kids show production

kids show production | Autor: noluck

Link direct la acest mesaj

Buna dragele mele.

Imi permit sa va spun astfel pentru ca urmaresc desprecopii de tare multa vreme, am gasit aici raspunsuri la intrebari despre diverse subiecte, de la probleme cu masina de spalat la dezumidificarea aerului din camera copilului si multe altele, insa nu am postat pana acum nimic pentru ca... sincer... n-am avut nimic nteresant de spus. Pana acum.

Uite ce mi s-a intamplat...
(E mult de citit, dar daca voi sau copiii vostri aveti ceva de-a face cu concursuri de muzica, va rog cititi)


Fetita mea canta frumos. A mai participat la cateva concursuri de muzica, i-a placut, a luat si premii.
Acum 2-3 saptamani m-a anuntat o prietena despre un concurs online, unde iti trimiti piesa si castigi un premiu...
M-am interesat, am gasit concursul, se numeste CHRISTMAS SONGS ONLINE si era tematica pe melodii de sarbatori. Cum fetita mea are o melodie pe aceasta tema, am vrut sa o inscriu in concurs. Am virat taxa de inscriere in contul specificat si am trimis melodia si ce se mai cerea pe un email de yahoo. In momentul inscrierii organizatorii ofereau urmatoarele premii:

LOCUL I. – 1 X 1 TEL. MOBIL + 300 RON
LOCUL II. – 2 X 200 RON
LOCUL III. – 2 X 100 RON
MENTIUNE. – 5 X 50 RON

M-am gandit... daca iese in top 10 e OK, daca nu... asta e.

S-au terminat inscrierile, a inceput faza de concurs (19-26 dec), am trimis link-ul la toti prietenii si cunostintele mele si ale celor mai buni prieteni sa ne dea un vot daca le place piesa noastra, am primit cateva voturi si pana pe data de 22 am reusit sa ne situam in top 5. Fericire mare, luam extra cadou de craciun cu banii! Ne-a parut noua cam ciudat ca ceilalti concurenti strangeau cate 100 de voturi pe zi dar... am zis ca au mai multi prieteni.
Pe data de 22, surpriza. Se posteaza pe blogul unde se desfasura concursul urmatorul mesaj:

"MULTUMIM" CELOR CARE S-AU INSCRIS SI VAZAND CA NU POT STRANGE VOTURI....AU RENUNTAT SA MAI TRIMITA TAXA. SPECIFIC ROMANESC.
GRILA DE VOT SE VA INCHIDE DUMINICA 26 DECEMBRIE 2010, ORELE 00.00.
LA REZULTATE SE VOR ADAUGA SI CELE CONTABILIZATE PANA ASTAZI. SUCCES !!
NEWS ALERT - KIDS SHOW PRODUCTION VA OFERI 2 SUPER TEL. MOBILE. IAR RESTUL CONCURENTILOR VOR AVEA SANSA SA INTRE FARA TAXA DE PRESELECTIE SI TAXA DE PARTICIPARE LA EMISIUNEA CONCURS "SE CAUTA O VEDETA" .

Deci, clar, nu se mai dadeau premii in bani si se premiau doar primele 2 locuri...
E legal ? sa schimbi regulamenul asa in mijlocul unui concurs ? N-am mai auzit in viata mea asa ceva si chiar daca nu am experienta destul... mi se pare ca miroase...
Din ce era postat pe site, s-au inscris si au platit taxa de 50 ron doar 10 persoane, deci era clar ca nu se stransesera decat 500 ron, asa ca pentru a da premiile promise initial organizatorul trebuia sa mai puna inca (1150-500) 650 ron de la el. Poate de-asta a schimbat sistemul de premiere, dar totusi, nu mi se pare normal. Am vrut sa ne retragem si sa cerem banii inapoi, insa am zis hai ca poate avem o sansa la primele 2 locuri si ne alegem si noi cu cate un telefon ceva...
Votul s-a resetat asa ca, umil, am rugat iar pe toata lumea sa ne ajute cu un vot. Am strans cateva voturi, mult mai putine decat prima data, si ne-am cam lasat pagubase, insa am continuat sa urmarim concursul.
Ce a urmat a fost cel putin inexplicabil. Ceilalti primeau sute de voturi pe zi.
La final, dupa 4-5 zile, locul 1 a strans inca 2340 voturi ( in total 2724). Locul 2 inca 1791 (total 2451). Locul 3 inca 1357 (total 2451).
Nu mi-am crezut ochilor... Am rugat pe un prieten care are habar de calculatoare si internet sa se uite si sa-mi zica si mie ce se intampla. L-am sunat pe 24 seara, l-am si deranjat de la serbarea in familie, si pe 25 m-a sunat si mi-a zis: "se fura voturi!". Mi-a povestit vreo 10 minute, n-am inteles mai nimic, decat niste termeni complicati cu proxy si cu... ceva macro... ceva, dar mi-a dat de inteles ca votarea nu a fost corecta si mi-a aratat o chestie (in sfarsit) usoara de inteles:
Blog-ul avea in total de la deschiderea lui si pana in mom. acela vrea 5100 de vizitatori. Cel ma vechi post e din 6.10.2010, deci in 3 luni stransese 5100 de vizite. Suma tuturor voturilor (se poate vota o singura data pt un singur artist, nu o data pe zi) era de peste 9000 de voturi, in 6 zile. Asta am inteles-o, nu poti da 9000 de voturi cu 5000 de vizitatori... e clar pentru mine.

M-am revoltat peste masura si am inceput sa caut informatii despre organizatori.

Am gasit asa:
(Vali P se semneaza cel care editeaza contul, Gabriela Pavel eset cea in contul careia am trimis taxa de inscriere)

Fara cuvant...
Autor: Bud Fanica
10.12.2008 / 00:19:14 | 89.137.214.181

"Pacat de copiii care muncesc si de parintii care platesc unii oameni fara cuvant, asa ca d-na Pavel si d-nul Vali. Datoriile pe care le au la unitatea noastra prescolara inca asteapta sa fie platite de acestia, care tot promit..."

Directorii "ART KIDS"-mari tepuitori
Autor: Mirela Gurguiatu
10.12.2008 / 18:07:04 | 86.105.18.152

"Sunt mama binecunoscutei perechi de dansatori sportivi Alexandra Gurguiatu si Dragos Durbaca, care din nefericire au incaput pe mana acestor tepuitori, inaselatori, intr-un cavant escroci de copii si anume:dl.director Vali Pascallni si dna. director Gabriela Pavel. Acestia au organizat in luna august 2008 la Odobesti un festival de muzica usoara ptr. copii "Constelatia Juniorilor "Odobesti 2008, festival la care domnii de mai sus i-au invitat pe copii mei sa fie timp de trei zile prezentatorii acestui festival, sa asigure coregrafia copiilor care au participat la concurs si bineinteles pe fiecare seara Alexandra si Dragos au facut ce stiu ei mai bine, adica au dansat facand show alaturi de invitatii de onoare:Catalin Crisan, Carmen Radulescu. Deci timp de o saptamana atat eu cat si copii mei am fost foarte implicati in realizarea acestui festival-concurs,am dat dovada de seriozitate si promtitudine, dar am fost si nevoita sa cheltui din banii personali ptr. deplasarea timp de aproape o saptamana la Odobesti, pentru tinutele copiilor, pentru coafatul Alexandrei etc. Acest "domn" Vali P. a cerut ajutorul copiilor mei la realizarea acestui festival afirmand in mai multe randuri(chiar si de fata cu parintii copiilor de la scoala lui) ca ii va plati ptr. munca depusa deoarece a primit fonduri banesti de la Primaria Municipiului Odobesti, lucru care mi-a fost si mie confirmat ulterior de catre autoritatile orasului, ca acest individ a primit fonduri suficiente ptr. realizarea acestui festival, din care trebuiau sa fie platiti si copii mei.In schimb, Alexandra si Dragos nu au primit intr-un final nici macar multumiri verbale pentru tot efortul depus. Dupa terminarea festivalului, dl. Vali P. a disparut cu tot cu bani,nu a mai raspuns la telefon pana in ziua de azi. Din aceasta atitudine nu e foarte greu sa va puteti da seama de caracterul acestor oameni, de faptul ca acestia nu sunt altceva decat niste profitori de pe urma unor copii care sunt talentati si muncesc cu daruire, de pe urna parintilor care platesc si nu in ultimul rand, profita de credibilitatea autoritatilor locale de a obtine bani si de a dispune de ei dupa bunul lui plac.Atat eu cat si copii mei nu dorim nimic altceva decat sa facem cunoscut acest fapt, ca acesti doi oameni care se dau mari directori si impresari artistici, nu sunt altceva decat niste inselatori, profitori si tepuitori si ca trebuie sa stie ca de copii mei nu-si bate nimeni joc."


Vali Pascalini e tepuitor si hot
Autor: Sergiu
02.06.2010 / 12:45:08 | 92.83.129.60

"Doamna Mirela Gurguiatu, din nefericire am aflat pe pielea noastra ca Vali Pascalini e un tepuitor, un gainar nenorocit. Suntem convinsi ca au mai fost si altii, dar pentru ultimul spectacol organizat de Art Kids, care este atat de laudat si altele, Vali Pascalini ne-a contactat sa-i facem afisele. Dupa ce a primit afisele a trecut pe offline si nu a mai dat nici un semn... "


3 articole gasite cautandu-le numele pe google. Nu stiu daca sa dau link-urile de unde le-am gasit ca sa nu se supere moderatorii de la DC. Proasta am fost ca nu m-am interesat inainte ? DA, am fost!

Ce ma sfatuiti sa fac?
Nu ma intereseaza banii inapoi... 50 ron nu e cine stie ce, dar as vea ca oamenii astia sa nu mai lucreze cu copiii nostri. Nici cu ai mei, nici cu ai prietenilor mei, nici macar cu ai dusmanilor mei, pentru ca fetita mea e tot ce am mai scump pe lume si o vad atat de trista pentru tot ce a vazut Craciunul asta incat cred ca isi pierde increderea in oameni, si mi se rupe sufletul!

Sunt o mama singura cu posibilitati limitate, nu am nici o cunostinta nicieri, as merge la politie cu informatiile astea dar... oare vor face ceva ? Exista un cadru legal care face referire la chestiile astea ?

Atasez mai jos tot ce am colectat, si anume:
Blogul: http://kidsshowproduction.blogspot.com/
------------------------------------------
Postul initial de pe forum despre concurs (observati TITULAR GABRIELA PAVEL):

SENZATIONAL !!!
KIDS SHOW PRODUCTION ITI OFERA BANII DE VACANTA !!!
ESTI TALENTAT ? AI O PIESA DE IARNA SI VREI SA O PROMOVEZI ?
NIMIC MAI SIMPLU. TRIMITE-O PE ADRESA DE E-MAIL
KIDS_SHOW_PRODUCTION@yahoo.com
SAU PE ID-UL DE MESSENGER
KIDS_SHOW_PRODUCTION
SI POTI CASTIGA BANII PENTRU VACANTA DE IARNA.
PIESA TA VA FI POSTATA PE : www.kidsshowproduction.blogspot.com SI VOTATA. PRIMELE 10 PIESE VOR FI PREMIATE CU SUME CUPRINSE INTRE 50 SI 500 RON.

LOCUL I. – 1 X 1 TEL. MOBIL + 300 RON
LOCUL II. – 2 X 200 RON
LOCUL III. – 2 X 100 RON
MENTIUNE. – 5 X 50 RON

CONDITII DE PARTICIPARE

VARSTA SOLISTULUI/SOLISTEI/GRUPULUI – 4 – 18 ANI
1 PIESA DE IARNA ( POATE FI SI COLIND )
TAXA DE INSCRIERE – 50 RON VA FI TRIMISA IN CONTUL :
RO21RZBR0000060004230282
RAIFFEISEN BANK – SUCURSALA FOCSANI
( TITULAR GABRIELA PAVEL )

PERIOADA DE INSCRIERE – 4 – 18 DECEMBRIE 2010
PERIOADA DE VOTARE – 19 – 26 DECEMBRIE 2010
CASTIGATORII VOR PRIMII IN PERIOADA 27 – 30 DECEMBRIE 2010, TEL. MOBIL PRIN CURIER SI BANII IN INTR-UN CONT DE CARD PERSONAL SAU AL PARINTILOR.

------------------------------------------
Conexiunea cu Vali P.


" VA DORESC TOT BINELE, GANDURILE BUNE SI CURATE SA VA INSOTEASCA PRETUDINTENI, FERICIREA SI SUCCESUL SA VA FIE MEREU ALATURI ! CRACIUN FERICIT "
VALI P. - DIRECTOR KIDS SHOW PRODUCTION
------------------------------------------
Postul cu modificarea premiilor:

LA ORELE 19. 30 CONCURENTII CARE AU PLATIT TAXA DE CONCURS AVEAU URMATORUL NR. DE VOTURI:
* CRISTINA & ANDREEA - VIS DE IARNA - 97 VOTURI
* COSMIN - RUGACIUNE DE CRACIUN - 153 VOTURI
* DOMINIQUE - NOAPTE DE VIS - 533 VOTURI
* CRISTINA - LAST CHRISTMAS - 384 VOTURI
* VANESSA - CRACIUN FERICIT - 225 VOTURI
* ANA MARIA - PE PODELE DE NUIELE - 598 VOTURI
* ALEXIA - PASTEL ALB - 27 VOTURI
* ANDREEA - BRADUL DE CRACIUN - 660 VOTURI
* CRINA - IARNA - 49 VOTURI
* ELIZA - ROCKING AROUND - 379 VOTURI
LA ORELE 20.00 S-A AFISAT GRILA FINALA DE VOT. "MULTUMIM" CELOR CARE S-AU INSCRIS SI VAZAND CA NU POT STRANGE VOTURI....AU RENUNTAT SA MAI TRIMITA TAXA. SPECIFIC ROMANESC.
GRILA DE VOT SE VA INCHIDE DUMINICA 26 DECEMBRIE 2010, ORELE 00.00.
LA REZULTATE SE VOR ADAUGA SI CELE CONTABILIZATE PANA ASTAZI. SUCCES !!
NEWS ALERT - KIDS SHOW PRODUCTION VA OFERI 2 SUPER TEL. MOBILE. IAR RESTUL CONCURENTILOR VOR AVEA SANSA SA INTRE FARA TAXA DE PRESELECTIE SI TAXA DE PARTICIPARE LA EMISIUNEA CONCURS "SE CAUTA O VEDETA" .

