Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (55)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Fetele sa va cer si eu sfatu: la vara vor avea ratzele cam 7-8luni cand vreau sa mergem la mare. Deci diversificarea va fi inceputa.

Cum e cu bagaju? Ce le dati de mancare, ce iau la mine in afara de LP? Borcanele? Ma car cu legume, fructe, blender si le fac acolo?

Voi cum ati procedat?

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Buna fetele,

Eu am avut 2 biberoane de persoana doua de 240 si 2 de 120. Acum avem mult mai multe ca sa nu stam tot timpul sa sterilizam :D.

Va pup
http://picasaweb.google.com/ionita.f.catalin/21012011#
http://picasaweb.google.com/ionita.f.catalin/12012011#

Elena Radu Tudor 26.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smmiha spune:

Eu am luat pt gemeni patuturi care se ridica pe perete, cum sunt cele de la gradinite, eu am vazut la baietelul cel mare la gradi si mi s-au parut super. Sunt foarte joase (cam 20cm de la podea) asa ca si daca ar ateriza pe jos(ceea ce s-a si intamplat) nu-i nici-o problema.

In legatura cu biberoanele, eu zic sa nu luati asa multe din prima, mai ales ca la inceput iei din alea micute, pe care nu le folosesti prea mult timp. Cred ca puteti sa mai cumparati si dupa, in caz ca nu aveti lapte si-i hraniti cu lapte praf. Dar puteti avea lapte ca mine care pana la 5 luni i-am hranit numai la san si atunci biberoanele sunt cam inutile.

Sugubina tu de acum te stresezi pentru vacanta! Eu m-am carat cu toate dupa mine (blender pt fructe, lapte praf, cereale etc), dar mancarica nu le gateam, cumparam borcanele (sunt mai scumpe, dar eu cred ca in concediu vrei sa te mai si relaxezi, nu sa gatesti)

Va pup,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Buna fetelor,

Raduc al meu a cam racit...ii curge nasucul, stranuta si tuseste. Totusi cred k tuseste doar cd nu poate respira si se ineaca. nu cred k e o tuse propriu-zisa.

Voi in afara de ser in nasuc si batista sugarului ati mai folosit altceva?

Febra nu are si e destul de vioi.

Merci mult,

Elena Radusi Tudor 26.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

elena, baieteii tai seamana cu ai mei de zici ca s frati
unul blond si unul brunet http://qik.com/31070385/1ff3c6bd
pupici

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

Lumi,inteleg perfect partea cu turul de forta....

Si noi am cumparat totul,acum incep sa vand din ele ca nu mai am loc in casa. Patuturile au fost singurele care au fost cumparate inainte de nastere, vineri mi-a fixat cezariana pt luni si cand am plecat de la dr ne-am oprit si am cumparat patuturile si salteaua
Scoicile le-a luat sotul cand sa ma externez,caruciorul a venit cam cand aveau ei o luna ( nu am avut voie oricum sa-i scot afara pana nu faceau 3.500 kg,asa ca nu i-am simtit lipsa),cantarul,pompa san eram deja acasa .... iar restul pe masura ce a fost nevoie
De fapt,primul lucru cumparat inainte de nastere nu au fost patuturile ci sterilizatorul,acum mi-am amintit... si,dat fiind faptul ca am fost aproape integral pe LP a fost cea mai buna investitie

Adishor,nastere usoara... cred ca deja s-a produs...refacere rapida
Mmammarutza, bine ai venit la noi,sarcina usoara



Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

poze



si eu tot sterilizatorul l-am cumparat primul! asta si un termometru de bebici, singurele lucruri luate inainte.

si eu am inceput sa vand sau sa donez, din acelasi motiv de lipsa de spatiu, desi as fi vrut sa pastrez macar cate o buc din fiecare, ptr bb3, de va fi sa vina. dar chiar nu mai am pe unde calca:((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

Fetele cu gemenii mai mari ca ai mei,care ati renuntat la patuturi si i-ati trecut la pat normal, ati facut mobila pe comanda,aveti supraetajate? Idei,linkuri,poze?
multu

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

poze



noi inca n-am renuntat, ca vrem sa ne mutam anul asta, si am zis sa mai asteptam putin. nu stiu daca voi opta ptr paturi supraetajate, desi economisesti mult spatiu, eu am o mare panica... mai ales la cum se bat ei pe orice si din orice, parca-l si vad pe unul impingandu-l pe fratica din patul de sus sau tragandu-l in jos de pe scara....
eu ma gandeam sa fac pe comanda un model simplu, asemanator cu asta:
http://www.casesigradini.ro/oferte/f/7/Copii-si-tineret/18583/PAT-COPII-BRAD
dar cu aparatoare mai lunga, tot mi se pare ca pot cadea din pat, mai ales ca ei se muta in somn de la un capat la altul.

desi si asta supraetajat e ok, nu pare asa inalt si se strang ambele paturi:
http://www.managerconstruct.ro/mare.php?p=12&sec=copii

sau asta http://www.managerconstruct.ro/mare.php?p=33&sec=copii
cu scara de acces ceva mai umana

si neaparat aparatoare, altfel e jale, si acum stau sa-i pazesc cand dorm cu noi in pat. si cu vreo 50cm loc la picioare sa se dea singurei jos din pat cand vor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Am inteles, le-ati luat de la cineva, nu le-ati facut voi. Am gasit firma care face modelul pus de mine, la Bacau, cu 20 mil fara saltele+ vreo 200 lei transportul pana la Piatra. Dar avem niste cunostinte care au o fabricutza de mobila si negociem cu ei sa vedem la ce pret ni-l pot scoate. Nu exista riscul sa cada cel care sta sus, daca se trezeste noaptea si o ia mai in fuga in jos? Asta e stresul lui tati, ca o sa-i cada odorul de sus.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



asta e si stresul meu. dar cred ca se poate face aparatoarea mai inalta, la modelele din lemn...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

la patul meu de sus..aparatoarea e foarte inalta..andrei doarme de 6 luni in el..si nu a fost niciodata problema :)


www.facebook.com/album.php?id=100000225799068&aid=53495" target="_blank">Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

luludani, super modelele de paturi!

sugubina, noi am plecat prima data la mare si la munte cu hunii pe la 10 luni. m-am carat cu blender si steamer dupa mine, si cateva borcanele, intrucat doar anumite alimente le-au vrut de la borcanel. de altfel si acum, cand sunt mari si nu mai papa deloc borcanele, tot cu steamer-ul plec dupa mine. si biberoane si ibrice si fierbator si... si... o bucatarie intreaga. e greu, dar eu prefer asa, nu prea am incredere in mancarea de la restaurant ptr ei, borcanele ti-am zis, nu sunt fan... fructe si legume si iaurt am gasit acolo, nu le-am luat cu noi. doar carne si peste in lada frigorifica, apoi le mutam in frigider, nu stiam exact ce gaseam acolo. peste de ex. nu era pe nicaieri.

legat de biberoane, eu 8 am avut la inceput, si mici si mari, ai mei nu au fost alaptati.

Mergi la inceput