umbre din trecut

umbre din trecut | Autor: Gabi_K

Link direct la acest mesaj

Exista o relatie. Cu acte, fara acte, nu conteaza. Functioneaza bine de ani de zile. Si odata, gasesti ceva. Ceva din care sa-ti dai seama ca omul de alaturi nu a spus adevarul cu privire la trecutul lui. Sau ma rog, l-a zis doar asa aproximativ, dar un pic torsionat. Acel ceva nu influenteaza relatia, dar totusi partenerului ii lasa un gust amar.
Ce faci, scandal? Sau ridici din umar si mergi mai departe?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Daca nu-i ceva grav care sa afecteze relatia as proceda intrunul din urmatoarele moduti:
1.ori as trece cu vederea si as da uitarii (ceea ce mie nu-mi sta in caracter)
2. As incerca sa port o discutie cu partenerul sa vad ce l-a facut sa-mi ascunda anumite lucruri...

Mentionez ca sunt o persoana care nu prea ma pot abtine..sunt ff sincera si un neadevar sau o omitere m-ar face sa-mi pierd un pic increderea...si e grav..pt mine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Gabi, eu daca as avea o relatie noua acum, la varsta mea, as impartasi foarte putin din trecut. Serios. E trecut, sunt impacata cu el, e irelevant pentru altcineva, oricat de apropiat mi-ar deveni. Mai mult, as vrea ca si el sa procedeze la fel, si sa nu ma incarce pe mine (si relatia noastra) cu asta.

Cu distorsionatul adevarului nu stiu ce sa spun, poate nu se simtea confortabil cu varianta reala. In plus, cred ca absolut toti ne coafam putin in fata celorlalti oameni, stii?

J si Carla (05.02.2006)
in the rear garden

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

E colega mea. A divortat de vreo 5-6 ani. Are un prieten tot divortat. S-au cunoscut cu cativa ani in urma, s-au mutat impreuna. Copii n-au, totul merge bine. Stau in apartamentul lui. Ei s-au cunoscut in toamna lui 2006. Tipul i-a spus ca a divortat in anul respectiv in primavara, fiindca a aflat ca nevasta l-a inselat si pentru asta a parasit-o, a inaintat actele pentru divort si atat a fost. Ea a divortat in 2005.

Totul roz, dar in urma cu cateva zile el era de dupa masa la servici. Ea a ajuns acasa si a vazut ca vecinul de la etaj le-a inundat camera de zi. Apa picura din tavan peste dulap, peste birou. Ea a inceput sa salveze cartile, hartiile din sertare si din dulap si a gasit un act interesant. Era din septembrie 2006 (deci cam din perioada cand s-au cunoscut ei, poate putin inainte) si era un act de la judecatorie. El l-a primit fiindca nevasta a inaintat dosarul de divort. Deci el a divortat cand era chiar la inceputul relatiei, nu cu luni in urma, si nu el, ci ea a depus actele. Oricum casnicia nu se mai putea salva, asta sustin si cei din anturajul lor, ca au luat-o de mult pe cai separate. Dar de ce trebuia sa minta? E un tip de treaba, o iubeste pe prietena mea, nu prea are vicii, se inteleg bine. Si prietena mea e o fata buna, care a suferit mult in casnicia ei, ea insa uraste minciuna. Nu prea stie ce sa faca, sa-i spuna ce a aflat? Sa faca circ? El oricum a divortat atunci, peste vreo 2 luni, fiind de comun acord fara copii, nu s-au certat prea mult pe la tribunal. Asta e dilema ei, si nu stie cum sa faca fata, si-a pierdut increderea in el...




Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Pai poate a mintit pt ca de obicei femeile fug de complicatii..e greu sa stii ca partenerul tau e in divort...multe complicatii..iar cu partea ca ea a dat divort, iar e de inteles ca a zis ca el...pt ca de regula femeia gandeste ca cealalta nu il lasa de bun ce a fost..poate a incercat sa isi faca o imagine buna in fata ei...Ma gandesc...Nu-i neaparat asa...sunt niste supozitii...cine stie care e adevarul...dar daca ei se inteleg bine eu zic ca nu are rost sa scormonim iar trecutul...e destul de dureros si e pacat sa strice ceea ce au in prezent..parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

...uneori e bine sa lasi lucrurile asa cum sunt...daca vestea va lua proportii in mintea ei, e mai bine sa o discute, dar peste ceva timp...sa ii treaca revolta, surpriza...sa fie ca un fapt divers...comunicarea e buna...dar facuta cum trebuie si cand trebuie...si da, JG, are dreptate...nu as spune nimic intr-o noua relatie...as refuza orice si nu as da curs la nimic...trecutul imi apartine...orice informatie adusa in prezent poate sabota relatia...pt ca noi nu suntem capabili sa fim toleranti si sa ne gestionam gandurile astfel incat sa nu le supradimensionam...nu suntem datori sa ne punem sufletul pe tava 100% celui cu care convetuim...adevarul strica de multe ori, pt ca sunt unele "adevaruri" relative, care a doua zi nu mai au relevanta...

tu, gabi, ai povesti totul despre tine si trecutul tau in "numele adevarului"? intr-o noua relatie?....are sens sa amestecam vietile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Da. E mai simplu.
Ori nu dau detalii, ori zic adevarul. Te poti incurca in povestile partiale. Si te poate demasca oricine oricand, fara se vrea...

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Daca e ceva trecut, apoi sa le lase acolo, in trecut.


Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=6" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Foarte curand am trait o astfel de experienta. E perso, nu dau detalii.Nu a facut nici un val.

Intreab-o pe colega ta daca pt. asta il iubeste pe partenerul sau...pt. data divortului? Sau pt. el, pt. ce reprezinta el in viata ei. Restul...e irelevant.
Daca vrea sa poarte o discutie decenta, fara sa strige, sa mai astepte putin si calm sa asculte si varianta lui.
Noi femeile ne facem multe "filme" inutile in cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

E o minciuna mica-mititica, nimic grav.
Pariez ca a spus-o ca sa para interesant in ochii ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Nici mie nu mi se pare nimic grav. In niciun caz motiv de "circ". Daca descoperea ca e inca oficial casatorit, era altceva...sau cine stie ce alt lucru. Cred ca el nici nu-si mai aminteste ce i-a spus atunci, pe aripile indragostelii:))

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput