Topic - legislatia muncii, pensii,contracte (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Multumesc mult, si sa dea Domnul sa -i fie de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Intrebare:
o persoana care are 59 de ani si 30 ani munca se poate pensiona? In ce conditii?
Ce legi trebuie sa citesc? Unde?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Viviana,da-mi pe pm mai multe date si o sa incerc sa-ti dau raspunsul corect luni seara.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Buna seara,
Cine ma poate ajuta cu niste informatii?
e vorba de tatal meu, care tocmai a primit decizia de concediere, pt ca firma merge pe pierdere.
scriu aici datele lui: Nascut: 05.01.1953, deci are 59 de ani si 4 luni
vechimea in munca: 41 ani si 7 luni.
intrebarile sunt:
1.Cand are dreptul sa iasa la pensie?
2.Poate iesi anticipat la pensie? si in ce conditii (penalizari si dupa ce perioada intra la pensia de drept)?
Va multumesc mult


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Te pot ajuta dar am nevoie de mai multe detalii.Ce spui tu e general,conteaza foarte mult perioadele din cartea de munca.Dupa cum spui tu ar iesi la anticipata cu penalizare....la varsta pe care o are ar fi cam 30-35%....daca vrei exact da-mi pm.
Sau sa mearga la casa de pensii de care apartine.



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

am dat acum PM
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Am o intrebare: am inteles ca exista o ordononata din dec 2011 prin care durata CIC nu se mai scade din vechimea in munca (cred ca e general, dar ar putea fi ceva specific pentru medici sau invatamant). Stiti cumva despre ce ordonanta este vorba?
Multumesc mult


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

OG 111/2010 art. 22 alin 2

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onimir spune:

Sper sa pun intrebarea la sectiunea potrivita.Sunt in urmatoarea situatie: am fost rechemata din CCC dupa ce , in prealabil primisem o instiintare ca mi se desfiinteaza postul, si mi s-a oferit un alt post pe perioada determinata cerandu-mi-se un raspuns pe loc.Am raspuns afirmativ avand promisiunea verbala ca se va mari considerabil salariul.Am facut cererea de intoarcere la serviciu in care mi s-a cerut sa specific ca revin pentru perioada determinata (6 luni) si am inceput serviciul de pe data de 2mai , dar pana acum nu am primit noul contract pentru noua functie si cu noul salariu asa cum ma asteptam.Pana in prezent nu am fost la AJPS sa cer suspendarea indemnizatiei.Intrebarea mea este , daca nu sunt de acord cu conditiile din noul contract, pot sa revin in CCC?
In cat timp ar trebui sa cer suspendarea indemnizatiei daca ma hotarasc sa semnez noul contract?
Oare am luat decizia cea mai buna?Ma refer in special la faptul ca am acceptat contract pe perioada determinata.Ccc s-ar incheia pe data de 14 aug 2012 si daca nu as fi revenit la munca acum pe noul post, as fi fost concediata pe motive de restructurare a firmei.
Va rog sa-mi dati un raspuns cat de repede posibil pentru ca nu stiu ce sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In esenta intrebarea este daca poti sa revii in CIC. Da poti sa revii.
Suspendarea indemnizatiei se face cu exact ziua in care reintri in serviciu. Pentru a semna noul contract trebuie sa e inchida vechiul.
Adica revii la serviciu se reia contractul vechi, se inchide contractul vechi (intrebarea este cum?) se deschide noul contract care se va inchide automat peste 6 luni.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput