Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Gata ....am avut si petrecerea oficiala pentru un an, trebuie sa ma obisnuiesc cu gindul ca am copii mari de acum.
Desi in afara de lucrurile frumoase si de petreceri inca stam pe loc cu miscarile, iar piciorul lui Filip nu progreseaza de loc cu toata kinetoterapia evita sa-l foloseasca.
Acum cautam un centru unde putem face rmn de sold si se pare ca e mai greu de cit as fi crezut.
Fetele care sint din Bucuresti si stiti un asfel de loc, va rog sa imi spuneti si mie. Pina acum am incercat Provita si Medix dar au zis ca nu ami fac rmn de sold la cipil asa mic.Culmea e ca fac rmn cerebral la copii micuti ca noi, asa ca nu mai inteleg nimic.


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

salutare,
avem deja 4 dintisori si inca 2 pe drum.
ne " laudam" cu 68 de cm si 6,600 kg.sunt f multumita. de la 42 de cm si 1,5 kg e un progres urias.
ne ridicam din fundulet in picioruse, agatandu-ne de tot ce intalnim.
avem deja 11 cuvinte in " vocabular".daca pleaca tati, il striga, daca vrea apa spune apa, la mancare spune papa, daca face pe el spune caca, dupa ce a facut.dar la 10 luni si jumatate oricum e de domeniul SF cat a recuperat. il privesc ca pe o minune d ela Dumnezeu.
ne-am facut analizele la Medlife si au iesit de vis:Ca 10,69, Hg 11, proteinele 7.
probleme avem cu constipatia si lacomia.mananca pana ii iese mancarea din gurita.
avem asa: nectar de fructe facut de mami( morcov, mar,portocala)100-120 ml, la pranz putina supita consome 50 ml, peste vreo 2 ore piure de pui cu smantanica dulce si cartofior 100 gr. la ora 18 mai radem branzica cu mamaliguta, iar seara, la 21 grisuletul.
cate putin din toate, 100-150 de ml, exceptanad grisuletul cu laptic de vaca (ii dau supliment de fier)din care ar manaca si 200ml.avem o medie undeva intre 500-650 ml de papa pe zi .
dupa aceea incepe distractia, suge pe la 22-22.30, apoi pe la 1 putin, apoi masa mare de la 3 la 4, apoi o gustare la 6 si masa mare de la 7.45.

zombie.dar strumful e ok, multumesc lui Dumnezeu si Maicii Domnului.

