Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (55)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ANUSKKA, sa le dea D-zeu sanatate comorilor tale, sa-ti traiasca!!!
Intr-adevar, suntem niste rasfatate ale sortii ptr. avem/vom avea gemeni .
Pe mine ma enerveaza insa unii care imi tot spun cat de greu o sa-mi fie, ca n-o sa ma descurc, ca neaparat voi avea nevoie de bona etc.. Dar la intrebarea mea de unde stiu toate astea, mi se raspunde "pai, imi imaginez". "Da, si eu imi imaginez ca o sa fac fata", le raspund Acum ramane de vazut...

O seara frumoasa tuturor!

23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Multumesc, ANUSKKA ptr. sfaturile contra durerii de stomac. Acum nu ma mai doare si sper ca asa va fi si in continuare



23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Citat:
citat din mesajul lui mmammarutza

ANUSKKA, sa le dea D-zeu sanatate comorilor tale, sa-ti traiasca!!!
Intr-adevar, suntem niste rasfatate ale sortii ptr. avem/vom avea gemeni .
Pe mine ma enerveaza insa unii care imi tot spun cat de greu o sa-mi fie, ca n-o sa ma descurc, ca neaparat voi avea nevoie de bona etc.. Dar la intrebarea mea de unde stiu toate astea, mi se raspunde "pai, imi imaginez". "Da, si eu imi imaginez ca o sa fac fata", le raspund Acum ramane de vazut...

O seara frumoasa tuturor!

23+ cu


Daa, si sa vezi cum o sa fie cand iti vorbeste lumea pe strada.."Oo gemeni! "
"Oo sper ca aveti ajutor"
Si binenteles asta cu ca iti e greu..

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata , mamici dragi,
mmammaruta, referitor la durerea de stomac, inseamna ca tu ai cu stomacul cum am eu cu ficatul. apasa cei mici acolo. eu cand ma ia durerea (ca nu o am tot timpul) incerc sa ma arcuiesc astfel incat sa-i las loc mult ca sa nu mai apese pe ficat. mai reusesc...mai nu reusesc...
in rest si eu ma confrunt cu aceleasi compatimiri. incerc sa nu ma enervez, pt ca le fac rau celor mici, insa ce le-as face eu acelora care-si dau cu parerea fara ca macar sa le cer asta...imi vine sa le spun: fratilor, nu va mai vaitati atat, vedeti-va de ale voastre si pe mine sa ma lasati in pace. o sa vad la vremea resp[ectiva cum ma descurc, si sper sa ma descurc. adica voi face tot posibilul, pentru ca nu ma vad stand cu inca o persoana in casa (nici mama nici nimeni).
Asa ca , fete dragi, la lupta:)Mai cu ajutorul vostru aici, despre cum sa fac una sau alta...mai cu sotul..ma descurc eu.

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Si eu exclud ideea unei bone tocmai in ideea in care m-ar enerva sa stea cineva in casa in fiecare zi in coasta mea. Pur si simplu, m-ar enerva !

Sigur, daca voi constata ca nu ma descurc singura, n-o sa fiu absurda si incuiata la minte sa nu accept ajutor (insa bona ar fi singura optiune ptr. ca mama lucreaza si soacra am, dar departe)...

Eu sper ca o sa pot sa-mi invat piticii cu un program, sa fie si ei cat de cat cuminti si sa ne descurcam in 3 pana vine sotul acasa (pe la 18-18.30).

O zi buna va doresc!

23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Monas, deci sa inteleg ca nu sunt singura careia piticii ii apasa pe organe
Dar tu iei ceva ptr. ameliorarea durerii sau doar stai intr-o anumita pozitie si astepti ?

Eu stau cu groaza si ma gandesc daca de pe acuma nu au loc, ce va fi mai tarziu?

23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

Gata am reusit sa incarc cateva poze cu paturile copiilor linkul e aceslasi.

