Lanolina pentru ten

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Dar uleiul de jojoba ati incercat? Cititi si aici:

http://www.vivasanportal.ro/index.php?action=Product&ProductID=144&title=Ulei%20Jojoba

Mie mi se pare foarte bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Multumesc pt. pont, Ilinca, mi-am cumparat si eu lanolina dintr-asta varsata :)).

Mai, dar tu cum stai cu mirosul?
Mie mi-a zis sotul meu ca miros a Alain Delon (cand eram noi mici, erau niste cojoace care se numeau Alain Delon, le stii? :))))).
M-am dat putin si pe brate si, ce sa spun, duhneam de-a dreptul .

Asa ca am luat doo cutiute goale si am purces la combinari .
In una am pus lanolina, ulei de argan si unt de avocado. Si mai tare duhneste, iacs .
In a doua am pus unt de avocado si putina lanolina. Asta mi se pare acceptabila :D.

O sa mai incerc varianta 1 + ulei esential care sa mascheze duhniciunea . Sa vad daca merge.


Christel, am vazut ca uleiul de jojoba e pentru iritatii mai mult. Eu nu ma irit de la frig, doar ma usc :).



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:


Lanolina e aia care iti lasa pielea alba?, imi amintesc de Cutaden, avea multa lanolina, dar nu mi se pare ca facea ceva bun anume pt. fata, si la un ten uscat chiar ca nu prea vad cum ar ajuta...

Daca ai pielea uscata, mastile hranitoare sunt excelente, gen o lingurita de miere, drojdie de bere proaspata, un galnenus, argila si ulei de masline.

Eu imi fac cremele singura, si stiu ca lanolina e pe lista neagra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Hihi, ti-am zis ca acum m-au palit flash-back-urile cu mirosul, ca uitasem, in capu' meu ramasesem cu amintirea ca nu pute:)) Eu n-am treaba ca ma fac numa pe zona de langa nas si stau asa unsuroasa o vreme si gata. De ex. dupa 2 zile mi s-a reparat. Dar s-o folosesti drept crema de fatza, zic ca nu merge...
Loma, mie nu mi se pare ca lasa pielea alba...numai stralucitoare.
Denizel, dar cate creme pt. ten uscat ai incercat si de care? Poate-ti vinde cineva un pont...Dar ideea cu mastile e buna, eu imi fac (cand nu mi-e lene, desi se prepara f. rapid...dar tot mi-e lene:))) cu: ulei de masline, polen si cateva picaturi de zeama de lamaie.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Fetele, eu am tenul mixt, dar un mix(t) nasol de zona T foarte grasa cu obraji extrem de sensibili si deshidratati, care iarna o iau pe aratura si se irita, sa inrosesc si se usuca tot timpul . Si mai si ustura!

Ei, si am ajuns intamplator ieri la un DM care tocmai s-a deschis aproape de mine (tot citisem despre magazinele astea dar nu intrasem in vreunul), si prima chestie pe care am observat-o acolo a fost un unguent cu lanolina. Se numeste Multi-Mam, e de fapt pentru mamici care alapteaza si au probleme cu pielea de pe sani. Nu contine decat lanolina pura, anhidra, e un tub de 30 ml si costa vreo 30-40 ron (din cate imi aduc aminte). Si avantajul e ca nu miroase deloc, e incolor si inodor. Textura nu e placuta, unguentul e foarte dens si gras si lucios, dar deh, sper sa repare, ca obrajii mei sunt intr-o stare jalnica (ma ustura cand ma dau cu creme reparatoare/cicatrizante/pt ten intolerant de la Avene si La Roche Posay; de la lanolina asta vad ca nu ma ustura).

Deci, daca va mai intereseaza, se gaseste tubuletul la DM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loma


Lanolina e aia care iti lasa pielea alba?, imi amintesc de Cutaden, avea multa lanolina, dar nu mi se pare ca facea ceva bun anume pt. fata, si la un ten uscat chiar ca nu prea vad cum ar ajuta...

Daca ai pielea uscata, mastile hranitoare sunt excelente, gen o lingurita de miere, drojdie de bere proaspata, un galnenus, argila si ulei de masline.

Eu imi fac cremele singura, si stiu ca lanolina e pe lista neagra...



Nuuuu, Loma, Cutadenul nu are nicio legatura cu lanolina :).

