***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007***(129)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

Eu ma gandesc incontinuu la bebe2, care vreau sa fie o fetita si sa o cheme Ema sau Eva. Numai ca nu s-a hotarat inca cromozomul Y

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Am avut program de vizionat poze, asa ca sa purcedem la comentarii, ca mi-au placut prea mult ca sa tac (daca uit pe cineva, e doar pt ca nu ma mai ajuta capu', nu pt ca nu mi-ar fi placut ... mi-au placut toti capsuneii, au crescut asa muuuuult si s-au schimbat ... pe unii chiar nu-i mai vazusem de mult).

Miniuta - draguto, arati tare, tare bine , ai slabit mult (de cand n-am mai vazut eu poze cu tine)si esti o frumoasa. Las-o in colo de depresie si iesi lumina (vroiam sa zic la soare, dar de unde naiba soare pe gerul asta). Mi-a placut si flacaul, ce mare a crescut si frumusel foc !

Chiquitita, mai, Livia ta manechin se face, ce cocheta e, ce pozeaza .Si eu vreau sa-i las Anei parul tot la lungimea aia, cum are Livia.

Am vazut acum si capritele lu' Betty sub brad, tare mult seamana intre ele, dar parca nici una cu tine (ma insel?). Hi, hi, foarte haios dialogul fetelor .

Alyna, l-am admirat si pe David, elegant, cu papion rosu . Tu, un bb2, ceva? vreo fetita?

AlMa, wow, ce inalta e fata ta! Frumos in Austria, dar, intr-adevar, la ei nu prea simti revelionul (am petrecut si noi un revelion in Austria, inainte de Ana. E adevarat, in centru in Stephanplatz era animatie, dar cand ne-am intors la hotel, parca tot orasul dormea. Era o linisteeee!!).
Chiar, cu a ramas cu bb2?Ce zici, 2011 te inspira?Edit: acum am vazut ... succes! (din experienta: cromozomul y poate fi "violat" . Lor le place oricum .... ).

Liviana, m-am delectat cu pozele tale, cu casa frumos aranjata de sarbatori (eu anul asta am fost o lenesa, n-am facut niciun decor, nimic ), cu baietii frumosi la serbare si prin zapada.

Doxinu si Stefan al tau mi se pare mai mare decat e. SI a slabit, nu mai e pufosel ca un bebe . Si seamana cu tine .


Si acum, la "cererea telespectatorilor" (sa nu ma mai acuzati ca imi ascund burta )poze de Craciun.

21+ si mami de Ana (22mai2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Salutare!
Betty ce fete dragute ai si ce mult se iubesc! Faine cadourile de Craciun!
Al Ma ce vacanta frumoasa si ce fata mare ai!
Chiqui e greu, dar dragostea pentru ei invinge totul!

Alina-Mirela mami deMaria(14.09.2010),Matei (15.05.2009) si David (27.06.2007)

POZE

Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

Multumim de vizionari si complimente. Cu ocazia asta, m-am mai facut cu prietene pe FB , printre care si cu Mihamora pe care am recunoscut-o in special dupa cracii mult admirati hahahaha .
An, pai anul asta sunt cam in situatia ta de anul trecut, cu planuri mari de schimbat job si luat casa/ap mai mare sau renovat apartament, dupa posibilitati, asa ca nu poti stii. Nu aduce anul ce aduce ceasul, nu? Oricum, as vrea sa trec de concediul din vara fara bb la purtator, poate prin toamna se mai asaza si lucrurile si se culeg recoltele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Am vizionat si eu poze noi cu capsunei.
Al_Ma ce mare s-a facut Mara. Si e o dulcica. Wow 106-108 cm! Noi ne luptam din greu sa ajungem la 98 - 99 cm. De kg ce sa mai spun, sper sa fi depasit si Andrei 14 odata cu intrarea in noul an.
Pentru herpes eu mai folosesc crema/unguent cu Aciclovir (oare ti-am mai spus?). Daca dau de la primele usturimi si intepaturi la buza chiar impiedica de tot aparitia, altfel oricum reduce la minim aparitia veziculelor.
Bafta la convins cromozonul Y .
Betty dulci foc printesele. Si superb dialogul.
An@ frumoase pozele!
Ia zi-mi si mie o metoda eficienta de "violat" cromozomul Y. Eu ma chinui de vreun an si violat sau de buna voie bb2 tot nu vrea sa vina. Cum zicea Andrei "cred ca e pe la gat acum" .
PS: Am vazut toate pozele, sper ca nu am uitat sa mentionez pe cineva.
PPS: Poate ma invrednicesc si eu zilele astea sa pun niste poze de la sarbatori.

