Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Trei ani! Acum trei ani pe vremea asta incepeau contractiile si incepea povestea ta! Peste mai putin de doua ore ai trei ani piticul meu drag! Cum au trecut? Greu dar frumos. A fost un drum pe care l-as mai merge oricand chiar daca a insemnat si lacrimi, si incertitudini. Cand te vad azi, zambind, jucandu-te, cantand, nu mi se mai pare sumbru tot ce a fost. Uneori mai stau si ma uit la primele imagini cu tine, la degetelele cat betele de chibrit, la minunea aceea mica care se lupta pentru ea. Fiecare magaiere care mi-o dai pe obraz dimineata, si fiecare "te iubesc mami" cand ajung acasa fac cat o mie de lacrimi care le-am varsat atunci. Tu ai fost darul tatalui meu pentru mine, caci a plecat inainte de a te cunoaste. Tu esti minunea care mi-a schimbat viata. Te iubesc piticul meu drag!
La multi ani!


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

La multi multi ani frumosi si sanatosi, iti dorim Karla Luiza!!!! Sa dea Dumnezeu sa ai parte de ce e mai frumos si mai bun pe lume! Ai fost o luptatoare si asa sa ramai! Sa cresti mare si sa-ti faci parintii fericiti!!! Felicitari Joklk!!! Va pupa Mary si Ana, si mami lor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

La multi ani Karla Luiza.Sa cresti mare si sa fii convinsa ca si tatal tau e alaturi de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Salutare,
ne-am retras de la cresa la fel de repede cum ne-am inscris. 3 viroze in 2 sapt si niste educatoare de groaza ce mi-au bruscat copilul( ca sa nu zic mai mult).
pacat ca directoarea cresei e un om super.

acum incercam sa recuperam. azi a vomitat.de 2 sapt e ba cu viroza, ba cu e coli, din cauza constipatiei( un colon mai lat care face sa se acumuleze fecaloame si sa se evacueze ff greu).

recuperam 300 de gr date jos.eu ma laud doar cu 6 kile date jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Imi pare rau Histamina.
Noi am inceput gradinita.Am fost o saptamana apoi am stat acasa una.Sa vedem cat mergem acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Si noi mergem din 12.09 la gradinita. In prima saptamana ne-a curs nasul si am tusit dar am scapat fara antibiotic. La recomandarea medicului am inceput o stimulare a imunitatii. Facem o imunizare cu rybomunil. Dupa parerea mea se vad deja rezultate.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Desi nu mergem la gradi sau la cresa in perioada cind ati scris ca au fost piticii raciti, am fost si noi bolnaviori.Nasuri care curgeau, tuse, varsaturi dupa mese sau in timpul lor din cauza secretiilor, citeva nopti in care ei dormeau pe rind cite o ora -doua, eu mai deloc..dar a trecut.
In rest sintem bine, Carina merge in picioare singura pe distante din ce in ce mai mari, dar pe Filip pina la urma trebuie sa-l operam la soldul drept.Diagnosticul pus pina la urma este de subluxatie de sold post infectioasa.Trebuie sa hotarim daca mergem in Israel sau in Austria pentru ca aici nu vreau sa-l operez.Am avut cea mai mare dezamagire din viata mea dupa vizita la prof.Burnei.Nu ii contest profesionalismul dar a fost cea mai superficiala consultatie pe care am vazut-o in viata mea, iar verdictul ca trebuie operat a venit dupa ce s-a uitat pe o singura radiografie, care tot el spusese la o vizita anterioara ca e prost facuta si nu se vede nimic pe ea.
Sper sa reusim sa-l ducem cit mai curind si sa poata merge si el.
Joklk, produsul pe care il dai Karlei pentru imunitate e naturist?
Si noua ne-a recomandat pediatra ceva, First Defense se numeste.Desi le-am facut niste analize de singe, inclusiv imunograma si mi-a zis ca stau foarte bine cu imunitatea.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronna spune:

Buna dragi mamici si bebei!

Am si eu 2 esente tari nascute pe 22 iunie(sapt.29-30):Robert 1150gr,apgar8/8 si Antonia 1000gr apgar 8/9.
Dupa un control la ora 18, noaptea mi s-au fisurat membranele la placenta baiatului si m-au internat de urgenta.Am mai stat 4 zile cand s-a luat hotararea de a mi se face cezariana deoarece riscam o infectie care se putea transmite si bebeilor.Zis si facut.In 22 iunie la ora 10:15 a venit pe lume Robert iar dupa 3 minute Antonia,doua sufletele care azi imi umple inima de fericire.
Spre fericirea mea, am avut probleme minore in comparatie cu ce am citit pe aici.Am stat in spital 2 luni si 2 saptamani, timp in care copiii au stat la inceput la incubator, apoi in patut cald dupa care au venit cu mine in salon, dar tot in patut cald.La 2000gr ale Antoniei ne-au dat drumu' acasa.Am crezut ca nu va mai veni aceasta zi.In spital m-am lovit si de insensibilitatea unor cadre medicale(de la infirmiere pana la doctori) dar si de atentia sporita a unei doctorite care chiar daca nu eram repartizati la ea m-a dojenit cu vorbe calde si mi-a dat sfaturi sa pot rezista in spital.

Aceasta e pe scurt povestea mea...si sper sa gasesc aici raspunsuri pe care doar cine a trecut prin aceeasi situatie mi le poate da.

Multa sanatate !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Sa iti traiasca esentele!

Noi ne laudam cu prima zi fara mucisori, varsaturi si tuse ff putina!
Am poapat cu f putin spor piept de curcan, dar ramanem fideli papatului toata noaptea!

Am o super reteta de budinca pt esentele noastre:

200 ml iaurt (eu folosesc olimpus, 10% grasime)
un ou
2 linguri de gris
2 mere rase
o piersica(sau 2 prune) feliata fin
o lingura de miere

un varf de cutit de praf de scortisoara(antibiotic natural)
Se amesteca toate ingredientele , se tapeteaza un vas jena cu unt, apoi se pun acolo. se baga la cuptor 45 de min, foc mediu
se rastoarna intr-un prosop umed 10 min, apoi se acopera cu unul uscat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Ronna sa iti traiasca piticii! Daca stim si putem iti raspundem cu drag la intrebari.

Dana ceea ce folosim noi acum se numeste Ribomunyl! Dar cand eram de varsta voastra pentru stimularea imunitatii foloseam Septilin sirop pe baza naturala, 10 zile pe luna din octombrie pana in martie.

Histamina ma bucur ca sunteti mai bine.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput