Topic - legislatia muncii, pensii,contracte (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poti sa te intorci cand doresti. CIC este optional. Daca vrei il iei daca nu vrei nu il iei daca vrei o luna - ramane o luna daca vrei 10 luni - vor fi 10 luni.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pikka spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Poti sa te intorci cand doresti. CIC este optional. Daca vrei il iei daca nu vrei nu il iei daca vrei o luna - ramane o luna daca vrei 10 luni - vor fi 10 luni.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Multumesc frumos pt raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diafera spune:

Am o intrebare pentru Marius.
Ma aflu la sfarsitul perioadei de ingrijire a copilului, pe 8 decembrie acesta a implinit 2 ani. Inainte de a naste am lucrat la o firma multinationala, dar angajata nu direct ci prin contractor. De la bun inceput am stiut ca intrand in concediu de maternitate si apoi de ingrijire a copilului, proiectul la care lucram se va incheia in cateva luni si la intoarcerea mea aveam sa nu il mai gasesc; firma multinationala urmand sa-mi organizeze diverse interviuri cu scopul de a-mi gasi un loc potrivit intr-un proiect. Din aceasta cauza am anuntat inca de la sfarsitul lunii septembrie ca ar trebui sa ma intorc in firma in luna decembrie si ca, din pricina sarbatorilor, as dori dc se poate concediu fara plata pana in ianuarie. Concediul mi s-a aprobat si mi s-a spus de catre angajator(contractor), ca referitor la demararea interviurilor este prea devreme si ca de la inceputul lunii noiembrie reluam discutiile. Am asteptat pena pe 15 noiembrie, cand in urma unui nou contact cu contractorul, aflu intamplator ca cineva de la firma la care lucrez efectiv spune ca e destul de tarziu pentru demararea interviurilor. In fine in decursul lunii decembrie urmeaza 2 interviuri in graba,finalizate cu raspuns negativ, din care unul chiar nepotrivit pentru ceea ce puteam oferi. In acelasi timp mi se spune de catre contractor ca exista doua variante: fie 1. dupa expirarea concediului f plata , ei ma platesc si dc timp de o luna de zile nu gasesc un proiect potrivit in cadrul firmei respective, imi vor face un preaviz de desfacere a contractului de munca; fie 2. raman in condiu fara plata pana in momentul in care mi se gaseste un proiect potrit in care sa lucrez. Trebuie sa mentionez ca in cazul punctului 1. mi s-a spus ca legea s-a schimbat si ca angajatorul nu mai este obligat sa te sustina 6 luni de zile dupa intoarcerea la servici ci doar 1 luna. Din ceea ce am citit pe internet am constatat ca CCMUN 2011-2014 nu s-a schimbat cu privire la acest lucru, in schimb contractorul a explicat ca legea privind protectia maternitatii OUG_96/2003 s-a schimbat(OUG_96/2009) si fiind o lege specifica fata de contractul la nivel national, aceasta va fi aplicata. Am citit si eu .. schimbarea consta in:
Art. 21. * actualizat conform Legii nr 25/2004
(1) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei prevazute la art. 2 lit. c) - e), din motive care au legatura directa cu starea sa;
b) salariatei care se afla in concediu de risc maternal;
c) salariatei care se afla in concediu de maternitate;
d) salariatei care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, in varsta de pana la 3 ani;
e) salariatei care se afla in concediu pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau, in cazul copilului cu handicap, in varsta de pana la 18 ani.
(2) Interdictia prevazuta la alin. (1) lit. b) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea salariatei in unitate.
(3) Dispozitiile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii

In loc de .. la punctul (2)Interdictia prevazuta la alin. (1) lit. b)-e) se extinde

Dar nu am vazut nicaieri scris termenul de 1 luna.

Ati putea sa imi spuneti cum este corect sa procedez, dc este normal sa stau vrand nevrand in condiu fara plata oricat de mult si care este de fapt legea care se aplica?

Va multumesc.

Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui diafera

Am o intrebare pentru Marius.
Ma aflu la sfarsitul perioadei de ingrijire a copilului, pe 8 decembrie acesta a implinit 2 ani. Inainte de a naste am lucrat la o firma multinationala, dar angajata nu direct ci prin contractor. De la bun inceput am stiut ca intrand in concediu de maternitate si apoi de ingrijire a copilului, proiectul la care lucram se va incheia in cateva luni si la intoarcerea mea aveam sa nu il mai gasesc; firma multinationala urmand sa-mi organizeze diverse interviuri cu scopul de a-mi gasi un loc potrivit intr-un proiect. Din aceasta cauza am anuntat inca de la sfarsitul lunii septembrie ca ar trebui sa ma intorc in firma in luna decembrie si ca, din pricina sarbatorilor, as dori dc se poate concediu fara plata pana in ianuarie. Concediul mi s-a aprobat si mi s-a spus de catre angajator(contractor), ca referitor la demararea interviurilor este prea devreme si ca de la inceputul lunii noiembrie reluam discutiile. Am asteptat pena pe 15 noiembrie, cand in urma unui nou contact cu contractorul, aflu intamplator ca cineva de la firma la care lucrez efectiv spune ca e destul de tarziu pentru demararea interviurilor. In fine in decursul lunii decembrie urmeaza 2 interviuri in graba,finalizate cu raspuns negativ, din care unul chiar nepotrivit pentru ceea ce puteam oferi. In acelasi timp mi se spune de catre contractor ca exista doua variante: fie 1. dupa expirarea concediului f plata , ei ma platesc si dc timp de o luna de zile nu gasesc un proiect potrivit in cadrul firmei respective, imi vor face un preaviz de desfacere a contractului de munca; fie 2. raman in condiu fara plata pana in momentul in care mi se gaseste un proiect potrit in care sa lucrez. Trebuie sa mentionez ca in cazul punctului 1. mi s-a spus ca legea s-a schimbat si ca angajatorul nu mai este obligat sa te sustina 6 luni de zile dupa intoarcerea la servici ci douar 1 luna. Din ceea ce am citit pe internet am constatat ca CCMUN 2011-2014 nu s-a schimbat cu privire la acest lucru, in schimb contractorul a explicat ca legea privind protectia maternitatii OUG_96/2003 s-a schimbat(OUG_96/2009) si fiind o lege specifica fata de contractul la nivel national, aceasta va fi aplicata. Am citit si eu .. schimbarea consta in:
Art. 21. * actualizat conform Legii nr 25/2004
(1) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei prevazute la art. 2 lit. c) - e), din motive care au legatura directa cu starea sa;
b) salariatei care se afla in concediu de risc maternal;
c) salariatei care se afla in concediu de maternitate;
d) salariatei care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, in varsta de pana la 3 ani;
e) salariatei care se afla in concediu pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau, in cazul copilului cu handicap, in varsta de pana la 18 ani.
(2) Interdictia prevazuta la alin. (1) lit. b) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea salariatei in unitate.
(3) Dispozitiile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii

In loc de .. la punctul (2)Interdictia prevazuta la alin. (1) lit. b)-e) se extinde

Dar nu am vazut nicaieri scris termenul de 1 luna.

Ati putea sa imi spuneti cum este corect sa procedez, dc este normal sa stau vrand nevrand in condiu fara plata oricat de mult si care este de fapt legea care se aplica?

Va multumesc.

Aura


Pana vine destinatarul intrebarii, iti raspund eu:

Nu iti sunt aplicabile prevederile OUG nr. 96/2003, aprobata si modificata prin Legea 25/2004 privind protectia maternitatii la locul de munca (cea din care ai citat). Acest act normativ se refera la salariate gravide, lauze sau mame care alapteaza - nu apartii acestei categorii de beneficiari (ei sunt definiti in art. 1 al ordonantei).

Angajatorul nu te poate concedia timp de 6 luni de la intoarcerea din CIC pentru motive de necorespundere profesionala. Altfel - daca n-are ce-ti da de lucru, daca restrange activitatea, daca se desfiinteaza postul sau inchide pravalia - se poate emite decizia de concediere a doua zi dupa intoarcerea din CIC, cu respectarea preavizului si a clauzelor din contractul de munca, daca exista (de ex.,salarii compensatorii).
Tu n-ai fi concediata pentru ca nu corespunzi profesional - ci pentru nu ti se mai gaseste angajament in proiect, prin urmare nu exista niciun termen.
Aceasta prevedere exista atat in Codul Muncii, cat si in noul CCMN 2011 - 2014, art. 76 alin. (3).

As vrea sa mai atrag atentia asupra unui aspect:
Conform modificarilor aduse legii somajului, perioada in care contractul de munca este suspendat (respectiv CIC) NU mai constituie perioada contributiva socotita in acordarea indemnizatiei de somaj. In aceasta situatie, se cumuleaza 12 luni din 24 de dinaintea/de dupa suspendare.
Deci atentie la concediile fara plata si la concediile medicale (inclusiv maternitate) mai mari de 30 de zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diafera spune:

Buna,

Referitor la ultima ta observatie, nu am inteles la ce se cumuleaza 12 luni din 24? Oricum observatia ta m-a dus cu gandul si la contributia la asigurarile de sanatate, banuiesc ca o sa fie o problema majora dc in perioada asta o sa am nevoie de o adeverinta de la angajator pentru medic sau spital, nu-i asa?
Angajatorul mi-a spus ca pot sta in concediu f plata timp de 1 an de zile conform nu stiu carei legi.

