Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***287***

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgyiuly

Giulia a facut convulsie la febra relativ mica,38.7 prima data si 38.4 a doua oara!Amandoua in luna iulie!Prima data nu era racita,nimic,analize bune!A doua oara de la o enterocolita!

Convulsia nu se face neaparat de la febra mare ci de la cresterea brusca a ei!

Eu m-am pierdut tare prima data....am plecat in strada cu copliul in brate desculta.Noroc ca am dat de o vecina si amajuns in 3minute la spital.E dureros!!!

In teorie convulsiile febrile sunt inofensive,daca nu e o problema neurologica,dar sunt groaznice de trait.Mie una mi-au trebuit multe luni sa trec peste momentele acele si desi m-au asigurat medicii ca Giulia e bine si nu i se intampla nimic....e greu de acceptat ca copilul tau trece prin asa ceva.
Si mi s-au dezvoltat multe obsesii si paranoia de atunci!

O imbratisare pt Novus!






Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009) si 29+
Giulia!



e oribil prin ce ati trecut, tu si Giulia!!! Sper sa nu se mai repete si sa nu mai vina dinozauri de-stia sperieciosi la niciun ghiocel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Ieri musiu s-a infipt in placinta cu branza. Si eu ma bucuram ca mananca si el ceva! Si la un moment dat zic: nu-i mai dau, ca poate vomita. Ei, se pare ca nu m-am oprit la timp.

Intre 4 si 6 a tras 3 sarje, la 8 ne-am trezit de tot si a mai vomitat lapticul de dimi, apoi i-am dat paine prajita si pe la 10 si ceva a dat-o afara si p-aia. Acum ne-am bagat la nani, sa vedem cat dureaza minunea.

Toate jeturile au fost si pe nas si dupa fiecare voma imi arata sa mergem la baie sa ii spal pe nas si pe limba.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Daca amanam nominalizarile, io zic totusi sa le lasam bibliografie fetelor cu pici bolnavi ( sanatate si Gazei mici).

Ana, cum mai e Andreiul?

Sa raspund la questionu' chatonesc (parca): daca as pune diploma in cui, as face asa:
- un curs de alte limbi straine decat cele pe care le cunosc, incercand apoi in traduceri sau in firmele care lucreaza cu tarile respective
- presa de orice fel, inclusiv agentie de stiri sau site-uri de cacao (asta pot sa o fac si cu diploma de acum, cred ca s-ar gasi mai greu)
- in ultima instanta as incerca la o gradi, ca educatoare, sau chiar bona, acum, ca am experienta
- am cochetat candva cu gablonturi handmade, dar nu-s chiar asa de indemanatica.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

nu eram io, ci kea cu intrebarea de reprofilare; intrebarea mea e "de ce ti-e frica si nu scapi" :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Monn, cand se trezeste nu-i mai da nimic de mancare, doar apa si aia cu lingurita: o lingurita - cinci minute pauza, iar o lingurita si tot asa, scurtanad gradual timpul( cinci minute, patru...).daca ii dai cantitate mare deodata e foarte posibil sa vomite iar si face nu stiu ce acidoza, daca bine imi aduc aminte. E foarte important sa-l hidratezi, nu vomitatul in sine e periculos, ci deshidratarea. Astea le stiu de cand am fost cu Andrei in spital pentru vomitaturi. Ai grija ca laptele este complet contraindicat in cazuri de-astea, poti sa-i dai fara lactoza. In rest, paine prajita, covrigei...Sarurile de rehidratare sunt bune, de asemenea. Daca are si scaun moale, e bun Debridatul ( lui Andrei asta i-au dat la spital, pe langa perfuzii de hidratare). Sanatate Chiscutei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

nu eram io, ci kea cu intrebarea de reprofilare; intrebarea mea e "de ce ti-e frica si nu scapi" :)

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



Ohooooooo de multe.
De shunci de vorbit in public. De receptii oficiale. De bolile copchilului. De caini am un parc plin langa bloc. De zapaceala (mi-e frica sa nu uit si uit) - la licenta am pierdut 2 puncte pt ca n-am citit un enunt in intregime, erau taman alea 2 puncte pe care sa le poata lua orice prost.
Si, in general, mi-e frica sa nu ma fac de ras.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

14. Daca ar fi sa puneti diploma in cui, cu ce ati incerca sa suplimentati venitul familiei, catre ce v-ati indrepta? (by Kea)

Pai eu zic ca am putea sa strangem chestionarele astea din ultimele zile, plus cateva poze de tufete, ca avem de unde alege, si scoatem o glossy de moare COSMO!

Acuma la modul serios, tocmai ce ma confesasem la tema lui Pisik, cum ca nush ce sa fac de-aci-ncolo cu viata mea, stiu doar ca vreau "sa fac frumos", asta am vrut mereu (si cam asta am si facut, dar m-am scarbit de lucrat in publicitate), numai ca nu stiu in ce forma...
Astept sa ma inspirati voi si pe mine.

http://www.lucamic.blogspot.com/


de ce nu ai face arta (antichitati) pe net?
cumperi si vinzi, te faci intermediar si duci din occident in estul europei... mai problematic ar fi cu asigurarea obiectelor, nu numai sa nu dispara, dar si sa ajunga intacte?!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Sa stii ca din cauza laptelui a vomat iar, si eu facusem atunci exact aceeasi greseala.

Andreiul este mai bine: muci nu prea mai are, tuseste rar, respira bine. Mai are tratament cu antibiotic pana maine.

Sanatate Gazei mici!

Ok, sa nu ne pleostim de tot:
- la intrebarea cu frica si scapatu' eu o sa zic pas, ca-i tare trista povestea si numai asta mai lipseste in context!
- cat despre ce-as face, daca mi-as pune diploma in cui?...Hmm, cumva au de-a face tot cu diploma renegata: traduceri, presa, corectura de text...de-aia ziceam eu ca am cam aceleasi preocupari cu Monnvas! Imi doresc sa deschid un after-school, dar inca n-am suficiente mijloace pentru asta...sau, ca sa o zic pe aia dreapta, inca nu mi-am luat inima in dinti sa risc putin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas
la licenta am pierdut 2 puncte pt ca n-am citit un enunt in intregime, erau taman alea 2 puncte pe care sa le poata lua orice prost.
Si, in general, mi-e frica sa nu ma fac de ras.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!


Tulai, Monnvas, deja ma pun pe ganduri similitudinile astea: la definitivat am sarit glorioasa peste subiectul cel mai usor, pe care i-l mai si facusem uneia de langa mine...la examinarea orala de dupa proba scrisa radea proful de mine cat de cascata pot sa fiu, ignorand o prostie pe care pot s-o fac si noaptea-n vis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

ANA nu are scaune moi si abia l-am convins sa accepte ceai in loc de lapte (tai? papaaa! - pe ton urlat). Dr mi-a zis sa ii las pauza dupa ultima voma vreo 2 ore si sa incep sa ii dau dupa alea 2 ore apa sau ceai, cate o inghititura, si numai daca nu o vomita si pe-aia in max. o ora sa ii dau si ceva solid - grisine, paine prajita. Si bineinteles ca musiu a gasit la o ora dupa ultimul jet niste "pine" prajita si a ros cam juma de felie i-am dat si cateva guri de apa si la culcare in sfarsit a acceptat ca in biberon e "tai", nu "papa", a baut vreo 30 ml. Acum stau langa el, ca ultimul jet de noapte l-a prins pe spate si era sa se inece, asa ca singur nu-l las, chiar cu urlifonul langa ureche de-as sta. I-am fiert niste legume, i le fac supa si vedem cand se trezeste cum o fi, daca nu mai da la rate o sa ii dau supa cu paine prajita.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput