Topic - legislatia muncii, pensii,contracte (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai exista si posibilitatea unui act aditional de modificare a vechiului contract,fara sa inchei unul si facut altul.Conditiile sunt destul de permisive.Bun si pana la urma,nu ramai fara servici?Cu fara contractul pe perioada determinata?

Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onimir spune:

Asa e , se face un act aditional la cel vechi prin care se schimba functia si salariul, din cate am inteles.Contractul pe perioada determinata se poate si prelungi, dar nu am nici o certitudine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onimir spune:

Marius, am vrut sa spun ca mi-e teama sa nu depasesc vreun termen pana la care se poate cere intreruperea indemnizatiei, am auzit 2 variante : una de 15 zile de la intoarcerea la serviciu si atunci ar fi tarziu, si alta, in luna in care se revine la serviciu., adica pana la sf lunii mai in cazul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Se poate intrerupe oricand,cred.

Da` Marius o sa-ti zica exact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intreaba la Prestatii sociale... cel mai sigur.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Daca ai rabdare,luni ma interesez eu........si-ti spun exact...doar ca trebuie sa retin exact ce sa intreb,nu de alta,da` oi intreba altceva si oi raspunde aiurea.....




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onimir spune:

Madalina, multumesc. Daca poti, intreaba in ce termen de la intoarcerea la serviciu trebuie depusa cerere de suspendare a indemnizatiei? Eu am facut cererea pe data de 26 aprilie si m-am dus la serviciu de pe 2 mai.Nu stiu de la ce data imi vor face actul aditional, probabil incepand cu 2 mai.
Marius , iti multumesc si tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onimir spune:

Scuze, am facut cerere de intoarcere la serviciu pe 26 aprilie .Sa nu se inteleaga ca am facut cerere de suspendare a indemnizatiei, ca pe asta nu am facut-o.:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Stai ca mi-am adus aminte.....deci cererea e cu 26.04.2012..pai cu actul aditional,sau adeverinta de salariat sau copie dupa noul contract(eventual)ca esti intoarsa la serviciu din data de... ar trebui sa mergi la prestatii sociale(Marius,uitasem cum se numeste,)si sa-ti dea incetarea CIC.Da,mi-am adus aminte.Si astia de la Prestatii iti dau decizie de incetare a Cic ca urmare a reluarii activitatii......






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

No,acu` am eu o intrebare...Marius unde esti?

Una din fetele angajate la o firma de-a mea a renuntat la crestere copil si s-a angajat la alta firma.Am trimis-o la Prestatii cu adeverinta de la noul loc de munca,iar de la firma mea a zis ca-si da demisia.Acu` ca tre` sa fac actele,dar oare am nevoie si eu de hartia aia pe langa demisie?

Unde tii tu legile alea?



Mergi la inceput