de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Banii n-au legatura cu fericirea, Calipso. Nu toti cei care au mai mult decat e nevoie, financiar, sunt in stare sa aplice putin din ce explica Marius mai sus, pentru fericirea proprie.Cu alte cuvinte poti avea mii de euro pe luna, sanatate, casa nu stiu de care, si sa fii absolut nefericit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Pai nu ai facut decat sa subliniezi ce am spus eu.Ca banii nu sunt totul dar sa fim seriosi..poti face rost de mancare,haine poti sa platesti angaralele locului unde stai fara bani?Poti sa faci rost de medicamente rechizite si altele fara bani?Nu ma refer la vacante ,case si altele ci la lucruri de stricta necesitate pentru care da,iti trebuie bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui noideea

marius, nu stiu de ce am eu senzatia ca ai vazut filmul "the secret" de curand!!!!!

Eu nu am inteles niciodata chestia asta cu "zi merci ca nu-i mai rau". Scara de expectante si standardele la care tindem sunt in functie de personalitatea fiecaruia. Nu am inteles niciodata de ce tre sa renuntam la ele cand o ducem un pic mai greu. Tre sa recunoastem ca in viata ai urcusuri si coborasuri. Pe nimeni nu loveste numai dezastrul sau numai norocul, toata viata. si nu inteleg de ce tre sa ne resemnam si sa zicem "bine ca nu sunt in strada si stau cu chirie", de exemplu, in loc de "stau cu chirie si mie una nu-mi convine... vreau casa mea". Stiu ca e bine sa ne asumam posibilitatile si realitatea in care traim, dar de aici pana a ne corija singuri sa nu ne mai pese de ce ne doare mai tare, mie una imi suna a mortea sufletului. Eu una nu pot sa ma multumesc cu putin. Standardele mele sunt destul de inalte, chiar daca sunt foarte departe sa ajung unde doresc, dar cu cat iti doresti mai mult, cu atat reusesti mai mult.

Un fel de resemnare si abdicare, uciderea viselor, renuntarea la dorinta de a deveni mai buni.

De multe ori cred ca frustrarea duce la ambitie si te poate motiva sa continui lupta spre mai bine. Omul poate duce multe, dar in momentul in care ti-e foame, pai ti-e foame. Nu poti face abstractie ca tie foame si sa te resemnezi spunand ca degeaba ti-e foame ca oricum nu ai ce manca. O astfel de gandire mi se pare dezastruoasa. In loc sa te resemnezi, mi se pare mai normal sa te aduni si sa spui "tre sa fac ceva sa scap de foame". Asta te mobilizeaza, te pune pe picioare mai repede, te motiveaza, te face sa iesi cumva din starea de necesitate, suferinta, bla, bla si sa gasesti solutii. Pana la urma asa supravietuim.

Cand ma simteam foarte singura, mama zicea mereu ca nu tre sa ma mai simt asa ca ii am pe ei si copiii, sa zic merci ca nu sunt orfana si ca am copiii. Bine, da cu ce ma incalzea pe mine asta? La mine nu asta era problema si nu era ca sunt ingrata si ca nu apreciez ce am in viata mea, dar simteam nevoia si de un partener in viata mea. Daca ma resemnam eram si acum singura... facand din asta o mare problema pana la urma am capatat, vorba lui marius ce am avut nevoie, pentru ca am gandit tot timpul ca eu singura nu accept sa fiu, ca nu vreau singura si ca nu pot singura. Si in permanenta am fost receptiva catre cineva care era dispus sa imi acopere aceasta nevoie si slava domnului, nu am stat foarte mult singura.