Masti folosesc si eu, dar ele nu ma pot apara de frigul de afara. De asta am vrut sa incerc lanolina :).


DECI , vreau sa va zic ca am gasit crema vietii mele : amestecul de lanolina si unt de avocado!!! :)
Este exact ce-mi doream, interactioneaza bine cu tipul meu de piele, imi face tenul luminos, nu ramane doar la suprafata, relaxeaza pielea, ma rog, sunt extrem de incantata.
Daca aveti tenul uscat, incercati combinatia asta!! (puneti mai mult unt de avocado decat lanolina, cam 3:1).
Combinatia asta nu se compara cu nicio crema din zecile pe care le-am incercat pana acum.
Ultima mare dezamagire a fost Nutritic-ul de la Roche Posay, parca ma dadeam cu vaselina de motoare :)))), nu interactiona cu pielea mea, facea o pelicula enervanta la suprafata, am aruncat-o la gunoi .



Salcia, ar fi mai ieftin daca ai cumpara lanolina de la farmacie. 100 g sunt vreo 12 ron :).



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Denizel...de unde ai luat unt de avocado? Dar din ala bio...eu mi-as mai fi comandat ceva de la akoma, dar in ultimile dati nu mi-a venit coletul..de a trebuit sa sun la londra si pana la urma mi-au dat banii inapoi...pachetul ioc....asa e cand trimit in tari bananiere ca Romania - cu pretentii europene. Ca sa nu va mai zic ca-mi comandasem uleiurile de toate felurile...si cu tot cu transport ieseam mai ieftin decat daca as fi cumparat de la naturistele din Ro.

Deci ca sa revin la intrebarea initiala: de unde unt de avocado?
Lanolina cred ca fac rost daca ziceti ca se gasesc in farmacii, ma duc la maica-mea si-i vizitez farmacia.

P.S. denizel tarziu desoperirea cremei vietii tale - nu ma mai ajuta cu nimic, taman am dat 170 RON pe o crema de la clinique pt. ten deshidratat... Acu ma dau de zor si astept sa faca toti banii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Denizel, poate ar fi mai ieftin, dar, daca zici ca miroase, o prefer pe asta mai scumpa.

As vrea sa incerc si eu combinatia cu unt de avocado, dar de unde il putem cumpara? Ca eu nu mai suport obrajii astia, sunt dupa a treia noapte de lanolina si tot nu s-au reparat de tot (cred ca i-am distrus cu apa de la robinet, pe care pielea mea nu o suporta). Iar lanolina asta pura are o textura tare aiurea, e asa densa si lipicioasa si se intinde atat de greu... Si se mai lipeste si parul de ea. Dar na, sufera baba la frumusete.

Si a propos, mie intr-o vreme mi-a facut bine Nutritic, dar acum parca nimic nu mai functioneaza. In momentul asta am tot felul de creme si seruri pentru ten sensibil/ deshidratat/ uscat/ intolerant, de la Avene, La Roche Posay, Bioderma, Filorga, Clinique, Juvena, Clarins, Chanel si am incercat si altele si tot degeaba, iar pe langa asta si diverse uleiuri si produse naturale... . Cred ca am incercat cam 70%, as zice, din ce se gaseste pe piata, iar rezultatele nu sunt stralucite (am ajuns sa cumpar gramezi de produse si apoi mi-e teama sa le folosesc). Deci o sa incerc si combinatia de lanolina cu unt de avocado, sper doar ca acest unt sa nu fie comedogen...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Tenul uscat e uscat pentru ca ii e sete:)) Deci trebuie hidratat permanent. Daca hidratarea lipseste,tenul este supus riscurilor de imbatranire prematura, adica apar ridurile mult prea repede si mult prea adanc. (in comparatie, femeile cu tenul gras au, pe langa neajunsurile tipice adica cosuri si aspectului uleios, fericirea de a avea tare putine riduri)

Doar ca pentru a hidrata cum trebuie tenul, acesta trebuie pregatit foarte bine inainte: demachiere de doua ori pe zi(chiar daca nu purtati machiaj!), o lotiune gel de curatare care sa nu contina sapun si o lotiune tonica fara alcool.Si desigur, crema hidratanta.Asta ar fi baza , zilnica si obligatorie.

