Topic - legislatia muncii, pensii,contracte (3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Este vorba de sediul social,total diferit de sediul de desfasurare a activitatii.
E necesara si mutatia pe buletinul persoanei.
Este doar adresa de corespondenta, si eventual,de fapt mai mult ca sigur de decontat cheltuielile de functionare a spatiului...chiria,intretinerea,curentul,gunoiul si altele...sunt cheltuieli deductibile la PFA .Mai mult de asta,nu poate face nimic altceva.Proprietarul ,in caz de probleme poate declara ca este chirias si ca nu mai locuieste acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Multumesc fetele de raspunsuri..;acum mi a dat doctorul drumul pt la noapte...deci procesez!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Buna ziua, am o intrebare.
Este legal sa fiu pusa sa semnez ca renunt la unul din dispozitiile prevazute de codul muncii? este vorba despre art. 29 alin. 4. Nu as avea nimic de ascuns insa mi se pare un abuz. Spuneti-mi daca e legala chestia asta sau nu.
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu esti obligata sa semnezi, in egala masura nu ai nimic de pierdut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Buna, am si eu cateva intrebari: orele lucrate in wee se platesc dublu? Dar in cazul in care lucrez 6 ore/zi este legal sa lucrez fara plata suplimentara diferenta de 40 de ore in weekenduri pentru a-mi completa norma de lucru( 160 de ore/ luna)? Nu ar trebui sa lucrez doar 20 de ore? Iar daca doresc sa sesizez ITM-ul asupra felului in care sunt platita am dreptul la protejarea identitatii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Adreseaza-te ITM serviciul asistenta juridica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

Buna ziua si Sarbatori fericite!
Am o intrebare: daca o mamica se intoarce la munca dupa CIC de 2 ani isi pierde zilele de concediu de odihna neefectuate in anul anterior CIC? (am o prietena careia i s-a spus asa. mai avea 3 zile restante)
Daca nu se pierd, imi puteti indica o baza legala cu care sa le solicite? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se pierd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

Ok. Multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Am si eu urmatoarea problema: mi s-a cerut de la hr, in vederea reintoarcerii la serviciu dupa cic (1 an)sa le aduc adeverinta cu contributia la Cas pe ultimele 6 luni, adeverinta care se ia de la Asistenta sociala (acolo unde am depus dosarul de indemnizatie). Ati mai luat vreuna din mamici o astfel de adeverinta de la directia de Alocatii si indemnizatii? sau nu e bine informat colegul meu de la HR?

Mergi la inceput