Se trage de urechi!!! Help!!!

Se trage de urechi!!! Help!!! | Autor: oana_lex82

Link direct la acest mesaj

Fetelor, sunt disperata, de vreo 2 saptamani Iustin (7 luni)se tot trage de urechi..degeaba ii pun caciulita ca tot trage de ea si automat de urechi...am fost cu el la pediatra ca am zis ca o fi vreun simptom al otitei dar dr zice ca e ok..l-a apasat de multe ori dar n-a plans n-a zis nimik...Oare cum sa fac sa-l dezvat sa mai traga de urechi..mi-e teama ca o sa i se faca aiurea..clapaugeOffff,,,e prea mic sa-i explic..nici peste manute nu-i dau ca am incercat si varianta si incepe sa planga si mai rau face..dar mi-e teama ca se vor face urate daca tot trage de ele:(...Ce sfat imi dati...ati mai intalnit asa ceva la bb-ii vostri?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82
nici peste manute nu-i dau ca am incercat si varianta si incepe sa planga si mai rau face..


ai glumit nu?

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Poze Mos Craciun DC

bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Am incercat in sensul ca im mom in care el se tragea de urechee i-am tras manuta de acolo..si i-am zis ca nu e voie..dar m-a busit rasul..ca el a inceput sa planga...pt ca am reactionat mai brusc si imi dau seama ca partea cu "nu e voie" nu i-a sunat prea cunoscut..cu toate ca am inteles ca de la 7 luni copiii inteleg sensul cuvantului nu...dar ma indoiesc...nu l-am batut ..doar i-am tras manuta..atat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Daca nu spuneai ca i-ai dat peste maini si mai tare a plans, as fi ras. Dar acu nu mai imi vine deloc sa rad. Mi-e f. mila de copilul tau daca la 7 luni "ai incercat" sa ii dai peste maini.
E f. normal sa se traga de urechi, le-a descoperit si i se pare interesant sa faca asa. O sa isi descopere si putza si o sa se traga de ea si degetele de la picioare si nasul etc, etc. E firesc, isi descopera corpul si se comporta ca un copil perfect normal. Nu ai nici un motiv de ingrijorare. In primul rand ca urechile sunt asa cum "ti-s date" genetic, nu se fac nici mai mici nici mai mari daca tragi de ele sau le indesi sub caciula sau le lipesti cu leucoplast. Presupun ca e cald in casa, de ce i-ai pune caciula pe cap? Tu stai cu caciula in casa? Normal ca il deranjeaza si trage de ea.


Lasa copilul in pace, bucura-te ca e sanatos si curios si creste ca orice copil normal.



Doamneee.. ce probleme au unii



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=4" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

L-ai lovit peste manute la 7 luni??????????????cand el poate sa incerce sa-ti arate ca ceva il deranjeaza cu adevarat, poate il gadila perisorul la urechi si incearca sa se scarpine, eu asa am patit cu Bianca, acum are 2 ani si daca nu ii tund perisorul in jurul urechilor si acum se trage de urechi pana si le invineteste...si nu a avut niciodata otita sau probleme cu urechile.
Asta mai de sus a fost sfatul si acum revin la prima intrebare punand o alta :Tu cumva ai probleme psihice de iti lovesti copilul de doar 7 luni? ...ca alta explicatie nu am...o mama normala,in deplinatatea facultatilor mentale nu face asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
O sa isi descopere si putza si o sa se traga de ea

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=4" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Sau sa o invarta pe deget

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Poze Mos Craciun DC

bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bmb spune:

Buna Oana, mi-e greu sa cred ca la 7 luni are atata putere incat sa se raneaca si chiar daca ar avea nu isi va produce singur suferinta, mai mult ca sigur. Probabil ca si-a gasi ceva de joaca, din lipsa de alta activitate si i se pare interesant. Despre batut peste manute sper ca ai glumit pt ca asa nu vei obtine nimic, decat poate un copil indaratnic si care va considera normal sa dea si el in altii, decat sa incerce sa rezolve pasnic o problema.
Incearca sa ii distragi atentia cand mai face si sa ii oferi altceva mai interesant pentru el, care sa il stimuleze.
In ceea ce priveste forma pavilionului urechii (clapauga sau nu) stai linistita ca e determinata genetic, deci nu ai cum sa te opui.

Mult succces

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mergi la un medic ORL-ist, sa se uite cu otoscopul in urechiuse, poate are dop de ceara, secretii in exces sau inceput de otita (a fost racit recent, ii curge nasul ?)

si caciulita normal ca nu o suporta, probabil ca ii este cald. tu ai putea sa stai cu caciulita in casa ?

e posibil sa se traga de urechi si din cauza faptului ca le-a descoperit, experimenteaza senzatii noi. stai sa vezi cand si-o descoperi si restul "accesoriilor"

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Ii pun caciula tocmai ca sa nu traga de urechi...ms pt informatii..din pacate eu sunt la primul copil si mi-e teama de orice...am scris mai sus ca nu l-am batut..am tras manutele cand vedeam ca trage de urechiuse...am gresit in mesajul initial...nu i-as da peste maini...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralukutzza spune:

Am vazut dupa aceea raspunsul tau...dar tot nu-mi vine a rade...probabil ca chiar l-ai lovit asa cum ai spus prima oara dar acum o dai cotita sa nu-ti sara lumea in cap
Si mi-ai dovedit inca o data ce mama sufletista esti cand ai mentionat ca te-a bufnit rasul de sperietura siu suferinta bnietului copil care nu intelegea ce ai cu el....doamne doamne...in ce paduri ai crescut???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

oana, ii pui caciula, el se trage de urechi, iar ii pui caciula, el continua sa se traga de urechi...deci clar il deranjeaza caciula aia, si tu nu faci decat sa il enervezi mai mult.Lasa copilul in pace....ca nu pateste nimik.


Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Poze Mos Craciun DC

bazar umanitar

Mergi la inceput