Am vazut si il revad ori de cate ori simt nevoia. Uneori simt ca pierd teren si atunci imi fac timp (fizic si psihic) si ma uit din nou. Nu este important sa vezi asa ceva cat este important sa intelegi asa ceva. Multi aplica fara ca macar sa stie ca exista si asa ceva. Insa atunci cand incepi sa intelegi cu adevarat acest aspect, cand ajungi sa il aplici, sa crezi sincer in ceea ce faci, sa-ti doresti cu adevarat sa crezi in ceea ce iti doresti, sa fii in rezonanta cu interiorul tau ajungi sa fii in rezonanta cu exteriorul tau care defapt este acelasi sistem cu aceleasi legi. Nimic nu este in afara. Totul este un sistem totul se reduce la echilibru. Noi cand suntem fericiti defapt suntem in echilibru intre ce ne dorim, ce gandim si emotiile noastre care sunt reflexia a ceea ce gandim. De aceea este importanta sa constientizam ca in fapt gandurile desi credem ca ne apartin (si asa este in esenta) ele (gandurile) sunt trimise in exterior, ne modifica comportamentul, ne definesc, intra in rezonanta cu sistemul din are facem parte toti si atrag exact ceea ce rezoneaza cu ele. Gandurile negative atrag negativ, gandurile pozitive atrag pozitiv.
De cate ori ati auzit expresia cine se aseamana se aduna? Treceti dincolo de cuvinte si surprindeti esenta.
Cineva spunea mai sus ca uneori este totul prea tarziu, ca doreste ceva dar doreste acum. Ma asteptam. Chiar ma intrebam cand va veni aceasta afirmatie. Sau daca imi doresc acum cand primesc?
Daca ar exista un raspuns (feed back) instant mi-e teama ca nici unul dintre noi nu am fi pregatiti sa il primim. Ne-ar putea surprinde, ne-ar putea soca. Si timpul de raspuns isi are rolul lui. Uneori ne da ragaz sa ne gandim mai atent daca asta ne dorim cu adevarat sau nu.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui calipso_zeus

Pai nu ai facut decat sa subliniezi ce am spus eu.Ca banii nu sunt totul dar sa fim seriosi..poti face rost de mancare,haine poti sa platesti angaralele locului unde stai fara bani?Poti sa faci rost de medicamente rechizite si altele fara bani?Nu ma refer la vacante ,case si altele ci la lucruri de stricta necesitate pentru care da,iti trebuie bani.

O femeie fericita si o mama si mai si...



Nu, nu am subliniat ce ai spus tu, spunem lucruri diferite.

Sigur ca ai nevoie de bani, banii se obtin muncind, cu incredere si hotarare. Daca repetam la nesfarsit ´´n-am bani, nu imi permit, nu pot, nu reusesc´´- ajungem exact la ´´NU-ul´´ de care scria Marius si problemele care rezulta din acest ´´nu´´.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Banii. Si asta ma intrebam cand va apare? Uite ca au aparut. Banii in sine nu inseamna fericire. Uneori oamenii se simt fericiti daca au bani. In buzunar, in banca, sub saltea. Banii sunt importanti. Dar in majoritatea cazurilor oamenii isi doresc lucruri, calatorii care ii fac fericiti. Daca au aceste lucruri. A aparut un daca. In fapt nimic nu ne poate opri sa ne dorim. Orice. Cine ne opreste? Insa este important cum gandim. Multi oameni gadesc negativ. Eu NU am, dar MI-AS dori. Dar Nu pot sa am pentru ca.... Nu voi avea niciodata....
Gandind astfel asta cerem. Si invariabil asta primim. Tot ceea ce cerem primim. Tot ceea ce gandim se intoarce in acelasi mod. Si de aici din nou si din nou... nu...nuu....nu...
Daca insa vom gandi. Ok o sa am asta. Vreau sa am asta. Sigur voi avea asta.... si nu ma abat de la acest mod de gandire.... se va inatmpla. Poate maine, poate peste un an, dar se va intampla. Pentru ca asa functioneaza totul. Primim ce ne dorim cu adevarat. Primim ceea ce gandim. Si asta nu depinde decat de fiecare dintre noi.
Tu nu vrei bani. Asta este adevarukl nu vrei bani. Tu vrei altceva chiar tu o recunosti. Dar asa gandesti, DACA(gresit) as avea bani, atunci AS avea asta. Totul este eronat. Nu vrei bani. Daca vrei bani spui Ok vreau banii, atatia maine peste un an. Dar nu vrei banii. Vrei altceva. De aceea gandesti gresit. Poti sa vrei bani. Dar ceva imi spune ca vrei altceva. Asa ca gandeste-te ce vrei defapt cu adevarat? Si oadata ce ti-e clar ce vrei - doreste-ti, cere, gandeste pozitiv. Asta vreau. Si asta va veni inapoi. pentru ca stii cu adevarat ce vrei, pentru ca ceri cu adevarat ce vrei , pentru ca tu crezi cu adevarat ce vrei.
Atunci cand esti fericit(a) este un semn ca exista un acord intre ce iti doresti si ce ai.
Banii nu aduc fericirea - exista si aceasta sintagma. Trebuie sa fii fericit, sa fi in acord cu tine si cu mediul tau si apar si banii daca asta iti vei dori in realitate dar ei vin cand tu defapt esti fericit. Tu esti fericit inainte nu dupa. Banii sunt un rezultat, un efect. La fel de bine poti sa iti doreti sa mananci o dulceata de afine. Conteaza? Conteaza ca esti fericit. Toate aceste se invata, ne educam pe noi insine, ne punem in acord, descoperim si uneori ramanem blocati cand realizam cat de negativisti am putut sa fim. Cu noi cu ce este in jurul nostru. Si de aceea am atras ceea ce am cerut. Dar nimic si nimeni nu ne poate opri sa schimbam ceva exact din aceasta clipa. Facem ce dorim. Primim ce facem.
Hai sa va mai dau un exemplu de aici de pe DC. Mamagiuliei. O placeti. De ce?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Morgano