Of ca vorbit de dureri de stomac, am avut si eu prin luna a 4-a niste dureri groaznice, le-am scos la capat cu ulcogastrin parca se numea, sunt niste capsule cu extract de plante, la mine au avut efect imediat si de atucni chiar numai cu ulcogastin imi tratez durerile de stomac.

Curaj mamici ca o sa fie foarte frumos cu 2

Eu am uitat deja cat de greu mi-a fost in primul anisor, parca nu le-am trait eu, cand ii vad acum cum sunt ca niste mini-oameni intelepti si inteligenti imi vine sai pup non stop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

da,si pe mine ma calca pe nervi privirile pline de compatimire,vaaai,cum o sa va descurcati,basca noi mai avem unul ,deci o sa fie o minigradinita la mine acasa:))Dar eu le spun tuturor ca nu accept sfaturi si pareri decit de la parinti de gemeni,si asa le inchid gura la toti:)Mama cel putin e distrusa cind vorbesc cu ea la telefon,aproape plinge de mila mea
Eu nu cred ca e muuuult mai greu decit cu unul.Depinde si de ce fel de copii sint,unul poate fi cuminte,altul mai plingagios.De dormit oricum dormim iepureste,indiferent ca sint unul sau 2.Biberoane,scutece,plinsete,leganat,etc etc etc...oricum le faci cu un copil.Nu cred ca e asa mare tragedie ca sint doi,dar in general pe oameni ii sperie ideea.Si pe mine m-a speriat groaznic atunci cind am aflat,dar am avut noroc de o moasa care imi supravegheaza sarcina care era nemaipomenita,ea m-a "spalat " la creier ca nu e mare lucru si sint fericita din cauza asta:))Cred ca e important sa ai si un medic/moasa(la noi moasele supravegheaza sarcina,nu medicii) care sa iti prezinte situatia fara mare dramatism si obiectiv.
Am avut numa un mic soc atunci cind am inceput sa comand hainute si a fost necesar sa pun "ori 2" ...suma totala e un pic mai piperata

Mami de Amelie si cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Buna ziua mamici si viitoare mamici.Azi am fost la vaccinul de 4 luni.Am fost fete mari si n-am plans,decat putin cand am masat locu injectiei.Ne-a felicitat dr ce fete mari si frumoase suntem,ca de.. seamana cu mamica.Dariei ii place grozav de dr-ita,daca in sala de asteptare mai maraia,ca nu-i place deloc imbracata mai gros,cand am intrat la dr n-a mai zis nimic,ba a mai si inceput sa zambeasca.Aniela a fost cu gura pana la urechi tot timpul,dar ea e de fel mai vesela.
La fel ma chinui si eu cu calciu,le pun putin lapte cu calciu intr-un bibe,il beau primu si apoi completare de lapte cu alt bibe.Ne chinuim dar ce sa facem ,am incercat si cu sirop dar l-au scuipat tot afara,si apoi mi-a zis un pediatru si de la farmacie ca nu-i recom decat ca gluconic pana la 1 an.
Monas si mmammarutza-sfatul meu e sa acceptati orice ajutor mai ales in primele 2-3 luni,daca are cine sa va ajute,mai ales daca nasteti prin cezariana.Pana la 2 luni 1/2 n-am dormit decat cate 1-2 ore pe noapte,din cauza colicilor,si era tare bine cand puteam sa mai dorm si ziua,statea soacra cu ele si mai venea si mama.Mama mai vine si acum cand e de servici sotu,sa ma ajute zice ea,nu ca o rapune doru de nepoate.

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Ajutor asa sporadic o sa am de la sora-mea si mama, care dupa servici vor mai veni pe la noi. Eu ma refeream la ajutor o persoana care sa vina in fiecare zi, cu un program fix (bona) sau mai rau, sa se mute temporar la noi (de ex., soacra-mea). Asa ceva nu vreau, cred ca o sa ma descurc singura si dupa-masa cu un pic de ajutor de la mama sau sora-mea.

Sper sa ma laud si eu peste cateva luni cat de cuminti au fost piticii la dr. ...

23+ cu

Mergi la inceput