Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

fetele,
zile nebune.
l-am internat pe Sebi pt o zi, varsaturi in jet, perfuzie etc. de fapt era constipat.in fine.
acasa i-am dat, la recomandare, faina d eorez cu roscove cu lapte integrat, evident, intoleranta la lactoza din laptele paf.
eu sunt praf.bebe, multumesc lui Dumnezeu si -a revenit.papa iar,dar sunt in stationare cu diversificarea.refuza carnea din comert.
avem 6 kg si vreo 63-64 de cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Histamina, scuza-ma ca te intreb dar cate luni are bebe? Din ce imi amintesc eu il alaptai, de ce ai trecut la lapte praf? Mie mi se pare cam dezorganizata schema ta de diversificare.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Histamina si daca era constipat dc i-ai dat faina de orez si roscove? Eu stiu ca astea il incheaga la burtica, iar el daca era contipat nu cred ca i-au facut prea mult bn. L-a cat ai inceput diversificarea de ai ajuns asa rpd la carnita, ca vad ca aveti 7 luni.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Histamina imi pare rau pt Sebi, dar exista si lapte fara lactoza nu e chiar o tragedie intoleranta la lactoza.Desi mi se pare prematur sa spui ca are asta dupa o masa sau o zi in care a varsat.
Eu le-am dat copiilor cereale cu orez si roscove pentru ca aveau reflux gastroesofagian si vomitau si chiar le-a placut. Iar carnea e posibil sa nu ii placa nu doar cea din comert, Carinei nu ii place nici cea din curte, maninca legume simple sau cu galbenus de ou dar nu si cu carne.

Noi sintem bine,facem kinetoterapie 4-5 zile pe sapt, pentru ca Filip a fost diagnosticat cu retractie severa de muschi abductor la coapsa dr si trebuie sa se vindece pina va incepe sa mearga, altfel are nevoie sa intervina chirurgical.

Am incarcat citeva poze cu noi la 9 luni, cine vrea sa ne vada.
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

buna,
cerealele cu orez si roscove cu lapte integrat mi-au fost recomandate ptinceputuldiversificarii.am renuntat la ele.
acum urmam formula:suc de mere+morocv cca 100-120 ml/zi, piure de legume cu carnitacca 100 ml /zi, 50-60 ml supita/ zi, restul .....mult laptic de la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

noi de azi suntem in plin puseu de crestere! Noua formula de papa e asa: la 10 dim, 120 mlsuc de morcov+mar, la
pranz 100 ml piure de legume cu carnita(gaina de tara), pe la ora 18 vrea supita,vreo 60 ml, iar pe la orele 20, piure de morcov+mar+banana.asta e ceea ce am reusit,pt ca mi-a facut intoleranta la laptele integrat in cereale si la cereale si........am renuntat,ramanad la meniul de mai sus la care se adauga generos laptic de la mami,mmmmmuuuuuuuuuuuuuuult,mai ales noaptea,tot din 2 in 2 ore!
sunt zombie,dar Sebastian a crescut 22 de cm si are de 4,2 ori greutatea de la nastere,asa ca Le multumesc lui Dumnezeu si Maicii Domnului!

saptamna asta am ajuns la pastila nr 1000 de galafor.ceaiul pt lactatie nu l-am mai numarat.
Multumesc lui Dumnezeu am laptic gras si mult.

eu am mai dat jos cevakg,dar ma mentin bine ca schelet cu bust de cupa C spre Z.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Buna ziua!

Ma scuzati ca dau buzna, dar as avea de zis cate ceva pt histamina (nu o zic cu rautate).
Si-anume ca mi se pare mult de 2 feluri de mancare, adica si piure si ciorbita (care la 18 e prea tarziu, organismul tb digere mancarea, ii poti da un iaurt, cereale specifice varstei..ceva usor'), iar la ora 20 fructele.
Tb sa i le dai intr-o anumita ordine , in functie de ora, adica: fructele sa i le dai dimineata impreuna cu sucul, la pranz supita/ciorbita si eventual daca vrei sa-i dai si piureul dupa amiaza pana in 18 (desi mi se pare mult).
Iar faptul ca are de 4 x greutatea de la nastere si nici nu are un an..mi se pare mult. La un an ar tb sa aibe de 3 x greutatea de la nastere (dar nu toti o au, si sunt perfect sanatosi).
Parerea mea!
Daca gresec sa ma corectati.

