Dulcineii DC - Diabet zaharat la copii *9*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marci_lari spune:

Buna dragi mamici!
Ajutati-ma va rog pentru ca simt ca imi pierd mintile. La 7 luni de la debut tratamentul Larisei este super variabil. Poate nu m-ar preocupa chiar asa de mult dar peste o saptamana incepe gradi si ma omoara gandul ca ar putea face o hipoglicemie fiind departe de mine.
Va explic putin cum arata schema Larisei:
- dimineata la 8,30: 2 u de Levemir
- dimineta , la amiaz si seara cate o unitate Humalog.
- 8,30: 25 HC 11,30: 15 HC 14,30: 40 HC 18: 15 HC
20,30: 25 HC 23: 10HC
Aceasta era schema de acum 2 saptamani. In aceste conditii Larisa ajungea zilnic la ora 14,30 cu valori intre 50-80. Astfel d-na doctor mi-a cerut sa ii maresc HC de la 8,30 si de la 11,30 la 30 HC respectiv 20 HC. Asa am facut si in zadar...vine cu valori mici atat la 11 cat si la 14. Urmatorul pas facut de d-na doctor a fost: ii scoatem Humalogul de dimineata. In aceste conditii cateva zile vine la orele respective cu valori normale iar in urmatoarele zile incep sa ii creasca intre 80-185...chiar 200 la ora 11,30 si intre 50-90 la ora 14,30. Ce ma pune pe mine pe ganduri este faptul ca o unitate de Humalog ii scade prea mult glicemia. De ex. aseara la ora 20,30 ,inexplicabil avea 224, i-am pus o unitate, a mancat 25 CH: 20HC gris cu lapte si 5 HC niste bombonele fara zahar. La o ora cerea in disperare mancare,ii masor glicemia- 56. I-am dat 10 Hc rapizi iar dupa o ora avea 104...m-am linistit. Larisa nu are insulina peste noapte.
Eu inteleg ca in luna de miere e foarte greu de controlat glicemiile insa ma innebuneste. Pe cand ma gandesc ca insfarsit controlez situatia totul se intoarce pe dos. Treaba asta cu: pune-i ,nu-i pune insulina ne "dezechilibreaza" atat pe mine cat si pe Larisa.
Intrebarea mea este : cum este mai bine, sa ii pun 2 de Levemir + 1,1,1 de Humalog ,conditii in care valorile sunt intre 50- 118 in majoritatea cazurilor sau ii pun doar 2 de Levemir... valori intre 50-220 ? Ne mai gandim si la varianta ca ar avea ceva penul si in loc de o unitate ii punem mai mult (...varianta pe care d-na doctor o exclude deoarece zice ea, e imposibil).
O zi buna si glicemii cat mai liniare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela74 spune:

Buna,Marci Lari!
Sa stii ca si eu sunt in aceeasi situatie.David are 2 ani si jumatate,iar dulce, adica fffff.dulce este de 1 an.Nu imi vine sa cred ca s-a scurs atata timp iar glicemiile inca nu s-au stabilizat.Toti medicii imi spuneau ca trebuie sa treaca aproape un an pana se obisnuieste organismul cu insulina,dar n-a fost asa.Exact ca si voi avem perioade bune si deodata ori gl. mari, ori mici.Acum 2 sapt trebuia sa mancam din ora in ora si tot cu ele mici venea, iar noaptea sarea de 400 si faceam corectie, ziua iar mici (intre 30-50, 60 maxim).Am fost asa o sapt.In tot acest an daca au fost in total 10 zile in care am avut gl. bune.Noi facem dimineata 3u.ACTRAPID, LA PRANZ 2,5 SAU 3AR , IN FUNCTIE DE GL.,seara 2 SAU 2,5u.AR,iar la ora 22-22.30 3u.LEVEMIR.De mancat avem asa:5+15HC la 7-7.30,5 sau10+15lenti la 10,15rapizi+30 lenti la pranz,apoi 5+10,la ora 19:10R+20L,iar la 22:5R+15L
Am si eu o rugaminte la voi: ce le dati copiilor pentru imunizare ca mie imi e groaza de o eventuala raceala acum , ca vine vremea rea? Dr. Mihu mi-a spus sa ii dau ISOPRINOSIN, i-am luat, dar nu le inghite nici pisate si puse in ceai.
Glicemii cat mai bune si succes la scoala tuturor dulcineilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


Marci si Mikaela, copilasii sunt foarte mici, sunt relativ recent de la debutul diabetului si cu atat mai mult f. greu de controlat. :( Stim toate mamicile ce inseamna acest control si cum ne tremura inima pentru fiecare respiratie sau reactie ciudata a puiului...

