Bebe de 4 luni nu stie sa adoarma singurel

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Oana_lex, regula de trei simpla spune asa:

bebe 6 kg ..... 50 ml
mama 120 kg ..... x ml


x= 120*50/6 = 1000 ml.

Asadar, pentru un bebe de 4 luni, 50 ml de ceai echivaleaza cu un litru de ceai de tei pentru un adult. Zilnic.

Deci DA, e enorm. Si DA, sedezi copilul. Si DA, spui multe tampenii.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_a

Oana_lex, regula de trei simpla spune asa:

bebe 6 kg ..... 50 ml
mama 120 kg ..... x ml


x= 120*50/6 = 1000 ml.

Asadar, pentru un bebe de 4 luni, 50 ml de ceai echivaleaza cu un litru de ceai de tei pentru un adult. Zilnic.

Deci DA, e enorm. Si DA, sedezi copilul. Si DA, spui multe tampenii.




www.youtube.com/watch?v=Efc0p0GASFY" target="_blank"> Children see




Hai mai Anca, unde gasesti tu mamele alea de 120 kg?? Daca ai luat greutatea medie a unui bebe, apoi ia si greutatea medie a mamelor ca sa fie rationamentul corect.




www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Un vot pentru Rareshic - lau.jpg



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

Mai Denizel...asa crezi? Chiar crezi ceea ce zici??? Sedez copilul cu plante medicinale??? Alerteaza draga protectia copilului, chiar te rog, iti dau si adresa.

Pe bune, daca 30 ml de ceai de tei pe zi e considerat sedativ..atunci...pe bune am inteles ca esti din Bucuresti si voi de regula va credeti peste toti ceilalti dar nici chiar asa...te rog sa mai vb cu un pediatru, sa mai citesti o carte...Chiar nu-mi vine sa cred ca am putut citi asa ceva...




Oana_lex, nu eu am deschis discutia despre ceaiul de tei. Tu ai deschis-o!
De ce ai deschis-o?
Fiindca ai recomandat ceaiul de tei unui bebe care plange si nu poate sa adoarma.
Deci, l-ai recomandat pentru ca bebe sa adoarma, stiind din experienta ta!!! ca ceaiul de tei are efect sedativ.
Daca bebe adoarme de la ceaiul de tei, inseamna ca bebe a fost sedat.


Florile de tei sunt plante medicinale.
Plantele medicinale sunt medicamente care cresc in copaci.

Medicamentele folosesc oamenilor bolnavi.

Un bebe care plange nu este un om bolnav!!!
Un bebe care plange este un omulet care are niste nevoi fundamentale nesatisfacute.
Un bebe care plange nu are nevoie de tranchilizante.
Nevoile nesatisfacute nu se rezolva cu ceai de tei.
Daca nu ma crezi, bea un kil de ceai de tei atunci cand ai o nevoie .


Citat:
.te rog sa mai vb cu un pediatru, sa mai citesti o carte



Asta fuse buna :).



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui anca_a

Oana_lex, regula de trei simpla spune asa:

bebe 6 kg ..... 50 ml
mama 120 kg ..... x ml


x= 120*50/6 = 1000 ml.

Asadar, pentru un bebe de 4 luni, 50 ml de ceai echivaleaza cu un litru de ceai de tei pentru un adult. Zilnic.

Deci DA, e enorm. Si DA, sedezi copilul. Si DA, spui multe tampenii.




www.youtube.com/watch?v=Efc0p0GASFY" target="_blank"> Children see




Hai mai Anca, unde gasesti tu mamele alea de 120 kg?? Daca ai luat greutatea medie a unui bebe, apoi ia si greutatea medie a mamelor ca sa fie rationamentul corect.




www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Un vot pentru Rareshic - lau.jpg



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me




Bine, facem calculul pt. saij de kile.
O invitam pe oana_lex sa bea zilnic jumate de kil de ceai de tei. De preferinta cand are timp sa stea pe DC :)))))).



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Laura, 60 kg inseamna juma' de litru pe zi. Tot e mult. In plus, conform rationamentului oanei-lex, tot putin inseamna si 20 de grame de slanina afumata pe zi, nu? Sau poate 20 de ml de vin, 50 ml de bere samd.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

un sal de purtat bebeii ai incercat?eu il recomand calduros.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Alecsa, fii-mea a adormit la san pana la 2 ani. Nu adoarme asa?
Cred ca tine si explicatia cu patutul rece. Eu mai foloseam un mic truc, ii puneam un tricou de-al meu in pat. Asta pentru somnicurile de peste zi, noaptea dormea cu mine.

Nu i-am dat niciodata ceai, eu chiar nu inteleg cum plimba mamicile biberoanele cu ceai in lacasurile alea de la carucioare, mai ales pe timp de vara....
Si un masaj bun, inainte de somnul de seara poate ar functiona, la noi n-a mers masajul, fetitei mele nu-i placea

blog


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=0" target="_blank"> Eva cu obrajori ca marul - concurs CHIC - adr.jpg


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

un sal de purtat bebeii ai incercat?
eu il recomand calduros.

Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo



asa ceva, nu?
http://www.activitaticopii.ro/concurs_sling

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

si pe timpul zilei, mers afara, in casa departe de tv ori radio enervant, muzica clasica in surdina, inainte de somn, lasata numai lumina de afara cit vine si cit e, cit mai putine becuri, beculete, jucarii zgomotoase cu beculete colorate, etc. o jucarie cu snur care cinta, e deajuns.cum face sotul tau cu el nu mi se pare ok. poate fi chiar periculos.bine, de fel nu agreez leganatul ala in draci, ritmat pina la zapaceala:), indiferent ca-i pe picioare, in miini, in cosulete cu baterii si ce minuni or mai exista.pus bebelusul in sal si asa la pas prin casa, o atmosfera buna pe fundal si ar trebui sa fie ok. eu de ex o sun pe mama, ne punem la povesti, sun gratis:), si imi adormea asta mica dusa, daca-mi auzea vocea, plus radio pe postul clasic in fundal asa la minim.ce ar mai fi? camere aerisite, normal fara fum ori aer uscat ori caldura ca la sauna, bebele nu imbracat prea gros ori prea subtire.si acum se bucura cind vede salul, inca o pot duce:)Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

da buli, ceva de gen, dupa 4 luni merge si slingul.eu am un sal african lung de niste metri, bumbac bio, in culoare movalie, ehei fitze, l-am avut albastru si l-am schimbat ca sa fim chic p'afara la plaja:))cit is nou nascuti, trebuie grija mai mare, dar dupa o luna jumate-doua, ar trebui orice mama sa fie in stare sa lege fara frica smecheria asta de sal, sling.plus celelalte chestioare de fundal si-i bebe super bine.ok, si in sarcina mama sa fi avut o viata linistita, fara alcool, tigari, stres etc etc.cu siguranta, in cazul de fata, nu e vb de asa ceva, ziceam numai.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput