Indemnizatie crestere copil / somaj tehnic

Indemnizatie crestere copil / somaj tehnic | Autor: Mary_09

Link direct la acest mesaj

Buna seara,
Situatia mea este urmatoarea:
Voi naste in mai 2011, iar in 2010 am fost in somaj tehnic 20 zile lucratoare, acordate fractionat in perioada iunie-decembrie.
As vrea sa stiu cum se calculeaza indemnizatia pentru aceasta perioada de somaj tehnic, mai exact la ce suma se aplica procentul de 75%.
Va multumesc foarte mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mary_09

Buna seara,
Situatia mea este urmatoarea:
Voi naste in mai 2011, iar in 2010 am fost in somaj tehnic 20 zile lucratoare, acordate fractionat in perioada iunie-decembrie.
As vrea sa stiu cum se calculeaza indemnizatia pentru aceasta perioada de somaj tehnic, mai exact la ce suma se aplica procentul de 75%.
Va multumesc foarte mult.



Pentru cele 20 de zile va fi luat in calcul exact venitul obtinut (adica 75% din leafa), la care in final se va aplica 75% (procentul indemnizatiei).

Mai clar - baza de calcul se obtine prin insumarea veniturilor din ultimele 12 luni si impartirea lor la 12. Pe aceasta medie lunara se plica 75% si rezulta astfel cuantumul indemizatiei.
In lunile in care ai avut somaj tehnic, din adeverinta va rezulta venitul (de ex. 20 de zile leafa intreaga, 5 zile somaj tehnic, adica 1000 de lei leafa + 188 lei somaj tehnic = 1188 venitul acelei luni).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary_09 spune:

Buna dimineata,

Va multumesc tare mult pentru raspuns.

O zi buna.

Mergi la inceput