Marci, este bine ca dr. a scos temporar insulina rapida de dimineata. Din ceea ce spui, da, e posibil sa-i fie de folos si un Levemir seara. Nu ai spus cum sunt glicemiile noaptea. La ora 11.30 incepe sa creasca glicemia - ora la cara Levemirul de peste noapte ar fi in actiune. Despre actiunea prea puternica a unei unitati de insulina a Humalogului nu pot sa spun prea mult. Schema inca nu este asezata, iar la copiii atat de mici se merge mult pe dozarea insulinei si cu jumatati de unitate. Adica se pot face 0,5 u.i. sau 1,5 u.i. cand este necesar. Probabil ca aveti penuri de jumatati de unitate. Pana stabileste dna dr. schema, incearca sa reduci putin din HC dim. si la ora 11.30, sa-i dai cu 5-10 HC mai mult pt. a nu mai face hipo la ora 14.30.

Marci, in nici un caz nu merge schema numai de Levemir (seara si dimineata), fara insulina rapida. Ar mai fi o varianta de incercat. Poate merge sa-i lasi schema de Levemir si Humalog ca si pana acum cu modificarea la Levemir de 1 (1,5) u.i. dim. si 0,5 Humalog, si la pranz 1,5 Humalog *daca e nevoie, iar la ora 20.30 Humalog 1 u.i.

Deci>

dim. Levemir 1 (1,5)ui
dim. Humalog 0,5 ui

prinz Humalog 1,5 ui

seara Humalog 1 ui


Mikaela, posibil ca acea glicemie de 400 mg/dl din timpul noptii sa fie data in urma unei hipoglicemii din cauza unitatilor prea multe de Actrapid de la ora 19.
Pentru imunitate sunt bune si picaturile de vitamina C. Se gasesc la farmacie intr-o sticluta mica.(Vitamina C este si hipoglicemianta). Sau www.medicas.ro/tratamente-naturiste/catina/" target="_blank">ulei de catina

Toate cele bune!

P.S. Poate va sunt de folos si urmatoarele informatii pentru copii sub 5 ani:

1 B.E. (unitatea de paine = 10-12 HC)

COPII SUB 5 ANI:

dimineata 0.5 ui/BE
pranz 0.15 ui/BE
seara 0.25 ui/BE
noaptea 0.075 ui/BE


http://diabetta.wordpress.com/2006/10/12/reguli-generale-de-tratament-in-diabet-tip-1/


studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


Mikaela, mi-am adus aminte ca si uleiul de catina are un gust destul de neplacut. :( Uite si alte optiuni cu catina:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=81915&nm=Catina-retete br /



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_lari spune:

