Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (69)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Am mai fost o tura cu Raisa afara, a mai dormit o ora. Apoi am venit sus, am facut peste, am mancat toti 3 (Raisa doar lapte). De o ora a adormit in brate la mine, acum am pasat-o la tati. Imediat facem si noi baitza si speeer sa faca iar nani.

Mami fericita de Raisa - 01.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

fetele, eu acum recuperez, azi nu prea am apucat sa intru...cand deschid laptopul andrei sare pe el si nu vreau sa il las, asa ca mai rarut iar cand doarme se enerveaza sa butonez, azi mi s-au stricat si acumulatorii la interfon iar laptopul meu nu mai merge decat in priza asa ca....


deci, ajunsesem la Coteasca ziceai de ceai de miere din cartile lui Capraru, eu zic sa mai citesti, pana la 1 an mierea este interzisa pentru ca exista riscul de botulism si asta zic doctorii.

revin

*****************************************
mami fericita de nazdravanul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bamboletta

Sunt prima sunt prima

Katalina-noi luam Ca kids ar trebui sa-i dau 5ml de 2 ori pe zi dar nu reusesc si ii dau 2.5 ml de 3 ori pe zi...nu se da seara Ca....

Victo-delfinasul...bine ca nu a patit nimic
asa prevad si eu am presimtiri


Bamboletta cu David(18 aug 2010) si Antonia-Gabriela(1 nov 2006)


cred ca a intrebat Kata de calciu...Kata noi i-am dat lui andrei 15 zile pe luna (doar o luna) CIPCAL (e ceva mai naturist). cate 2.5ml la pranz si seara, inainte de masa. trebuie agitata f bine sticluta inainte

noua ne-a zis sa ii dam seara ca il calmeaza, nu il agita, si chiar asa a fost, deci cred ca depinde de calciu, ma gandesc

andrei are fontanela marita, plus ca era agitat, de asta i-am dat calciu, analize nu am facut ce-i drept

*****************************************
mami fericita de nazdravanul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Fetele, pls... am pus o povestioara mica pe un site pe facebook, tre sa adun multe "like-uri", daca vreti si puteti http://www.facebook.com/profile.php?id=100001919739476#!/profile.php?id=100001919739476 . daca castig, merg cu puitul la Cluj la un control... si au si kineto..

Multu....

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze

Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Of iar a fost circ la mese azi .
Seara 80ml LP apoi urlete, san 5 minute, urlete, bagat feon - papat san vreo 40 de minute - acum nu stiu daca i-a folosit pe post de suzeta sau chiar a scos ceva din ei. Acum sta in patut si roade manute - cred ca ii e foame inca .

Ilinca - insist cu bibe fiindca stiu ca nu am mult lapte - niciodata nu am avut - cred ca maxim a fost dupa o ora jumate de muls intr-o dimineata 160ml - dar era demult in zilele bune ale lapticului.
Daca ma mulg si ii dau laptele meu din bibe bea fara sa zica nici pas. Astept urmatoarea vizita la pediatru poate ma lumineaza mosuletul nostru.

Rody - cred ca te poti face scriitoare.

Tina - tu scriitoare de telenovele. Ai creat un suspans...

Diversificarea - eu cred ca atata vreme cat copilului ii merge bine poate fi facuta in n... feluri.




Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Hello!

Noi am fost pe la o parte din Ioni (nasul, fiica-sa, fina, taica-su).

Citii si eu cu sufletul la gura cu Tina, de la agonie la extaz, se vede ca sufar de scenarita cronica, eu m-am gandit si la iubire, si la violente... de toate pt toti.
Tina, asa a fost sa fie, si o sa fie bine!

Corina, iubita, stai linistita ca nu ramane Tudor nediversificat, si te vei descurca minunat.
Eu cu sarea nu sunt de acord, pt ca e o chestie de gusturi, care nu afuce beneficii, legumele oricum sunt bogate in saruri.
Alergenii nici nu-i mentionez ca fug de ei, tare! sunt alergica si are 75% sanse sa fie si el alergic, datorita mostenirii genetice, asa ca nici macar eu nu mananc arahide, fructe de padure, pt ca nu vreau sa-l sensibilizez. Oi fi exagerata, oricum nu sufar prea mult, le iau ca atare si nu ma agit deloc.
Carnea, eu stiu ca se fierbe separat, nu stiu ce toxine se elimina din ea.
Intr-adevar copilul are nevoie de Fe, dar carnea alba nu are Fe, de exemplu, comparativ cu o carne rosie sau organele (dar care sincer nici nu stiu de la ce varsta se dau, ca si astea au toxine). Fe se gaseste si in sfecla rosie, in brocolli, nu am studiat inca alimentele bogate in Fe, dar poate ne mai luminam mintile reciproc.
Tot si eu vreau sa zic, alimentele, oricare ar fi, se baga treptat, separat, cateva zile intre ele, pt a observa orice posibila alergie/intoleranta.

Acuma mi-e cam somn, ma bag la nanita.

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

Luna 5

Primul meu Craciun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooana
[
am o nedumerire:
am intrebat pediatra si mi-a zis ca prima si ultima masa raman de lapte pentru mult timp de acum in colo
dar....la intrebarea mea si daca nu o sa mai am lapte ii dau lapte praf? a zis ca nu dispare laptele asa rapid daca am alaptat pana acum...si nu, nu ii dau LP ci bagam usor mancarica
voi ce stiti?

nu mai stiu sigur dar parca citisem ca pana la 2 ani se da lapte dimineata si seara


Matei - luna a 6-a 08.07.2010

" Indiferent ce vei face in viata va fi nesemnificativ. Dar este important sa o faci!" - Mahatma Gandhi


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip






mie asa mi-au zis ambele pediatre, ca se da laptic dimineata la trezire si seara inainte de culcare, cel putin sigur pana la un an iar cel de seara pana la 2

eu vad tare multi copii si mamici la pensiune si cei mai multi isi beau lapticul seara; stiu ca daca nu am incalzit la biberoane sau apa..... si asta si la copii marisori, spre 2 ani

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooana

SADDIE eu am avut cartea "La ce sa te astepti cand esti insarcinata" si mi s-a parut super buna...trebuie sa mai caut in librarii, sigur gasesc si cartea ta sunt aceeasi autori?

eu am primit de la mama cadou de Sf.Ioan carte asta cu retete pentru copii
http://www.grupulcorint.ro/magazin/index.php?dispatch=products.view&product_id=1412


Matei - luna a 6-a 08.07.2010

" Indiferent ce vei face in viata va fi nesemnificativ. Dar este important sa o faci!" - Mahatma Gandhi


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip






ahaaa, deci e din aceeasi colectie...

si eu am avut cartea cu sarcina, primita cadou, si chiar mi-a fost tare draga

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Citat:
citat din mesajul lui giorgia23

Oana cred ca in timp dim o sa ia si ei micul dejun...iar masa de seara...pana atunci ne lamurim noi ce si cum

GEO, mami de gogosica ANTONIA MARIA (24.06.2010)

poze Antonia

www.youtube.com/watch?v=oHMvMVhQlUk" target="_blank">Antonia cu biberonul


da, in timp vor lua si ei micul dejun si il mai completeaza si cu laptic, de aia ziceam ca laptele pt mic dejun e sigur pana la 1 an;
in schimb cel de seara, si din auzite si din vazute, cred ca se da pana mai tarziu de 1 an.

uite de acum cand mai am clienti cu prichindei voi fi si mai atenta ce mananca dimineata; ca eu de la o vreme nu ma mai trezesc de dimineata sa ma duc prin sala de mese

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Seara buna!

Fetelor, deci v-am ametit azi cu povestea mea...eram f entuziasmata si am intrat prea mult in detalii...dar am crezut si cred ca a fost mana lui Dumnezeu.

Azi, mi-a aratat ca ma iubeste mult!
Am fost la ziua socrului, ca am avut de sarbatorit serios de Sf Ion(sotul,socru, cumnata si nepoata) si le-am povestit si lor, iar cumnata mea s-a oferit ca pleaca ea la socrii ei si sa venim noi in locul lor....noi nu ne-am gandit nici o clipa la aceasta varianta.
Este ap. cu 4 camere si este loc destul, mai ales ca socrii sunt toata ziua la ferma, iar cand "da coltul la iarba" ei dorm la ferma.

deci nu mai cautam ap sa inchiriem! ma mut la socrii

Oare iar v-am ametit?

Imi pare tare rau dar pana pe 1 febr nu prea o sa mai am timp de forum, ca o sa tb sa impachetam sa ducem majoritatea lucrurilor la ferma si cine stie cand am sa le mai despachetez in casa mea

Katalina, noua ne-a dat Ca sirop de la Biofarm.

Oana, eu am sa-i dau lui Raducu, dimineata si seara lp...cred ca pana la 1 si 1/2, chiar 2......am sa vb cu pediatru...dar mai avem mult pana atunci.

Fug pe fb! Va pup! somn usor!

Sarbatori fericite!

Mergi la inceput