Dulcineii DC - Diabet zaharat la copii *9*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana_Teo spune:

Buna dragi mamici

Ne-am intors vineri de la Buzias si sambata Teo a facut varsat de vant. Acum glicemiile sunt de necontrolat si suntem consemnati la domiciliu pentru 2 saptamani. O sa trecem si peste asta...
Nina multe salutari si da asa e nu prea am vorbit. Nu am aflat decat in ultimele zile ca tu esti Nina de pe forum si adevarul este ca programul de armata de la Buzias ma terminat .Poate pentru copii mai marisori a fost mai usor dar pentru Teo la doar 4 ani si jumatate a fost cam greu,cu mancarea iar a fost problema, nu prea mananca orice . In rest a fost ok.
M-am bucurat ca m-am intalnit cu mamici in acceasi situatie ca mine si ne-am impartasit necazurile una la alta.
Multa sanatate la dulcinei si sa auzim de bine.
Paula iti tin pumni,sa dea Dumnezeu sa fie ok.
Cristina multa bafta la spectacol, esti o draguta si binenteles si prietena ta "Monica Columbeanu", are o voce super.
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Ce fac dulcineii, cum sunt ?
Ana_Teo, refacere usoara scumpului de Teo !
Cum e cu glicemiile, si-au mai revenit ? Cum suporta Teo, mancarimea data de varsatul de vant ?
Am reusit, in sfarsit, sa asez pozele de la Buzias, intr-un album ! Click aici, pentru vizionarea lor !
Ana(mami de Alex), daca ai poze cu noi, poate reusesti sa ni le trimiti prin e-mail !
La festivalul de dans, trupa majoretelor, in care danseaza si Cristina, a luat locul I, la cl. I-IV. Am filmat cu aparatul foto, dansul lor, asadar nu e prea stralucita filmarea. Daca doriti sa vedeti dansul, click aici !
Sanatate si glicemii dintre cele mai bune, dulcineilor nostri !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns areea2006 spune:

buna ziua tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns areea2006 spune:

Buna tuturor! Cu durere in suflet si cu o tristete imensa va scriu aceste randuri despre cel mai cumplit lucru trait de noi pana acum. Sunt mamica unui baietel de aproape 2 ani si 7 luni care a fost depistat recent cu DZ tip 1. Sunt trista si nu exista zi sa nu plang si nu reusesc sa ma impac cu ideea asta si nici nu cred ca voi reusi vreodata. Ma uit pe pozele acestor fetite si nu pot sa cred ca niste copii atat de frumosi si destepti sunt chinuiti de asa o boala. Incercam din rasputeri sa il tinem echilibrat si sa invatam cat mai multe dar cu siguranta acest lucru necesita mult timp. Nu mai cunosc pe nimeni cu care sa discut aceasta problema si imi este foarte greu. As fi poate mai linistita daca cineva mi-ar spune ca pe viitor va fi mai bine si nu cum e acum cand tremura carnea pe mine de fiecare data cand ii testez glicemia si cum sar din pat de fiecare data cand se misca noaptea in patut..Vom merge si noi la Buzias si as fi vrut sa stiu mai multe detalii(despre cazare, mancare,program , etc). Si inca ceva as fi interesata sa stiu de unde as putea cumpara glucagon ca aici in Galati nu gasesc. Ma bucur ca exista acest forum insa pe alta parte regret suferinta din sufletele voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-A spune:

Buna Areea2006 -si imi pare rau sa facem cunostinta pe acest forum.
Sa o luam cu inceputul: DA! va fi mai bine, acum pare -si este intradevar- foarte multa informatie de asimilat insa usor usor o sa deprinzi cel putin notiunile de baza. Floare la ureche nu va fi niciodata, insa copiii sunt adevarate minuni si o sa vezi ca insusi baiatul tau iti va da forta si te va ajuta in lupta asta care deabia incepe pentu tine. Daca crezi ca te ajuta poti afla cite ceva despre experienta noastra in relatia cu diabetul(copila mea Aida are 7 ani acum si are diabet de 4) de pe blogul meu http://www.noisidiabetul.ro/debut/ . Tot aici vei mai gasi in blogroll si alte 3 domnisoare/doamne ce fac fata cu brio diabetului de ani buni. Si pentru moral citeste articolul asta postat tot pe blog http://www.noisidiabetul.ro/2011/03/07/un-zimbet-la-inceput-de-primavara/
Multe informatii poti afla si din capitolele anterioare de pe acest forum.
Daca chiar nu gasesti glucagon in Galati, da un semn si incerc eu sa fac rost de unul (nu se mai gaseste pe piata pentru ca din pacate, pentru moment, nu se mai importa in Romania)
Numai bine si glicemii bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Teo spune:

