Concediu medical

Concediu medical | Autor: julia23

Link direct la acest mesaj

Buna
In anul 2010 am avut cam 40 zile concediu medical,21 pentru mine,restul pt copil.
Mai aveam restante pe anul 2010 3 zile concediu de odihna pe care nu mi le mai da firma deoarece am avut CM.Este legal sa faca asta?
Daca intru in CM mai au voie sa ma controleze la domiciliu?
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Concediul de odihna este proportional cu activitatea prestata.
Concediul medical suspenda contractul de munca - deci pe acele zile nu vei mai avea perioada aferenta de concediu de odihna (in cazul tau - probabil ca din socoteli au reiesit 3 zile mai putin).
Cred ca este in vigoare inca OUG 36/2010, era in discutie noul text legal care reglementeaza concediile medicale, in care nu mai apare controlul la domiciliu (eu am vazut proiectul, voi cauta daca s-a si adoptat/publicat deja).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Multumesc pt raspuns.
De 4 ani lucrez in firma si in fiecare an am luat CO de 22 zile,cu toate ca aveam peste 45 zile CM pe an,din motivul acesta am ramas surprinsa acum ca mi s-au oprit zilele de CO,anul trecut am avut in jur de 45 zile CM.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Criza a mai redus din generozitatea angajatorilor.
Socoteala se face asa: 22 zile : 12 luni = 1,84 zile/luna.
Ai avut contractul suspendat 45 de zile - deci raman efectiv lucrate 10,5 luni
1,84 x 10,5 luni = 19,32 zile CO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Totusi daca sunt in CM,mai poate veni angajatorul in control?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui julia23

Totusi daca sunt in CM,mai poate veni angajatorul in control?

Adriana si Julia(06.11.2003)
http://community.webshots.com/user/julia062003


Dar care-i problema, de fapt?
Daca esti bolnava, stai acasa, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Normal ca stau acasa,dar poate am nevoie sa merg la farmacie,la doctor...si poate apare in timpul acela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui julia23

Normal ca stau acasa,dar poate am nevoie sa merg la farmacie,la doctor...si poate apare in timpul acela

Adriana si Julia(06.11.2003)
http://community.webshots.com/user/julia062003


Se indica in declaratia respectiva intervalul in care esti plecat/esti acasa .
Inca este in vigoare Ordonanta 36, n-am gasit publicarea modificarii. Dar n-am auzit sa mai controleze cineva (si oricum, nu angajatorul facea asta, el doar reclama ).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

buna seara,

daca vreau sa merg o saptamana la tratament, intr-o statiune, pot beneficia de concediu medical? sau pe perioada concediului medical trebuie sa stau acasa, sau, ma rog, sa fiu internata intr-un spital?
in declaratia pe care o completez la medicul de familie nu pot sa precizez ca pot fi gasita, in cazul unul control in statiunea "cutare", la baza de tratament "cutare"?


Mergi la inceput