXX pentru acelasi motiv si sunt invitata la sedIu sa discut cu juristul
- merg, discut, explic, mi se spune" imi pare rau, noi am preluat dosarele "fizic" , nu am preluat baza, istoricul, clientilor decat din momentul cand ENEL a cumpart ELECTRICA, trebuie sa dovediti ca s-a efecuat plata". Nu am mai gasit chitanta, asa ca m-am prezentat la oficul unde am platit, sefa mi-a facut o adresa semnata si stampilata in care mentioneaza ca am achitat suma X in data de..., am trimis-o la juridicul ENEL sperand ca totul e clar.
- in 20010 ma cauta politia...sa am prezit la sediu ca au o 'lucrare" de la parchet privind 'consumul fraudulos"
- ma prezint, dau declaratie, explic, atasez documentele doveditoare, ctr casa, doc de la oficiul unde am platit, factura ultima unde nu apare nimic "restanta de plata"..etc, politistul ma asigura ca e totul OK si ca sigur se inchide dosarul.
- ieri ma suna ca a venit din nou 'adresa" de la parchet si ca e dosar penal..... sa mor..de inima...

nu inteleg, va rog, poate ma ajutati sa inteleg daca eu nu vad fondul problemei sau reprezentatii ENEL sunt rauvoitori etc...

Am contactat un avocat si abia marti ma intalnesc cu el sa discutam, daca cunoasteti cazuri sau sfaturi legale ce sa fac?


ma simt hartuita, am impresia ca nu este vorba despre mine si ca visez urat...
imi vine sa-i dau in judecata..dar ma gandesc ca ma lupt cu morile de vant...as plati, dar nu vreau sa platesc nevinovata doar pt ca e o companie mare care isi bate joc de clienti..

multumesc daca ati avut rabdare sa cititi pana la capat, nu am fost scurta..ca am incercat s aprezint situatia cat mai clar, sper, pentru a primi un raspuns..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Bine ai facut ca ti-ai luat avocat.
Pe scurt: faptul ca ai platit nu inlatura raspunderea penala.
Este infractiune prevazuta in Codul Penal, art. 208-209, iar la furtul de energie este in forma continuata.

(Pe romaneste - daca iti intra cineva in casa si-ti fura, nu scapa doar daca iti inapoiaza bunurile, el va raspunde pentru fapta sa indiferent daca prejudiciul a fost sau nu recuperat).

Avocatul va gasi cea mai buna solutie.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Multumesc Mediajust pentru mesaj.

Inteleg, numai ca somatiile primite de la ENEL faceau referire la faptul ca eu nu am achitat toata suma cu care ei ma facturasera. Si in adresa de la parchet la fel era, recuperarea prejudiciului.

Abia astept intalnirea cu avocatul sa termin cat mai repede...ca deja nu mai dorm noaptea..desi stiu ca sunt nevinovata, ci ca anumite circumstante/altii care nu au respectat termenii/conditiile pentru care au fost platiti m-au adus in situatia prezentata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

intrebare : acea firma/persoana, care in 2007 ar fi trebuit sa se ocupe de toate formalitatile si intrarea ta in legalitate, mai exista ? pot fi trasi la raspundere pentru faptul ca in perioada ianuarie 2007- ianuarie 2008 (sau de cand si-au luat angajamentul fata de voi) nu s-au ocupat de rezolvarea acestei probleme ? pentru ca din cele scrise de tine, mie mi se pare ca aceia sunt principalii vinovati de situatia in care te afli tu acum. doar nu puteai tu sa te apuci sa-ti montezi singura contoar, era sarcina acestei firme sa rezolve situatia.

a, si inca ceva : ai cumparat casa. de la cine ? cu ce data ? acel cineva nu avea contract cu Electrica ? cum s-a lucrat la casa in perioada iunie-septembrie, daca nu au avut curent electric ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Multumesc Corinadani.
R: persoana de la care am cumparat a platit in avans si a dat documentele persoanei respective sa se ocupe avize, de contract, contor etc... da, am datele despre persoana care s-a ocupat..inclusiv copie dupa buletin.
Da..am spus, casa am cumparat-o de la X..exista documente la notar, ctr etc..nu asta-i problema..casa era noua, a fost constuita in perioada iunie-sept 2007..
Am spus ca era legata la stalp, evident ca tot de persoane angajate la ELECTRICA, ca nu face altcineva acest lucru, nu era/este nimic improvizat.. in casa toata instalatia functia, prize/becuri etc...deci oamenii s-au ocupat, numai ca cel imputernicit si platit sa ofere serviciile respective a intarziat ff mult, din diverse motive ( evident luase banii si nu-i mai pasa de nimic) si am ajuns in situatia aceasta.
Noi am preluat casa si toate documentele, inclusiv contactul cu X..care se ocupa de rezolvarea problemei si care fusese platit in avans pentru efectuarea serviciilor.

Evident si-a luat banii si ne amana de pe o zi la alta etc, nu doar pe noi, toti vecinii, eu am fost mai ghinionista ca eram acasa cu fetita de 2 luni si am raspuns cand au venit in control..si chiar i-am invitat in casa, evident stiind ca nu am nimic de ascuns si ca nu fac nimic ilegal.

pot solicita desfasuratorul de la comania de telefonie sa se vada cat am discutat si cat l-am sunat in perioada respectiva, inclusiv in ziua si minutul cand mi-au facut PV cei de la ENEL ..l-am sunat si ei au discutat cu X telefonic..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Infractiunea are o trasatura esentiala - vinovatia, care se manifesta in doua forme esentiale: intentia si culpa. Dupa parerea mea, lipsesc amandoua - dar asta trebuie aratat.

Administrarea probelor pe care le detii va lumina povestea asta, care chiar trebuie sa se incheie, si probabil ca cercetarea se va finaliza in favoarea ta.
Aduna-ti insa cu calm hartoagele, si eventual scrie si istoria pe scurt (cu indicarea momentelor si actelor) pentru a avea coerenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

nu ma pricep la legi, dar logic ar fi, daca povestea se termina urat pentru voi, sa-i dati in judecata pe cei care au fost imputerniciti sa se ocupe de contractul cu Electrica, montarea contoarului si intrarea in legalitate...poate te ajuta vecinii cu declaratii, din care sa reiasa faptul ca nu numai tu ai fost dusa cu vorba, ci si ei...
persoana de la care ai cumparat casa ce dovada are ca a platit in avans ? a incheiat un contract sau alt document cu neseriosul ala, care chipurile s-a ocupat de "relatia" cu Electrica ?

iar ca sa fiu "detectiv particular" pana la capat , poate v-ar fi de folos sa aflati din evidentele celor de la interventii Electrica, sa identificati data si echipa care s-a ocupat de conectarea cablului la stalpul de curent, chiar daca in acel moment casa era in constructie si nu era contractul facut/contoarul instalat...asta, desigur, daca lucrarea a fost facuta legal...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput