Strumfi si prichindei de iulie-august 2011(7)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Cristina este foarte emotionant ceea ce ai povestit tu acolo. Eu mi as dori LA NEBUNIE gemeni, avand in vedere ca nu stiu daca voi mai fi gravida, dar ce o da Domnul acum. Ce norocoasa esti ca ai avut scan ul si i ai putut vedea pe bebeii.

Asteptam sa ne mai scrii. Imi pare rau pentru greturi.

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 11+ cu Imogen Tara.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariaruxi

Cristy m-ai distrat in seara asta, ce tari sunt, mi-i si imaginez in burtica cum se "lupta"
Miha, pot sa-ti trimit si eu datele pe pm?

Maria (27 nov. 2007) si 12+


Te rog chiar. E valabil pentru oricine vrea, ca sa nu ma mai intrebati mai intai. Cine crede in astrologie sau e curioas macar, sa mi trimita PM cu toate datele cerute.

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 11+ cu Imogen Tara.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Oh, ce ma bucur! Mutumesc ca iti faci timp!

Maria (27 nov. 2007) si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariaruxi

Voua pana cand v-a spus medicul sa luati acid folic?


Maria (27 nov. 2007) si 12+


Mariaruxi, mie doctorul mi a zis sa iau acid folic pana la sfarsitul saptamanii a 12a. Dar eu am sa iau in continuare pentru ca iau Pregnacare care are alte 19 vitamine. Eu am avut o foarte mare deficienta in dieta in primul trimestru, deci macar sa ajut bebele cu vitamine.

In acelasi timp, am vazut si am si citit aici, ca la aproape 12 saptamani (o sa am 12 sapt pe 5 ian) ar trebui sa se vada burtica. La mine nici semn de burtica, eu simt ca uterul a mai crescut ca ma jeneaza si chiar am o usoara durere pe alocuri ca la ciclu, dar nici urma de burtica. Oare bebe o fi foarte mic din cauza ca n am putut manca nika? Sunt un pic ingrijorata!!

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 11+ cu Imogen Tara.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Am trimis pm!

Maria (27 nov. 2007) si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Sa va spun ca am vazut poze cu Roberta84,e si tanara si frumoasa...

Mama de Ana si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

ce tari sunt gemenii,de pe acum se bat. mami o sa ai un pic de lucru cu ei.


eu iau acid folic cu 5 luni inainte de a ramane insarcinata,iau prenatale,ce contin acid folic.

Mama de Ana si 13+



Lisssa ce fel de prenatale iei? Cum se cheama? Eu iau Pregnacare.
Si pana cand ai sa iei aceste vitamine?

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 11+ cu Imogen Tara.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

La multi ani fetelor, va doresc un an minunat cu bebei sanatosi! Si nu uitati ca la anul veti sarbatori Craciunul si Anul Nou in familie extinsa :)

Mie imi este greu sa tin pasul cu voi, caci de la serviciu nu va pot citi (e blocat siteul), iar acasa nu prea mai deschid calculatorul.

Ma bucur sa aud de vestile bune de la voi. Noi am intrat in sapt7. Inca nu am luat legatura cu medicul cu care voi naste, insa din cate citesc pe la voi, prin sapt 10 trebuie facut un test, asadar ma voi grabi.

In continuare nu am niciun simptom si din cauza asta nici nu realizez ca sunt insarcinata. Am luat cam 1kg in saptamana de Craciun din cauza mancarii grase, dar acum nu o sa ma apuc sa fac abdomene, nu?

Nu uitati sa faceti miscare, este f important sa nu devenim sedentare. Eu merg la inot de 3 ori pe saptamana si o sa incerc sa pedalez si la o bicicleta cateva minute cand nu merg la inot. Si la metrou, urc toate scarile pe jos.

Acid folic luati tot trimestrul 1. Oricum nu are ce sa faca rau - organismul isi retine cat are nevoie, si restul elimina. Eu iau acele pastilute mici, galbene, vreo 30 intr-o cutie - Acifol de la Zentiva- costa 8 lei. cereti la farmacie, altfel este mai scump.

Va doresc sarcina usoara si pofta de mancare sanatoasa. Apropo, eu mananc orice, inclusiv branza si smantana de la tarani. Treaba cu listeria este un risc asumat, dar daca pana acum a fost totul ok, si de acum incolo va fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaruxi spune:

Nu trebuie sa fii ingrijorata. Exact acelasi lucru il simt si eu uneori, mai ales dimineata cand ma vad aproape "plata". In sarcina cu Maria, in aceeasi perioada am avut burta mai mare, dar am mancat mai mult (acum mananc putin si des, atunci rar si muuuuuult), atunci am fost balonata in fiecare zi, acum nu. Iar tu, care ai mai si varsat la greu...chiar ca nu are de unde saraca sa fie mare . Oricum, avand in vedere ca abdomenul e tare, e de bine . Plus ca discutam cu o prietena in noaptea de revelion despre o cunostinta comuna care e gravi cu al doilea bebe si tre' sa nasca acum in ianuarie si imi spunea ca cu primul copil a avut o burta imensa, iar acum e atat de mica. Asa ca, nicio sarcina nu seamana cu alta. Eu inca pot dormi pe burta.

Maria (27 nov. 2007) si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Tin sa va anunt ca de maine intru in program normal de munca. Plec la 7 dimineata de acasa si ajung la 7 seara acasa (la voi deja o sa fie 9). Pana ma schimb si mananc si eu ceva s ar putea sa ajung pe la laptop pe la 8, deci la voi 10.
Din pacate in timpul saptamanii cu prea o sa activez prea mult, dar daca ma simt bine, intru sa va salut.
Ma duc sa mi fac o salata repede caci Pregnacare trebuie luata doar pe stomacul plin si sincer azi am mancat un ananas intreg (fructul meu preferat) si 3 ciocolatele!!
Cred ca tre sa i dau macar o masa bebelui pe zi.
Revin dupa.

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 11+ cu Imogen Tara.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput