intoleranta la proteina din laptele de vaca

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana1979bad spune:

Bun gasit tuturor! Fetita mea cea mica are 19 luni acum si ne-am confruntat cu refluxul de la 2 luni iar pediatra noastra nicicum nu vedea o problema in asta ....eu mai aveam putin si innebuneam! Asa a fost pana pe la 6-7 luni cand nu mai vomita iar atunci pediatra a spus ca acum incepe stomacelul ei sa se maturizeze,deci a trecut problema! Pentru ea..ca pentru noi nu....Carla nu lua in greutate deloc(doar 100-200g pe luna),plus ca nu mai vroia sa pape si facea caca foarte greu,plangea de fiecare data. Mi-am luat inima in dinti si m-am dus hotarata la pediatra sa-mi dea sa-i facem ananlize la sange,pentru ca nu mi se pare normal tot ce i se intampla...si uite asa m-a trimis mai departe la pediatria spitalului de care apartinem si acum la 19 luni s-a descoperit ca micuta are alergie la proteina de lapte da vaca.....bem laptic hidrolizat de la farmacie acum,iaurturi de soia,facem caca bine acum,nu mai plangem si peste o luna mergem la control iarasi sa vedem cum stam cu kg....speram sa fie bine macar de acum inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina2013 spune:

Dana, si noi ne confruntam cu acelasi lucru. Am un baietel de 4 luni si jumatate. Alergie la proteina din laptele de vaca, dermatita atopica, reflux gastroesofagian. Sunt toate legate intre ele. Pentru dermatita - trixera, exomega...si unguent cu corticoizi. La mine am exclus laptele pentru ca il alaptez. S-a mai atenuat dermatita. Ii dau si metoclopramid ca sa nu mai verse. A ramas insa o zona pe picioare unde nu se vindeca: la glezne e pielea foarte uscata iar in spatele genunchilor foarte rosie si uneori umeda.
La tine ce tratament au dat? Voi incepe si cu probiotice: Jarro Dophilus. Abia le-am comandat. Iti voi spune cum reactioneaza la ele.

Mergi la inceput