Iti spun meniul Justinei:
- la 6:30-7 laptic =100-120 ml (eu nu o m alaptez, deci ii dau NAN 3, in curand Nan junior) il bea in somn si m doarme pana pe la 8:30
- la 10 ii dau fructele in diverse combinatii, ori mar copt cu branzica, (de curand am inceput sa-i dau branzica pe paine- asta in cazul Justinei fiind m mare)
- la 13-13:30 ii dau ciorbita cu carne, in alta zi piure de legume
- la 17-18 ii dau un iaurt simplu, cu biscuiti sau cereale
- la 20 bea 150 ml de lapte

Ziua inainte de somn adica la 12 si la 16 m bea cate 100 ml de lapte.
Incet incet o sa-i scot mesele de lapte si sa m introduc o masa de solide.
danasima am vazut si gemanutii tai..superbi!
Sa-ti traiasca!
O zi buna!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Multumesc Alina!Prin mila lui Dumnezeu arata asa dupa ce erau doua picaturi de viata.
Si probabil ca si puiutul Histaminei a fost mai micut la nastere de spune ea ca are de 4 ori greutatea de la nastere.Ce spui tu Alina e valabil pentru nou nascutii la termen.Si copii mei au de 7 ori respectiv de 6 in cazul Carinei greutatea de la nastere acum la aproape 10 luni, dar la nastere au avut in jur de 1000g.

Si mie mi se pare putin cam incarcat programul de masa al lui Sebi dar daca el maninca.Eu si sa incerc sa le dau mai des sa manince sau mai mult nu vor.
Si noi mincam in jur de 6 dimineata lapte, uneori Filip se trezeste si la 4 sau 5, apoi la 9-10 fructe cu brinzica, pe la 12:30 o portie de lapte, iar la 3 dupa amiaza piure de legume cu carnita sau galbenus de ou.Eu le-am facut programul asta pentru ca la 18 avem kinetoterapie in fiecare zi si daca nu le dadeam laptele la priz ramineam cu 4 mese pe zi ceea ce mi se pare putin. Iar la 8-9 seara maninca lapte.Cind stam acasa , adica in week-end incerc sa le dau pe la 7 seara un iaurt si laptele putin mai trziu pe la 10.
Sincer m-am intrebat adesea daca le dau suficient sa manince, mai ales ca in ultima luna Filip a stat pe loc cu greutatea.
si un sfirsit de saptamina placut!

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
Pozele noastre-http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Buna seara!

danasima asa e!
N-am luat in considerare ca e prematur.
Abia in dupa amiaza asta mi-am adus aminte si m-am gandit ca e prematur si are bine de 4,2 ori greutatea de la nastere, dar abia acum am putut sa deschid laptopul ca am fost plecati.
Dar ordinea meselor eu zic ca tb un pic schimbata.

Da, e f bine cum mananca copii.
Au per cand i-au m bine in greutate si cand i-au m putin..important sa fie sanatosi, ca vor creste mari.
Bun le dai mai des dar intr-o anumita ordine in functie si de ora, adica nu-i dai ciorbita la ora 18.
Si tu sa ai un weekend minunat!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

aveti dreptate cu odinea meselor, insa, supita papa f putin,iar piureul de legume iladora.
nici eu nu mai stiu cum s ao scot la capat.
papa din max 3 in 3 ore ziua, iar noapte, daca nu are acel piure de searA, TOT DIN 2 IN 2 ORE SI SUNT EFECTIV EPUIZATA.De aproape 8 luni o ora dorm,o ora stau treaza.Am slabit 19 kg, desi in sarcina nu am pus, pt ca am avut sarcina toxica.

avem asa, piure de fructe intre 10 si 11, piure de legume la 14 sau 15, supita putina peste vreo 2 ore, iar seara piure de legume. de supt, suge de la ine.
Nu prea mai stiu ce sa fac.Poate aveti voi vreo idee.Am incercat sa ii introduc galbenusul,dar i-au aparut bubite pe faa.
L-am scos.
I-as scoate si masa dupa ora 18, dar inseamna iar noapte alba si nu maipot si chiar el este marait dupa o astfel de noapte.

Sebi creste de la 1,550 kg si 42 de cm.

Mergi la inceput