iti multumesc pentru raspuns si am sa astept sa vad ce zice si Marius,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui diafera

Buna,

Referitor la ultima ta observatie, nu am inteles la ce se cumuleaza 12 luni din 24? Oricum observatia ta m-a dus cu gandul si la contributia la asigurarile de sanatate, banuiesc ca o sa fie o problema majora dc in perioada asta o sa am nevoie de o adeverinta de la angajator pentru medic sau spital, nu-i asa?
Angajatorul mi-a spus ca pot sta in concediu f plata timp de 1 an de zile conform nu stiu carei legi.

iti multumesc pentru raspuns si am sa astept sa vad ce zice si Marius,


Aura si Gabriel(06.10.2005)


Poti sta acasa in concediu fara plata timp de un an, la cerere, pana implineste copilul 3 ani, cf. art. 62 alin. (1) din noul CCMN (prevederea exista si in cel anterior, de altfel). In aceasta perioada nu poti fi concediata.

Reciteste - 12 luni din 24 pentru stagiul asigurarii de somaj.
Evident ca in timpul concediului fara plata nu beneficiezi de niciun tip de asigurare - nici somaj, nici sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Buna seara!

Ma gasesc in urmatoarea situatie.

In calitate de PFA cu domeniul de activitate "traduceri", urmeaza sa inchei un contract de colaborare cu o persoana care lucreaza cu clienti straini si care le va emite acestora facturi cu International VAT Number, fara de care acestia nu pot efectua plata catre noi.

Daca inchei contractul de colaborare, eu mai trebuie sa emit catre aceasta persoana facturi si chitante sau este de ajuns daca ea imi trimite mie o adeverinta cu veniturile realizate, pentru ca eu sa pot merge cu ea la Finante?

Am mai lucrat cu contract de colaborare, dar era vorba despre edituri, care nu mi-au solicitat factura si chitanta, mi-au trimis acea adeverinta.

Acum e un pic altfel situatia.

Multumesc!

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Buna seara!

Ma gasesc in urmatoarea situatie.

In calitate de PFA cu domeniul de activitate "traduceri", urmeaza sa inchei un contract de colaborare cu o persoana care lucreaza cu clienti straini si care le va emite acestora facturi cu International VAT Number, fara de care acestia nu pot efectua plata catre noi.

Daca inchei contractul de colaborare, eu mai trebuie sa emit catre aceasta persoana facturi si chitante sau este de ajuns daca ea imi trimite mie o adeverinta cu veniturile realizate, pentru ca eu sa pot merge cu ea la Finante?

Am mai lucrat cu contract de colaborare, dar era vorba despre edituri, care nu mi-au solicitat factura si chitanta, mi-au trimis acea adeverinta.

Acum e un pic altfel situatia.

Multumesc!

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii



Tu facturezi catre cel caruia ii prestezi serviciile, el mai departe catre beneficiar, iar plata invers.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Buna seara!

Ma gasesc in urmatoarea situatie.

In calitate de PFA cu domeniul de activitate "traduceri", urmeaza sa inchei un contract de colaborare cu o persoana care lucreaza cu clienti straini si care le va emite acestora facturi cu International VAT Number, fara de care acestia nu pot efectua plata catre noi.

Daca inchei contractul de colaborare, eu mai trebuie sa emit catre aceasta persoana facturi si chitante sau este de ajuns daca ea imi trimite mie o adeverinta cu veniturile realizate, pentru ca eu sa pot merge cu ea la Finante?

Am mai lucrat cu contract de colaborare, dar era vorba despre edituri, care nu mi-au solicitat factura si chitanta, mi-au trimis acea adeverinta.

Acum e un pic altfel situatia.

Multumesc!

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii



Tu facturezi catre cel caruia ii prestezi serviciile, el mai departe catre beneficiar, iar plata invers.


"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


Aha, deci am obligatia asta. Multumesc de raspuns!

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhynna spune:

Buna seara.Daca sotul va intra in concediu de paternitate si va sta in acest concediu pana cand copilul implineste un an,daca va dori sa se angajeze in alta parte fata de firma la care lucreaza acum...va mai primi cei 5 milioane pentru reintoarcerea la locul de munca?Care va fi procedura daca nu se poate?Se poate reintoarce la firma actuala 1 saptamana dupa care sa-si dea demisia ...sa se angajeze la cealalta firma si sa beneficieZe totusi de cei 5 milioane?Va multumesc.

Mergi la inceput