Apoi, de doua ori pe saptamana se pot folosi aburirile(apa clocotita si prosopul pe cap), mastile hranitoare, un peeling usor .
Pentru tenul uscat, aburirile se pot face cu apa si lavanda.
Ca masca naturala hranitoare, avem mierea de albine, sau altele din comert special facute pentru ten uscat.

Ce am scris mai sus am invatat pe propria piele. Daca tenul nu e curatat si ingrijit in minim 3 pasi zilnic,degeaba folosim serumuri, creme, masti, etc. Efectul se lasa asteptat.Mai ales dupa 25 de ani...

O crema de care imi amintesc ca era buna la vremea ei , este apidermin. Am folosit-o intr-o perioada in care tenul meu era super uscat. Intre timp, tenul meu si-a revenit, e normal- mixt,in functie de anotimp.

A..si foarte important, daca folositi apa termala, nu o lasati sa se usuce pe fata!Defapt orice apa, pentru ca usuca tenul nasol. O lasati maxim un minut(apa termala) apoi o stergeti prin tamponare cu prosopul.Nu folositi apa de la robinet daca observati ca usuca pielea tare, folositi apa plata, apa termala.

Salcia, nu iti fie teama sa folosesti produsele, ca doar prin faptul ca le folosesti iti dai seama ce iti face bine si ce nu.
Inainte de a cumpara, poti cere mostre, le folosesti de cateva ori si iti dai seama daca merita sau nu sa investesti in acel produs. Nu arunca banii aiurea pe zeci de produse care vor expira in baie.
Si lasa-te sfatuita, cere sfaturi de la vanzatoare, cere mostre, cum am mai zis.

Daca imi mai amintesc trucuri pentru a imblanzi tenul uscat, revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Ehh, Lady, ar fi bine sa fie asa simple lucrurile, adica ingrijirea pielii capricioase, din pacate de la teorie la practica e cale lunga. Acum ceva ani am avut o problema medicala serioasa care mi-a dat si pielea peste cap, si de atunci cred ca am devenit experta in tot ceea ce tine de ingrijire. Nu spun asta ca sa ma laud, ci pur si simplu am cercetat foarte mult problema, m-am documentat serios (daca va spun ca mi-am cumparat si tratate de dermatologie...), am mers la n medici (experiente dezamagitoare in general), am incercat zeci de mii de produse, cosmetice, suplimente alimentare, you name it. Asa ca, vrand-nevrand, am ajuns sa cunosc extrem de bine subiectul.

Intre timp am reusit sa-mi rezolv mare parte din probleme, dar am ramas cu o piele foarte reactiva si cu niste intolerante, una dintre ele fiind apa de la robinet, cum spuneam mai devreme, drept pentru care eu nu imi curat tenul cu apa, ci doar cu lotiuni micelare; din cand in cand insa mai ajunge si apa pe fata mea, iar apoi e dezastru, ca acum; in schimb, in ceea ce priveste pielea corpului, n-am incotro, dar dupa ce ies din dus sunt cateva ore rosie si trebuie sa folosesc tot felul de lotiuni pentru piele atopica. Iarna e mai grav, din cauza frigului, iar frigul combinat cu apa asta = efecte catastrofice.

Deci de ingrijit pielea o fac in fiecare zi cu maxima atentie, lotiuni micelare, seruri si creme hidratante/ reparatoare, protectie solara, masti etc. Cred ca daca ati vedea cate produse folosesc in fiecare seara doar pentru fata, v-ati speria (si daca stau sa ma gandesc si pe mine ma sperie, dar daca doar asa e ok, ce sa fac). Aburi nu incerc, ca nu e o procedura recomandata pentru un ten asa fragil. Si cred ca acum multi ani am incercat si celebrul Apidermin, dar din cate imi amintesc nu mi-a placut deloc - foarte gras si fara efecte, pentru mine. I'm in the sensitive skin Major League, what can I say... Si asa am devenit si product junkie, cred ca le cumpar mai mult pentru confortul psihic, sa stiu ca le am acolo, dar imi e teama sa experimentez pentru ca una-doua apar reactiile neplacute. Iar mostre, la noi, mai greu... Dar ai dreptate ca expira produsele prin dulapuri, deci arunc banii aiurea (si nu-s deloc putini).

In fine, ma duc sa mai aplic un strat din minunata lanolina (cand ma gandesc la textura aia imposibila... bleah... dar, pe de alta parte, e mai bine acum dupa ce am folosit-o).

Mergi la inceput