Da, clar ca The Secret are un impact.... il simt si eu de cateva zile, cel putin te face sa gandesti sau sa te regandesti. Mie mi-a placut partea cu relatiile interpersonale.... nu am aflat neaparat ceva nou, dar e o perspectiva demna de analizat, si de urmat, doar ca e greu.

Mami, Ana si Iris

http://fishing4ever.blogspot.com


Morgano, The Secret sa spunem ca e mai coafat, mai comercial, mai facut sa dea bine,dar in esenta are adevar...poate starni curiozitatea...si abia apoi poti incepe sa cauti...si gasesti

Puterea Extraordinara a subconstientului tau - Joseph Murfhy
Dincolo de gandirea pozitiva - Dr. Robert Anthony
Forta gandirii pozite - Normant Vincent Peale
Sentimentele ingropate de vii nu mor niciodata - Karol K. Truman
Dependenta de nefericire - Martha si William Piper
Daca dragostea ar putea gandi - Alon Gratch
Relatiile si Legea Atractie - Esther si Jerry Hicks
Banii si Legea Atractiei - Esther si Jerry Hicks
Framacie pt suflet - Osho

ar trebui sa fie suficient pt inceput si pt a putea macar incerca...prima, Puterea extraordinara...sa o aveti sub "perna"...ne-am obisnuit sa traim in trecut si viitor dar aproape niciodata ACUM...suntem atat de diferiti si am primit o educatie atat de proasta, din ignoranta si nestiinta, incat totul apreciem prin asta si prin ceea ce credem NOI ca este bine...

avem asteptari prea mari de la cel de langa noi si asteptam se ne implinim prin altii...am simtit asta de mult timp...independenta mea m-a ghidat cumva, dar au fost altii care sa tot imi dea in "cap" sa ma alinieze la regulile si morala societatii...sa ma faca sa ma "impreunez" nu pt valorile mele in care credeam ci pt ca asa TREBUIE ( o conditionare de care am fugit tot timpul)....pt ca trebuie sa ai famili...sa faci copii...sa mergi la munca....sa ...sa...sa...sa...sa...de fapt nu trebuie nimik...am tot cautat iubirea in extrerior...NU, nu are cine sa ti-o dea daca tu nu te iubesti pe tine...dar vai...descoperim, uluitor, ca tot ce stiam despre viata e un fals si cum putem trai altfel decat am fost invatati?

asa ca nu mai judecati, nici barbati si nici femei dupa ceea ce stiti VOI, prin prisma voastra si educatia voastra...e relativ...ce vrem noi, nu e musai sa vrea si celalalt de langa noi pe tot parcursul vietii...asa ca teodora la un moment dat, inconstient, era dispusa sa iubeasca neconditionat...si daca va aplica ce spune Marius...are sanse sa se reintoarca la ea






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta

Citat:
citat din mesajul lui Morgano

Da, clar ca The Secret are un impact.... il simt si eu de cateva zile, cel putin te face sa gandesti sau sa te regandesti. Mie mi-a placut partea cu relatiile interpersonale.... nu am aflat neaparat ceva nou, dar e o perspectiva demna de analizat, si de urmat, doar ca e greu.

Mami, Ana si Iris

http://fishing4ever.blogspot.com


Morgano, The Secret sa spunem ca e mai coafat, mai comercial, mai facut sa dea bine,dar in esenta are adevar...poate starni curiozitatea...si abia apoi poti incepe sa cauti...si gasesti

Puterea Extraordinara a subconstientului tau - Joseph Murfhy
Dincolo de gandirea pozitiva - Dr. Robert Anthony
Forta gandirii pozite - Normant Vincent Peale
Sentimentele ingropate de vii nu mor niciodata - Karol K. Truman
Dependenta de nefericire - Martha si William Piper
Daca dragostea ar putea gandi - Alon Gratch
Relatiile si Legea Atractie - Esther si Jerry Hicks
Banii si Legea Atractiei - Esther si Jerry Hicks
Framacie pt suflet - Osho







As mai adauga si cartea lui Ekhart Tolle - The power of now.

Referitor la The Secret, asa este, este un film comercial si trece cu vederea peste un aspect important:actiunea. Caci degeaba gandesti pozitiv de exemplu ca vei slabi, daca continui sa mananci dulciuri si junk food, e clar ca nu prea ai cum sa slabesti. Gandirea pozitiva este doar primul pas, fara indoiala necesar, dar nu se reduce totul la asta. In plus, un alt lucru omis in film este faptul ca pentru a echilibra lucrurile in tine, pentru a face subconstientul sa fie in acord cu constientul e musai sa scapi de blocaje si concepte paguboase, pe care le-ai acumulat de-a lungul vietii. Astfel ca degeaba gandesti pozitiv si vizualizezi de pilda ca vei intalni iubirea vietii tale, daca in subconstientul tau e bine instalat programul care ruleaza : "eu nu merit sa fiu iubita" sau "eu sunt o ghinionista, nimic nu iese bine, eu n-am noroc in dragoste, etc". Atita timp cat omul nu scapa de acest gen de ganduri inradacinate cine stie de cand- poate din copilarie sau adolescenta, gandirea pozitiva nu va avea niciun efect vizibil.

_
spune-mi ceva bun
perlute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Revin si spun doar atata.Nu cred ca puterea gandului..scuze neavand bani poti gandi ca ai si sa cumperi copilului strictul necesar si il obtii daca nu ai bani.Da dar daca banii iti vin cand nu mai ai nevoie de ei?De ce toti romanii joaca la loto gandind ca vor avea normal, si nu castiga.Atunci puterea gandului unde e?
Banii sunt o necesitate si se pare ca nimeni nu mi-a raspuns la intrebarea cum poti sa cumperi ce ai nevoie fara bani?Cum poti plati cheltuielile casei fara bani?Cu ce cumperi haine copilului fara bani?
Sa fim seriosi vorbele nu tin de foame unui copil sa zicem.zicea cineva ca munca cinstita..bla bla.Sigur traiesti in Romania?Chestiile astea se intampla aici...hello aici...in Romania de unde fug toti...
Scuze devin of topic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

calipso, poate par prea "dura", dar nu ne pune nimeni sa facem copii daca nu avem cu ce sa ii intretinem si nu ne mutam de la parinti daca nu avem cu ce sa supravetuim...nu ca ne-ar tine ei...dar macar am avea un acoperis si venim cu un plus in casa, atat cat e

da, banii pot veni mai tarziu...dar sunt SIGURA ca avem nevoie de ei oricand...nu cred ca e cineva care sa nu aibe nevoie de ei, indiferent cand vin

si se pot castiga bani din munca cinstita...cu foarte multa munca...dar depinde de ce nevoi avem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Eu am incercat sa citesc cartea lui Ekhart Tolle, dar am lasat-o din mana, mi se pare abureala.
In schimb am cumparat un caiet de lucru pe tema "mind-body". E practic, pot sa il inteleg si sa lucrez pe baza lui.

Mergi la inceput