Buna fetelor,
Va multumesc mult pentru raspuns.
Noi continuam ,se pare, la fel. Ieri de ex. cu 2 unitati de Levemir dimineata am avut glicemii: 8,30: 97 11,30: 60 14,30: 60 18: 164 20: 145 23,00: 150. Peste noapte nu i-am masurat-o. Ii masor glicemia la 3 dimineata o data pe saptamana, deoarece din cate zice d-na doctor nu este cazul pentru ca nu are insulina peste noapte si ajunge bine dimineata. Nu stiu ce sa zic, au fost nopti ca avea intre 120-160 ,dar cam acum o luna am gasit si o noapte in care a stat pe glicemie de 200 cateva ore...avea la 4 dimineata 204. Eu personal imi vad fetita mult mai bine cand ii pun 2 unitati de Levemir, 1+1+1 de Humalog ,ma refer la energia pe care o are si faptul ca este mai linistita si mai sociabila dar, pe de alta parte ma tem deja de atatea hipo... e drept in ultimul timp nu mai mici de 50 dar f. repetate.
Mikaela ,Larisa are 3,8 ani si ma tot gandesc ce am facut eu sa se ajunga aici. De fiecaare data cand vorbim despre cum s-a intamplat(ca nu e des,dar...),sotul meu imi spune: iti aduci aminte ca mancai multe dulciuri cand erai insarcinata? oare sa fie o cauza?...in acelasi timp faceam si multa miscare, plimbari zilnice de 4 km. Bine, el nu a intrat niciodata pe forum sa citeasca cate am citit eu, mame care nu au gresit cu nimic...Eu in final cred ca asa a trebuit sa fie. Am impresia ca toate au cazut pe ea, pe Larisa...are o anemie falciforme mostenita de la tatal ei, nu stiu cum se numeste in Romania(hemoglobita vazuta la microscop are forma fusiforma si nu rotunda )...nu ii pune restrictii aceasta boala doar ca nu poate urca la altitudine foarte mare, nu poate face sport de performanta, desi sotul meu fiind purtator al acestei boli a facut sport de performanta mai bine de 10 ani nestiind ca o are. Este pe lista de asteptare pentru o operatie de hernie inghinala. Ce sa-i faci...nu degeaba zice ca un necaz nu vine niciodata singur.
Adriana, iti multumesc pentru raspuns. Din pacate nu avem pe nici un pen jumatati de unitati.Azi avem programare cu doamna doctor si sa vedem ce decide. Eu aproape ca as prefera sa scoatem Humalogul de dimineata chiar daca vine cu valori mai mari la ora 11,30, cel putin stau linistita timpul in care ea este la gradi.
Ce vreau sa te intreb Adriana , cum este cand se iese din luna de miere...pentru ca am vazut ca fiul tau a trecut prin faza aceasta.
O zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Teo spune:

Buna dragi mamici
Pentru Larci, eu iti pot spune din experienta noastra ca mersul la gradi nu e chiar asa de periculos.Noi avem noroc si de o educatoare super care a mutat pauza de masa a copiilor dupa programul lui Teo. In principiu la gradi Teo are mereu glicemii mici deoarece face multa miscare si todeauna gustarea de la 10 trebuie sa fie de 20,25 HC.Si noi suntem doar la 8 luni de la debut si la fel si la noi niciodata nu e stabil.De o saptamana imi sta doar pe hipo si ziua si noaptea(nu mai mic de 55),i-am scazut si dozele de insulina si tot degeaba.Singura glicemie ce nu o pot regla este cea de 10 dimineata, mereu e mare.Ii fac 2u Actrapid si 23-25 HC si la 10 vine cu 200-290, ii dau la 10 chiar daca are glicemia mare 8-10 HC si la 13 face hipo.La 13 ii dau 42 Hc cu 1.5 u Actrapid si la 16.30 este hipo.Nu inteleg dimineata de ce cu jumatate HC si doza mai mare vine cu ea mare la 10 si la pranz cu masa mai mare si insulina mai putina la 16 hipo,in conditile in care ieri la pranz a si dormit.
Va pup si glicemii bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


Citat:
citat din mesajul lui marci_lari


Ce vreau sa te intreb Adriana , cum este cand se iese din luna de miere...pentru ca am vazut ca fiul tau a trecut prin faza aceasta.
O zi frumoasa va doresc!


Marci, eu as spune ca diabetul asta difera destul de mult de la persoana la persoana. Sunt multi factori care trebuiesc luati in calcul, inclusiv varsta debutului. La Alex (debut la 8,5 ani), "perioada de miere" a tinut cam 1 an, timp in care glicemiile au fost f. liniare. Dupa acea perioada a inceput adevarata lupta. As putea spune ca exista un diabet tip 1 usor controlabil si un altul f. greu controlabil. Alex are un diabet din ultima categorie. Respectam totul, schema buna, dar f.f.f. greu controlabil. Am vazut aici, pe forum, copilasi de varste diferite care pot tine diabetul intr-un bun echilibru, fara eforturile depuse de alti copilasi.

