Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Cristos a inviat , tuturor!
Nu prea am avut timp de computer in ultima vreme, zilele astea am intrat si citit ce ati scris in ultima vreme.
Noi am racit, in lant , am inceput eu, apoi Filip, si dupa el si Carina. Acum am ramas cu tuse, si nu stiu ce sa le dau, pediatra nu mi-a recomandat nimic, a zis sa le curat nasucurile si atit.Ma rog avem picaturi de nas,, dar mi-a zis sa nu le dau nimic impotriva tusei.Cind erau mici era mai usor cu curatatul nasului dar acum....sint adevarate lupte, nu le place deloc.
In rest sintem bine, incepem sa ne miscam, bineinteles in ritmul lor si deja nu mai fac comparatii si incerc sa fiu cit mai relaxata in privinta lor.Inca nu se ridica in picioare niciunul, desi avem 11 luni, Filip reuseste sa se ridice in patru labe, se balanseaza fata spate dar nu a plecat de pe loc.Reuseste sa se miste dar in spate nu in fata, si mai mult se tiraste.

Loys cum se mai simte bebe cu refluxul, ati reusit sa gasiti o solutie sa manince mai bine?
Histamina, finuta mea , care e nascuta in aceasi zi cu Sebi, dar la termen sta in fundulet de vreo luna, nu se ridica si nu merge in patru labe. Deci depinde de copilas. Si poti sa faci kinetoterapie, le face foarte bine chiar daca au sau probleme.La orice spital de copii exista si recuperare medicala si kinetoterapie, noi am fost la un centru pe linga gara de nord, si acum mergem la Grigore Alexandrescu, plus ca vine si acasa sa fac cu ei cineva in fiecare zi. Nu costa nimic daca mergi la cetrele astea de stat, iti trebuie trimitere si eventual mici atentii pe acolo, dar spre deosebire de particular iesi mult mai bine.
Multe salutari si copilasilor!

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
Pozele noastre-http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Adevarat a inviat Danasima,nu papa 200 de ml dar papa pana in 170 ,chiar si 90 dimineatza ,asta e ii dau mai des si o sai treaca intro zi.Nu pot sal oblig sa pape mai mult decat vrea ,acum nu mai plange atat ,parca e mai bine,a inceput sa pape si piureuri mai bine,si continuam cu orez in laptic ca lapticul simplu nui mai place.Sper si astept ziua cand nu o sa mai planga de durere...Face progrese ,vrea sa stea in fundulet se trage de relax si tot in fundulet vrea sin picioare....si mai nou se si rostogoleste,ii face bine kine. cu toate ca e putina chinuiala ,in rest mai are colici dar o sai treaca,multa rabdare si nervi de otelll.Va pup si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Joklk & Dalma, multumesc tare mult de incurajari, dar Dennis a ramas sub curba de 5% destul de mult. La 2 ani si 2 luni are 9 kg si 79-80 cm. A crescut 2 cm in ultimele 2 saptamani.
Am fost la gastroenterolog, care ne-a spus ca e malnutrit, ceea ce ar fi dus la ramanerea lui in urma. Am avut incredere in bona dar se pare ca m-am inselat. In Octombrie avem programare la endocrinolog probabil pt analiza hormonului de crestere.
Cu vorbitul spune in jur de 30-35 de cuvinte dar nu le leaga, de fapt acum incepe sa lege 2 cuvinte cu multe insistente, dar le zice.
Nu recunoaste formele, culorile -acum le invatam (ar fi trebuit sa le stie pana acum). Nu e copil prost, il vad ca imita tot, iar zilele astea daca am insistat mai mult la anumite lucruri a invatat. Dar trebuie insistat mai mult.Imi pare foarte rau ca nu am stat cu el acasa sa ma pot ocupa mai mult de el, dar asta e ...vom incerca acum sa ajungem la varsta corectata.
Nu pot sa raman nepasatoare la situatie pt ca mai tarziu sa-mi para rau. S-a luat in considerare d ecatre medici si varianta G-Tube...cred ca asta m-a facut sa iau decizia de a sta acasa cu el.
Nu vrea sa manance singur cu lingurita pt ca e comod, dar lucrm si la aspectul asta. Sunt optimista ca totul va fi bine.
Pana la 3 ani ni s-a spus ca trebuie sa stie 300 de cuvinte, sa spuna povestioare...si nu-mi mai aduc aminte acum ce altceva.
