Maternitatea BUCUR opinii cu si despre medici si s

Maternitatea BUCUR opinii cu si despre medici si s | Autor: Liliyana

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,
In perioada cat am fost gravida am cautat informatii despre maternitatea Bucur - acolo urma sa nasc, din pacate am gasit prea putine informatii, inclusiv despre medici si despre conditiile de acolo.
Eu am nascut in ianuarie 2010 la Bucur cu D-na doctor Marinescu Sanda, pot sa spun doar ca daca as naste in fiecare an de acum in colo tot la Bucur as apela.
Am avut o nastere extrem de grea dar asta e alt subiect, spitalul este curat, mai ales al la et 3 unde stau colii si mamicile dupa nastere. Conditiile sun considerabil mai bune decat la alte spitale, rezervele au 2 paturi, iar la maxim 24 de ore dupa nastere iti este adus bebelusul si ramane cu mami pana pleaca. Asistentele sunt dragutze, daca am avut le-am dat daca n-am avut nu le-am dat dar nu s-a vazut nici o diferenta. Singurul incovinient este baia care e doar una la capatul culuarului si dupa nastere e mai dificil sa te duci pana acolo. Exista optiune unei rezerve cu plata care are toaleta in camera. Taticul nostru a venit de cate ori a avut nevoie, chiar si cand am nascut a fost acolo. La neonatologie sun nuste oameni dragutzi, mi s-a raspuns la toate intrebarile, au venit in fiecare dimineazta, l-au cantarit pe bebe, mi-au aratat cum sa-i dau tzitzi, cum sa-i ingrijesc buricul, etc. Moasele ca sa zic asa "au facut toti banii" eu am avut 2 (am nascut duminica pe la 22.20) care m-au ajutat foarte mult, n-au stat langa mine toata erioada de la 19-22, dar erau in camera vecin si veneau foarte des sa ma monitorizeze.
Singura problema a fost lipsa de comunicare cu doctorul de garda, nu-i retin numele, dar care era sa ma coste colilul. In schimb D-na doctor Marinescu mi-a salvatbaiatul care a venit cu piciorusele in fatza si cu cordonul ombilical in jurul gatului de 2 ori.
Daca are cineva intrbari - cu sigurantza am omis ceva esential- va raspund cu placere, stiu cum e sa vrei sa stii ce te asteapta in cele mai mportante momente din viatza ta...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cris_tina1 spune:

Buna, Liliyana, si multumesc ca ai impartasit experienta ta! E atat de bine sa mai aflu informatii despre maternitatea unde voi naste si eu.
Am rugamintea daca imi poti spune pe mesaj privat cam ce preturi se practica pe acolo - doctor, moasa, anestezist, asistente, infirmiera. Mi-ar fi de mare ajutor!
Multumesc,
Cristina

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliyana spune:

Buna, ti-am dat cateva ideiin privat, dar a trecu 1 an de cand am nascut.
Indiferent de cat vei da, totul va fi OK, conditiile sunt bune iar asistentele au grija de toata lumea.
Cu mine in salon era o fata tinerica (saloanele sunt de 2 persoane), care n-a avut un doctor anume in maternitate, i s-a rupt apa, a chemat salvarea si au adus-o la Bucur, a nascut fara probleme, doctorita cu care a nascut a venit zilnic s-o vada ( i-a dat ceva de genul 350 Ron)
Deci n-ai de ce sa-ti faci griji, depinde si de felul in care nasti
Apropo, e adevarata povestea cu hormonul uitarii, eu am nascut fara anestezie sau epidurala, copil venit cu picoarele inainte, taietura interna +externa, copil mare -3500gr, m-am urcat pe pereti de durere, iar dupa 10 min eram in stare sa mai fac unul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_tina1 spune:

Multumesc mult pentru informatii, draga Lillyana!
Am vrut sa iti raspund si pe privat, dar nu ai MP activat!
Iti doresc sa te bucuri din plin de minunea ta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Si eu am nascut tot acolo, cu dr Silvia Niculescu. A fost super O.K. Recomand pt oricine. Nu este super lux acolo, nu sunt f multe imbunatari in saloane sau in rezerve, dar este curat, ceea ce e f important. Asistentele sunt si ele f dragute, mai ales cele de la ATI.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy2be spune:

A mai nascut cineva de curand la Bucur? Impresii, detalii...

Mergi la inceput