Buna Areea si buna tuturor

Anul acesta in ianuarie si eu eram la fel ca tine.Nici acum nu pot sa accept ideea ca singurul meu copil are diabet, dar trebuie sa fii puternica si sa mergi inainte. Daca simti nevoia sa vorbesti cu cineva imi poti scrie pe adresa jakab_ana@yahoo.com.
Despre noi ce sa zic, am scapat de varicela, glicemile sunt oarecum echilibrate acuma dar 10 zile am stat pe glicemii mai mari de 200 seara la 10 si noapte faceam hipo.Noroc ca am trecut si peste asta.
Vreau sa intreb mamicile care au mai avut copii dupa ce primul a fost depistat cu diabet,cat de mare este riscul ca al doilea copil sa faca diabet.
Imi doresc sa mai am un copil, dar mie cam frica si totusi ma gandesc si la viitorul lui TEO , nu vreau sa fie singur.Voi ce ziceti
Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Ana Teo, eu zic ca daca vrei un al doilea copil sa il faci cu incredere. Riscuri exista mereu. Nu numai sa faca diabet ci diverse alte riscuri cum sansa sa fie perfect sanatos exista si ea. Numai Dumnezeu poate sti.
Si daca va fi ca al doilea sa faca diabet, macar vei fi pusa in garda. Nu vei mai fi luata prin surprindere.
Eu l-am facut si pe bebe numarul 2 si am incredere ca nu va avea diabet dar, cum ziceam, numai Dumnezeu poate sti ce ne rezerva viitorul.

Areea, imi pare rau ca esti aici. O sa vezi cu vremea ca va fi mai usor. Este tare greu la inceput dar cu vremea te vei adapta. Toate am trecut, din pacate, prin ce treci tu dar am invatat sa traim cu diabetul Ca, ceea ce trebuie sa stii tu, cu diabetul se traieste mult si bine daca inveti sa il gestionezi corect.
Cu siguranta aici vei gasi ajutor atunci cand il vei solicita.

Va doresc sanatate mnulta si glicemii foarte bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns areea2006 spune:

Va multumesc din suflet pentru incurajari. Ma bucur ca sunteti alaturi de noi si ne intelegeti. E o perioada foarte grea deoarece nu reusim sa il echilibram. De la hiop acum am trecut la hiper deoarece doamna doctor a redus insulina. Jonglam si noi cum putem pana cand vom ajunge la Buzias. Puiul meu face novorapid si lantus si am impresia ca nu ii prieste mai ales novorapidul. E un copil activ si acum face cate o unitate. Daca marim doza face hipo. Voi ce scheme ati avut sau aveti? Trebuie testate mai multe tipuri de insulina? Care e mai buna ptr. copii? As fi vrut sa mai stiu si cate ceva de Buzias(orice, mancare, personal,cazare,etc).Eu am speranta ca D-zeu ne iubeste si ca o sa ne ajute sa ducem o viata cat de cat normala . Ma rog ca D-zeu sa lumineze mintile doctorilor sa inventeze ceva ptr acesti dulcinei sa nu ii mai chinuim cu intepaturile ca al meu pui deja nu vrea sa mai stea la tratamentul cu insulina. Va pup! Va dores tot binele din lume si D-zeu sa va fie aproape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_and spune:

Buna
Ana_Teo la inceput nici nu vroiam sa mai aud de un al doilea copil,dar cu timpul lucrurile s-au schimbat,si iata acum am un baietel de aproape 9 luni perfect sanatos. Iar riscul de a face si el diabet este prezent, dar asta este. Am intalnit o mama cu 3 copii, toti cu diabet si nu am cuvinte sa iti spun ce familie era. In fine, este greu,dar daca iti doresti un copil,fa-l si nu te mai gandi la riscuri.
Areea 2006, mult curaj, toate am trecut prin faza asta si stim cum este. Orice nelamurire ai(desi imi imaginez starea ta) nu ezita sa intrebi si ti se va raspunde.
Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns areea2006 spune:

Draga Ioana-A din pacate nu gasesc asa ceva in Galati. Nu stiu unde sa mai caut ca nici pe net nu am gasit acolo unde am cautat eu. Pupici multi.Multumesc de intelegere.

Mergi la inceput