Dalma, nu stiu daca ai avut ocazia sa ai contact cu medici de aici(sper sa nu aveti nevoie)dar eu m-am scarbit de ei Am avut ghinionul sa intru in contact cu medici care ma trimiteau de la unu la altul...era o nebunie. Am ajuns la concluzia ca daca nu esti de-a lor putin le pasa. Cand au venit cu varianta G-Tube, nici macar nu i-au facut niste analize inainte,.. sa gaseasca o cauza a faptului ca are aversiune fata de mancare, ca nu creste.
Le vom scoate noi la capat.
Va doresc tuturor o zi frumoasa cu mult soare. La noi ploua si sunt 6 grade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Loys, ma bucur ca sunteti mai bine.
Mikaela2009 nu poti forta copilul sa retina tot ce vrei tu pentru ca nu va retine.Trebuie sa-i faci tot timpul legatura cu ceva.Uite de exemplu Andrei a invatat culorile cam asa.
In plimbarile noastre pe afara imi mergea tot timpul gura si ii spuneam.Uite ca atrecut o masina albastra,uite mama asta e iarba si e verde.Ii placea mamaliga si ii spuneam uite mamaliga e galbena.Bine chestiile astea au fost repetate de enspe mii de ori.Si cand gaseam un obiect verde il intrebam ce culoare are: daca statea si se gandea ii spuneam: e ca iarba.... si atunci spunea verde.E uimitor cum a inceput sa retina facand legaturi de genul asta.
Si apoi am mai aplicat un joc.Aveam lego din ala mare.Si le-am grupat pe culori.Si ne jucam cu un ursulet(BOB) care cica ii cerea culoarea rosie .... si el o dadea(nu de la inceput) sau albastra...
Apoi era randul lui Andrei sa ceara si i le dadea BOB( care se mai incurca din cand in cand si mai era ajutat de Andrei). Si vreau sa-ti spun ca atat de mult ii placea acest joc ca era o perioada in care el tragea de noi sa ne jucam.
In privinta legarii cuvintelor ai rabdare pentru ca de acum incepe.O sa vezi ca nici nu o sa-ti dai seama cat de mult va avansa.Vorbiti mult cu el, explicatii in plimbarile voastre tot ce vedeti in jurul vostru.Orice ii intereseaza acum.Si inca ceva, cel putin asa am crezut eu ca e bine,cat mai putin in fata TV.
Mie nu-mi vine sa cred ca la doi ani spunea cuvinte, lega si 2-3 cuvinte,iar acum la aproape 3 ani ii merge gurita si foloseste niste cuvinte... de ne lasa masca.
Asa ca rabdare....
Danasima e bine ca se misca si in spate.Asta e inceputul ca apoi va invata sa mearga si in fata.Sanatate puilor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Mihaela,
Noi am fost chiar ieri la pediatra, care pare foarte linistita in privinta Dariei. Are 11.800 kg (la 2 ani si 6 luni) si a pus doar 400 gr in 3 luni. A fost racita in urma cu 1 luna, a luat antibiotic si de atunci nu mananca decat cat sa nu moara.
D|ar dr zice ca e ok.....
Din ce spui tu despre culori/forme, nici Daria nu le stie. Ea nu vrea sa invete nimic mecanic, iar eu, sincer nu insist foarte tare. Mai nimereste rosu din cnd in cand si facem acelasi joc descris de Ali (parca), iarba e verde, etc.
Va dorim sanatate multa si te rog tine-ne la curent cu evolutia lui Denis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Karla la doi ani si sapte luni are undeva la 10.500 gr si 86-87 cm. Daca o privesc in raport cu copii de varsta ei mi se pare mica, dar noua pediatru, neonatologul si toti ceilalti medici la care am fost la controale ne spun ca e foarte bine.
Forme si culori recunoaste dar uneori le zapaceste. Ni s-a explicat ca asta se datoreaza faptului ca creste cu doua limbi simultan descurcandu-se verbal in ambele limbi bine. Despre cate cuvinte stie imi e greu sa apreciez dar are o memorie fantastica si vreau sa zic ca eu seara uneori sunt epuizata dupa o zi cu ea. Eu cam trebuie sa vorbesc in continuu cu ea. Si eu sunt de parere ca televizorul nu ajuta si nu e recomandat dar noi am descoperit niste desene animate frumoase si educative si ea are voie un episod pe zi (cam 15 minute). Se numesc Micky Mouse Club House. Multi o sa imi spuneti ca sunt pt copii mai mari, dar Karlei ii plac. E foarte receptiva la ce vede acolo si a invata foarte multe de acolo.
In rest la noi la loc de cinste sunt cartile si puzzle-urile. Noi petrecem in fiecare seara inainte de culcare 30 de minute de citit din carti, de lipit autocolante sau de facut puzzle.