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

Da, Mada, stiu de Aciclovir, dar am folosit o data si nu a mers, asa ca nu am mai incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Mada, iti zic cum am facut io de fiecare data cand am planificat copiii (si ambii au iesit din prima luna. Bine, sotu’ si acum crede ca ambii au iesit “accidental” ):
- urmarit cateva luni cm-urile, notat datele, lungime, calculat perioada fertila (pe google sunt cateva calculatoare automate bune..la mine n-au dat gres) si insemnat in calendar: de la data de…la data de…cu accent pe datele…daca vrei musai fata trebuie sa stii cand sa te opresti , sa nu te lacomesti. Daca vrei baiat, tragi tare toata perioada (cat il tin pe om puterile… acu’, io stiu ca oltenii’s iubareti, sunt convinsa ca rezista el la maraton);
- ideal ca barbatu’ sa nu stie in ce faze ale cm-ului esti (pe-al meu nu-l preocupa asta, dar or fi unii care stiu sa calculeze), pt el sa fie totul “spontan” ca sa nu se inhibe (cromozomii)
- o tzara de abstinenta inainte de perioada fertila nu strica (dar nici prea multa, ca cica nici statuti nu-s buni … asa, cum se zice la bucatarie, dupa ochi (depinde de temperamentul fiecaruia, cat il poti tine departe).
- In zilele cu pricina, trebuie sa ai grija: sa nu-l epuizezi in timpul zilei cu spalat vase&co, nu mutre, nu alte d-astea sa nu-i piara omului chefu’ (nici tu sa nu te pregatesti in mod special, ca dai de banuit)
- Apoi vine partea cea ma frumoasa: se ia una bucata barbat si se purcede la treaba. Neaparat sa-i spui ca a fost asa minunat, ca mai vrei si maine o tura (si tot asa o zi, doua, trei..cat iti arata calendarul);
- Dupa, nu te ridici vreo ora min. (gravitatia da ameteli cromozomilor).Stai mai pe burta, mai cu picioarele pe pereti (io cica am uter retrovers si functioneaza statul pe burta).
- Si apoi astepti sa se prinda si sa se coaca. Succes! (ca era sa zic pofta buna )

ps: scrie repede "reteta" ca o sterg, ca poate citeste vreuna neavizata si se apuca de gatit .

21+ si mami de Ana (22mai2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

chiquitita, nu prea din pacate. Baietii au fost mai energici decat mi-am imaginat, pe maica-mea a obosit-o rau agitatia lor, asa ca dupa Craciun l-au luat cu ei pe M la Braila, iar noi am petrecut linistiti in 3 restul zilelor. Sotului nu-i prea place ca separam copiii, dar cred ca ne-ar fi tocat nervii daca ii aveam pe amandoi acasa. Luati separati, baietii sunt cuminti, M e fericit ca si-a revazut prietenele de la Br asa incat cred ca am procedat bine lasandu-l sa mearga acolo.
BettyR, si B ne intreaba la infinit "De ce?". Ce dragute sunt fetele la zapada! Mi-au placut cele 2 papusele cu papusi la bradut!
Alma, si daca bebe2 va fi baiat? Nici gandul asta nu-l tenteaza pe sot?
An@, eu cred ca doar romanii petrec de Rev toata noaptea, pe motivul asta seful nostru cel mare a venit in Ro ca sa chefuiasca la Marriott. Pt aranjamente de Craciun tot o sa mai fie timp anii viitori, acum e imp sa te odihnesti. Arati f bine in poze, burtica nu e f mare; imi place ca v-ati imbracat cu dungi rosii ambele fete. La anul sa fiti toate 3 rosii, caci va prinde culoarea!
Ai fost tare rau cu reteta, Mada sa ne zici daca da rezultate!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

An@ esti mortala cu reteta!
Culmea e ca la Andrei mi-a iesit "mancarea" din prima. Si sotul e convins ca a fost "accidental". Dar acum tot nu-mi ies calculele deloc. Ba de cat l-am batut la cap l-am si convins. A zis ca mai repede scapa daca imi face pe plac . Si tot nu iese.
Liv mai am de asteptat din pacate pana testez reteta lui Carmen.
Am vazut si pozele voastre acum cateva zile (nu stiu daca ti-am mai spus). Ce-mi place cum iti faci tu timp sa faci atatea lucruri handmade de sarbatori.
Sotul e plecat din tara cateva luni. Sper ca la intoarcere sa avem amandoi forte proaspete.
Carmen vreo cateva luni de abstinenta or mari sansele? Sau e rau?
Chiqui cum a fost la gradi?
Si noi am inceput de ieri gradinita. Si de data asta Andrei nu a mai plans. Sper ca am scapat de perioada de maraieli, deja imi faceam tot felul de griji la sfarsitul anului trecut.


Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

LA MULTI ANI!!!

aN@, Ar trebui sa scrii o carte de bucate! EU stiu reteta asta, nu atit de hazlie, o practic de 2 ani... deja si cromozonul y stie cind trebe sa fie acasa, chiar el ia rolul de bucatar... cred ca nu avem destula dojdie
Foarte frumoase dungatele!

Al_ma, tare frumoasa s-a facut Mara! Si noi avem platilona de aia, cu animale, 2 zile intregi numai asta a facut, acum am pus-o bine.

Liv, tot numaram , nu dadea numai 3, cind ziceai de rev. Am crezut ca l-ai trimis pe sot la culcare LAsa ca e foarte bine ca nepotii sa isi cunoasca bunicii, si daca nu in vacante , atunci cind?
Te admir pt cita rabdare ai cu amenajarile. Si pe Ella, am vazut niste poze foarte faine pe FB, cu cani colorate.

Betty, mare figura Andreea ce idei are. PAtrick zicea cind il ducea R la tuns, "sa nu ii mai faca tepi tanti aia, ca nu il mai stie lumea ca e Patrick Bichis".





Mergi la inceput