Bb Gabriele e Inger .

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

bebeaca - multa putere voua si sanatate puiului tau (tot Gabriel, ca si ingerasul meu) .

Nu am inteles gresit si nici nu ma supar. Deja iti multumesc ca ai gasit cuvinte de alinare, de sprijin. Multi nu gasesc si eu ma numar printre acele persoane, inainte de aceasta experienta trista.
Stiu si m-am resemnat cumva ca pt. puiul meu e mai bine acolo sus, ingeras. Cel putin din ce am citit pe net despre boala lui. Urmeaza miercuri sa auzim si parerea medicilor, in baza analizelor facute pe Gabriele al nostru. Eu nu reusesc sa gasesc o explicatie de ce ne-a ales Doamne-Doamne pe noi pt. o astfel de durere. Si porbabil ca fiecare mamica, familie s-a intrebat de ce eu/noi? E f normala intrebarea asta, vazand cate nedreptati sunt pe lume (avorturi, copii abandonati etc.). Aici, in familia noastra, ar fi avut de toate, dragoste, atentie, respect, caldura ... aici ma intreb eu de ce??

doina - activeaza-ti PM (mesajele private, din meniul din stanga) sau trimite-mi tu un PM cu mail-ul tau pt. ca vreau sa-ti arat ceva.


Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeaca spune:

Cred ca-i alege doar pe cei care pot duce atata durere,poate ca durerea asta va fi mantuirea noastra,poate....nu sunt sigura de nimic.
Si eu m-am intrebat adesea de ce?de ce eu?de ce el?A fost un copil tare dorit de toata lumea.
Am ramas insarcinata cu Gabriel la putin timp dupa ce cumnata sotului ne daduse vestea ca e si ea insarcinata....un copil,17 ani aproape,din pacate si ea si sotul ei(fratele sotului meu)se drogau cu orice,oriunde si oricat,uneori foloseau seringa in grup.Si in ziua in care a nascut s-a drogat ca sa ii ''treaca durerile idioate''.Inainte de ziua asta ne anunta cu mare fast ca daca v-a naste ''un handicapat sau monstru'',ea il lasa in spital.A nascut o fetita perfect sanatoasa.Eu in schimb m-am ferit de tot ce stiam ca ii face rau lui bebe,dar de ce iti este frica nu scapi.Privind comparativ la ei Gabriel e fericit,iubit,ingrijit,pe cand acea fetita,nepoata noastra,desi are doar sase ani este cel mai des 'alintata' -''curvo''.Nici nu vreau sa-mi inchipui viata ei daca ar fi avut toate diagnosticele lui Gabriel(hemoragia cerebrala si autismul sunt doar doua).
De asta zic ca DD ne da atat cat putem duce,ne alege pt ca noi putem duce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

Abramburika, nu pot sa spun decat ca-mi pare cumplit de rau de durerea prin care treci si ca inteleg foarte bine prin ce treci. Am trcut printr-o poveste similara. Copilut nascut la 23 de saptamani, n-a avut nici o sansa de supravietuire, fiind prea mic. Le-am multumit doctorului si asistentelor ca mi l-au pus in brate cand s-a nascut si ca am putut sa-l tin in brate putinul cat a trait. Si mi-am adus aminte acum cum a fost cand am cautat locul de veci la cimitir si cum a fost la inmormantare si cum zilele de dupa nastere mi s-au parut ca un cosmar din care vroiam sa ma trezesc. Ca si tine, era un copil acasa care-si astepta fratiorul... si am mers mai departe. Am avut momente cand simteam ca ma prabusesc si m-am intalnit si cu lipsa de sensibilitate a unora si cu marea sensibilitate a altora. Si dupa 2,5 ani l-am nascut pe cel de-al .... treilea copil, pe Thomas dupa o sarcina care a insemnat pentru mine drumul intre rai si iad si inapoi. Da, la semnatura apar 2 copii, dar nu pot sa-l uit pe cel ingeras. Si el tot copilul meu e si va fi intotdeauna.
Ai sa-ti aduci aminte de el intotdeauna si durerea se va ascunde undeva in strafundul sufletului dar nu te va parasi.

Iti sunt alaturi sufleteste si te imbratisez. Fii puternica pentru Silvia si pentru sotul tau asa cum si ei vor fi puternici pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Caro imi pare tare rau pt tine.

Abramburica

Bebeaca ... sper si eu ca nu m-ai inteles gresit ... daca te pot ajuta cu ceva sa nu eziti.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

caro - da, vad ca expereintele noastre de viata se aseamana mult, din pacate. Imi pare rau pt. puiul tau.
Ma bucur sa vad insa ca ai trecut cumva peste acele momente, ca ti-ai facut curaj sa ai un alt copil. Poate voi ajunge si eu acolo ... cateodata imi doresc, dar mereu ma izbeste realitatea asta crunta si imi e frica. De tot. De o sarcina perfecta, dar bb bolnav, de nasterea in sine (a fost tare grea de data asta) etc. In fine ...

Azi sunt iar intr-un moment trist ... maine e ziua cea mare, urmeaza sa aflam exact diagnosticul si ce s-a intamplat cu puiul nostru.

paulici - multumesc .



Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Abramburica iti sunt alaturi ... imi aduc aminte de acele clipe cand asteptam rezultatul ... rezultat care m-a bucurat dar mai mult m-a dezamagit ... nu iti pierde incredere fi tare.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina84 spune:

Abramburica
sa ai curaj si putere maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina84 spune:

abramburica cum esti? sa ne dai vesti
ce ai vrut sa-mi areti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Frica, e cuvantul care ma caracterizeaza.

Dragul meu pui, te rog ai grija de noi toti!! SI nu iti fie teama, nimic si nimeni nu te va inlocui in inimile noastre!!




Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Frica e atat de normala in cazul tau. E totusi o veste buna, nu lasa frica sa umbreasca momentul. Felicitari! si Ingerul tau sa va pazeasca!

Mergi la inceput