Acum totusi cred ca fiecare copil are ritmul lui. Unii sunt mai avansati in motricitate, altii in comunicare. Trebuie vazut cum poti sustine si ajuta fiecare copil.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Ali, poate nu m-am exprimat eu bine in ce am scris, dar nu fortez copilul sa invete sau sa faca ceva.
Pur si simplu repet de mai multe ori ceva ce vad ca el incearca sa spuna, sau insist la anumite cuvinte, dar nicidecum sa-l fortez. Iar cu iesitul afara, daca pana a fost la bona statea mai putin , acum suntem in casa doar cand mancam si dormim, in rest ne petrecem ziua pe afara cu "pii"(adica copiii), daca ne permite si timpul binenteles. E un copil foarte sociabil , vesel, stie un cantecel de la Barney(bine..zice "Love you ...happy....hug..kiss", dar e un dulce) Poate am sa pun si un filmulet cu el sa-l vedeti.
Dalma, eu nu mi-am facut griji de astea, dar cand am fost la Hamilton, si m-a intrebat daca stie culorile, formele, am ramas surprinsa (sincer nu stiam ca trebuie sa le stie) SI pentru asta ne-a zis ca e putin in urma pt varsta lui.
Pe mine ma ingrijora cresterea lui (atat in greutate cat si in inaltime). Din pacate si Dennis are reflux (motiv pt care vomita asa de mult si nu dormea noaptea), dar il tratam cu prevacid si e mult mai bine.
Joklk, sincer si Dennis se uita la tv seara cand isi bea lapticul, lui ii place Barney. Nu-mi fa griji pt ca sunt foarte educative, si a invatat multe din aceste filmulete.
Iar seara la culcare citim Winnie si Scooby, le luam pe fiecare pe rand, si cand ni se face somn le zicem "bye-bye"
Aici ne puteti vedea: https://picasaweb.google.com/mihaelamold/Apr10201102?authkey=Gv1sRgCJW2xpeJlrq9mwE#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Mihaela, nu am vrut sa sune ca o acuzatie.Daca asa a sunat, te rog scuza-ma.Am vrut doar sa-ti spun ca bebeii nu retin decat prin repetitie si prin legaturile care i le faci.Si cred ca e bine sa nu simta ca insisti pe ceva si sa-l enerveze ca atunci s-ar putea sa ai efectul invers si sa refuze.
Si noi ne uitam la Clubul lui Micky Mouse, si tare ii mai place.
Si pentru baieti mai este pe internet Bob Constructorul.Cum Andrei al meu e innebunit dupa masini mari, tractoare, betoniere... ii mai pun din cand in cand cate un episod.Pana si chilotei am gasit cu Bob constructorul.
Sunt parinti care in schimb isi uita copilul in fata TV si eu la asta m-am referit.
Ce dragut e Dennis.Am citit ca spuneai ca are o aversiune fata de mancare.Nu stiu cum stati cu dulciurile dar Andrei e innebunit dupa ele.Asa ca incerc sa ii dau abia dupa masa daca am prajituri de casa sau, si asta abia de vreo luna, cate o bucatica mica de ciocolata amaruie( 80% cacao).
De Pasti cum au fost mai mereu prajituri pe farfurie bineinteles ca nu a mai prea vrut mancare.Bine ca au trecut sarbatorile si am revenit la programul nostru normal.
Ai incercat cu stimulente pentru pofta de mancare?Nu ti-a recomandat nimeni?
Cand a avut Andrei 1.6 ani mi-a dat dr B complex, vreo 2 -3 luni.In perioada a evoluat foarte bine si motric si ca pofta de macare...
Ce interesanta e chestia asta in Canada , sa te programeze cu copilul abia in octombrie.Daca el acum are nevoie de tratament...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Daca pina acum imi faceam griji pentu copii mei ca nu maninca cum ar trebui sau nu iau in greutate conform graficelor, pot sa zic ca m-am mai linistit in privinta asta. La noi principala problema a ramas piciorul drept al lui Filip, care dupa doua luni jum de kineto intensiv(5-6 zile pe saptamina), tot nu il poate folosi si intinde. Nu stiu ce solutie sa gasesc cu el. Un medic de la Grigore Alexandrescu ne-a propus operatia de alungire de muschi, tendoane si ligamente la articulatia soldului.Dar mie imi e teama, mi se pare ca e cam mic pentru o operatie ca asta.Eu tot mai sper sa se rezolve decit cu gimnastica......dar pe masura ce trece timpul e tot mai greu.


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Danasima imi pare tare rau ca inca nu si-a revenit Filip cu piciorusul.

Mergi la inceput