Nu stiu cum va fi la fetita ta, dar stiu in general, ca la copiii mici, este f. greu de tinut echilibrul in frau. In plus, este bine sa nu scada gl. sub 80 mg la aceasta varsta, mai ales ca scaderea glicemiei poate fi foarte rapida la ei.




studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


Citat:
citat din mesajul lui Ana_Teo

Singura glicemie ce nu o pot regla este cea de 10 dimineata, mereu e mare.Ii fac 2u Actrapid si 23-25 HC si la 10 vine cu 200-290, ii dau la 10 chiar daca are glicemia mare 8-10 HC si la 13 face hipo.


Ana, depinde ce anume mananca dimineata, poate este ceva cu un indice glicemic mare si da un rezultat mare al glicemiei la ora 10.
Incearca la ora 10 sa-i dai cu 5 HC in plus, pentru a nu mai face hipo la 13.

Citat:
citat din mesajul lui Ana_Teo
La 13 ii dau 42 Hc cu 1.5 u Actrapid si la 16.30 este hipo.Nu inteleg dimineata de ce cu jumatate HC si doza mai mare vine cu ea mare la 10 si la pranz cu masa mai mare si insulina mai putina la 16 hipo,in conditile in care ieri la pranz a si dormit.
Va pup si glicemii bune.


Metabolizarea insulinei dimineata este alta fata de metabolizarea acesteia dupa-amiaza si seara. De aceea, 1 ui de insulina actioneaza diferit in momente diferite ale zilei.

(Daca vine cu hipo la 16,30, trebuie scazuta doza de rapida de pranz.)



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_lari spune:

Buna fetelor
Va multumesc din suflet pentru promptitudinea cu care imi raspundeti.
Acum o ora am venit de la medic...speriata de mama focului. Nu stiu daca am scris inainte ca noi suntem in Spania. Doctorita noastra e super simpatica iar Larisa o agreeaza insa e tot timpul cu "pericolul pe buze" iar aceasta pe mine ma panicheaza, ma simt foarte nesigura si am impresia ca tot ce fac e rau. Ma rog, poate cu trecerea timpului ma mai linistesc si eu. Am venit inarmate cu glucagon, un nou aparat pentru gradi si o gramada de hartii cu instructiuni pentru gradi.
Doctorita a hotarat sa scoata Levemirul. Asa ca am ramaas cu 1+1+1 Humalog la mesele principale, schema pe care o aveam acum 2 luni. Sper sa mearga.
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

buna
bun venit mamicilor,noi venite,intdeuna aici vom gasi un raspuns temerilor si intrebarilor noastre...
Paula ma bucur ca a-ti reusit sa va echilibratii repede atat cu tiroida cat si cu glicemiile,(stii la Buziasi discutam ca e deficil sa tinem in frau ambele)ma bucur pt voi,si felicitari pt hemoglobina
la multi anii!!!pt Teo,mai bn mai tarziu decat niciodata,va pupam
Marci orice inceput e greu cu emotii,dar totul va fii bine,toate avem emotii pt puiutii nostrii ,si asteptam ,si vrem ca tot timpul sa fie bine,dar sunt zile si zile,din pacate...
despre noi ce sa va zicem,a trecut si vacanta mare,cu evenimente bune si mai putin bune,am facut analizele trimestriale,hemo 6,27,si restul analizelor bune,si cele la glanda sunt in acelasi stadiu,am facut chiar si un ecograf la gat ,a fost bun,nu sunt urme de noduli ,insa am avut cam 2-3 saptamani urate tare,in care nu puteam stapani deloc glicemiile dimineata de la 5, pana pe la 12-13,am facut ff multe corectii,daca pana acum un pen imi ajungea pt aproape o luna,in aceea perioada am terminat unul in 2 saptamani,mi-a fost ff greu,dar tot raul spre bine,acum si-au revenit glicemiile,facem aceleasi doze,cred ca a fost o perioada de crestere,in care hormonii de crestere ,d-au totul peste cap,in fine...
dorim la totii dulcineii un nou an scolar cu rezultate bune atat la scoala cat si in caietul cu glicemii!!!
si mamicilor multa rabdare si putere!!!
o zi frumoasa in continuare,La Multi Ani!!!tuturor celor ce poarta numele Maria!!!

Mergi la inceput