Mami mai are laptic cat pt tripleti,asa ca pana la 2 ani, daca ma ajuta Dumnezeu, tot sa pape de la mami lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Da, mai suntem si noi pe aici dar ocupati cu pregatirile....maine plecm la mare. In rest suntem bine, multumim lui Dumnezeu si asteptam toamna sa incepem gradinita.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Buna .revenim si noi dupa o mika absentza....Histamina cate lunite are puiu tau?scuza ma dar nu mai tin minte.....La cate luni a inceput sa stea in fundulet?Puiu meu are 9 luni si....... varsta corectata ar fii 6 si....face rostogoliri....nu are inca dinti....mergem la kine o data pe saptamana....are cam 7,200 kg si cam 66 cm.....In utima perioada nu prea a luat in greutate..bine ca incerc sa nu imi fac griji..fiind vesel si jucaus....Nui un mare mancau...papa numai daca simte cal roade stomacul..in rest nimik....Sper sa mai intati pe forum ca mi a fost dor de voi asa..mai vb si noi despre pui nostri..va pup si multa sanatate..voua si la puiutzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Histamina constipatia probabil o are de la fier si ai putea sa-i scoti morcovul de dimineata. evoluati foarte bine.mult succes in continuare.
Joklk sa va mearga bine la mare.Si noi incepem gradinita din toamna..Deja mi-e groaza cand ma gandesc cat de des se va imbolnavi.
Loys si voi evoluati foarte bine.Nu te stresa si nu face comparatii.Munceste cu el in continuare si o sa vezi ca va fi bine.Piciul meu s-a ridicat in picioare singur abia dupa un an.Si acum alearga ....
Am ramas insa cu "sechele".Ca jucarii de exterior are masinuta pe care se aseaza si da din picioare, tricicleta cu pedale si iarasi misca piciorutele. Si mai are iarasi un tractor tot cu pedale.Adica am vrut sa zic ca al meu copil nu o sa aiba chestii electrice care merg singure fara sa depuna el efort.Asa ca avem niste muschi la picioare.
Noi ne pregatim deja de aniversare.Luni o sa implinim 3 ani.Nu pot sa cred cum a trecut timpul si ce copil mare am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Ali multumescpentru raspuns...incerc sa nu fac comparati ..ca fiecare copil are ritmul lui...dar e imposibil sa nu ma gandescBebei vostri la varsta asta cat mancau?eu am impresia ca nu papa destul de bine...Inainte ii bagam fulgi de orez in laptic dar de cand cu manacarea solida ,i lam scos ca se constipa..ii dadeam numai seara dar totusi il constipa..acum parca nui mai place laptele simlu..are perioade cand papa bine dar uneori ....e fara pofta parca...multumesc ..multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Bine ai revenit Loys!Nici eu nu am mai intrat prea des pe forum sau daca intru citesc repede ce ati mai scris si cam atit , nu am mai avut timp sa si scriu.
Noi am facut un an si sintem cam asa:Carina 7400g,73 cm si nu se ridica singura in picioare, in fund se ridica dar nu totdeauna dar nu imi mai fac griji si o las in pace sa faca ce vrea ea si in ritmul ei.Cu ea mai facem kineto cam de 2 ori pe sapt.
Si Filip are 8500g, 74cm, se ridica in fund, in picioare se agata de toate cele si se ridica dar se sprijina decit pe piciorul sting, pe dreptul il tine in aer sau il pune jos uneori dar pe virf.Vom face RMN pe 28 iunie si abia astept sa vad ce are in articulatia aia de nu cedeaza cu kineto cu toate ca facem 5 zile pe sapt.
De mincat nu maninca spectaculos seara si dimineata lapte cam 200ml, la 10 fructe cu brinza cam 150g, la prinz adica pe la 14 fie le dau ciorba,fie supa cu carne de pasare sau vita si de doua ori pe saptamina legume cu galbenus de ou.Inca nu le-am dat peste, mi-a zis dr peste un an.Cantitativ maninca undeva intre120-150g.Uneori le fac la cuptor carnita cu cartofi dulci(nu vor sa manince piureul de cartofi normali).
Iar seara pe la 18.30-19 fie le dau iaurt cu cereale, uneori mamaliga cu brinzica(dar nu sint inebuniti dupa ea) sau piure de fructe(am incercat ciresele acum , asteptam caise , piersici)
Ce ma ingrijoreaza putin e ca nu vor sa manince decit totul foarte bine pasat.Daca pasez de exemplu banana cu furculita si nu cu blenderul nu vor sa manince.Dar incerc sa am rabdare si sa imi spun ca sint inca micuti.
Johanna sa va distrati la mare si sa aveti un timp frumos.O sa ne facem si noi curaj sa mergem citeva zile dar undeva prin august.


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Multumesc..Danasima....al meu nu papa prea mult lapte...oare sa nui mai placa ....uneori papa bine.........mancare gatita..papa bine pot sa zic..dela 100 pana la 130......in fine sper sai mearga din ce in ce mai bine ..va pup...si multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

La multi ani Andrei!
Sanatate, fericire, bucurie , sa fii un copil vesel, iubitor, ascultator si sa le oferi parintilor tai numai motive de bucurie si mindrie!

Scuze pentru intirziere.


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Multumim!!!
Va trimit cate o felie de tort virtual pentru bebici si pentru mame(ca tot e cald afara!!) rece...

Mergi la inceput