------------------------------------------
Postul final:

CLASAMENT "CHRISTMAS SONGS ONLINE"
TOP CHRISTMAS SONGS ONLINE

1. CRISTINA - LAST CHRISTMAS - 384 + 2340 = 2724 VOTURI ( TEL. MOBIL )
2. ANDREEA - BRADUL DE CRACIUN - 660 + 1791 = 2451 VOTURI ( TEL. MOBIL )
3. ANA MARIA - PE PODELE DE NUIELE - 598 + 1357 = 1955 VOTURI ( PARTICIPARE EMISIUNE "SE CAUTA O VEDETA" FARA TAXE )
4. DOMINIQUE - NOAPTE DE VIS - 533 + 263 = 796 VOTURI ( PARTICIPARE EMISIUNE "SE CAUTA O VEDETA" FARA TAXE )
5. ELIZA - ROCKING AROUND - 379 + 21 = 400 VOTURI ( PARTICIPARE EMISIUNE "SE CAUTA O VEDETA" FARA TAXE )
6. VANESSA - CRACIUN FERICIT - 225 + 30 = 255 VOTURI ( PARTICIPARE EMISIUNE "SE CAUTA O VEDETA" FARA TAXE )
7. COSMIN - RUGACIUNE DE CRACIUN - 153 + 44 = 197 VOTURI ( PARTICIPARE EMISIUNE "SE CAUTA O VEDETA" FARA TAXE )
8. CRISTINA & ANDREEA - VIS DE IARNA - 97 + 18 = 115 VOTURI ( PARTICIPARE EMISIUNE "SE CAUTA O VEDETA" FARA TAXE )
9. CRINA - IARNA - 49 + 40 = 89 VOTURI ( PARTICIPARE EMISIUNE "SE CAUTA O VEDETA" FARA TAXE )
10. ALEXIA - PASTEL ALB - 27 + 9 = 36 VOTURI ( PARTICIPARE EMISIUNE "SE CAUTA O VEDETA" FARA TAXE )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns production spune:

KIDS SHOW PRODUCTION ADUCE CATEVA LAMURIRI PRIVIND COMENTARIUL PRECEDENT. CONCURSUL "CHRISTMAS SONGS ONLINE" S-S VRUT UN MOD DE PROMOVARE A PIESELOR DE IARNA A MINI VEDETELOR. VOTUL S-A FACUT PE O GRILA PREDEFINITA DE ADMINISTRATORII BLOGSPOT.COM. AGENTIA A MIZAT PE UN NUMAR MAI MARE DE COPII PTR. A OFERII TOATE PREMIILE. INCASAND DIN TAXE DOAR 500 RON. AM DECIS SA DAM SANSA PRIMILOR 2 CLASATI SA CASTIGE CATE UN TEL. MOBIL. UN CADOU ADUS DE SARBATORILE DE IARNA. DACA PERSOANA CARE A COMENTARIU STIE CA S-AU FRAUDAT VOTURILE....CUM DE A AJUNS LA O MIE SI CEVA DE VOTURI? DACA AUTORUL COMENTARIULUI DORESTE SA NE TRIMITA UN E-MAIL SI II VOM INAPOIA TAXA DE CONCURS...CHIAR NU AM VRUT SA NE "IMBOGATIM" ASA TARE DUPA ACEST CONCURS. KIDS SHOW PRODUCTION SE OCUPA CU IMPRESARIEREA SI PROMOVAREA GRATUITA A MICILOR VEDETE SI ORGANIZEAZA EVENIMENTE SI SPECTACOLE PTR. COPII DE 5 ANI DE ZILE. SUNTEM CU PLATILE CATRE SAT LA ZI ASA CA STATUL POATE ORGANIZA CONCURSURI DE CARITATE.
CAT DESPRE EXEMPLELE DATE DE AUTOR...CEI DOI DANSATORI CARE AU PREZENTAT FEST. DE LA ODOBESTI S-AU PRIMIT BANII PENTRU PRESTATIA ARTISTICA( DANSURILE), CAT DESPRE PREZENTARE...CINE A FOST PREZENT POATE CONFIRMA CUM A FOST "PREZENTAREA". DESPRE RESTANTA CATRE LOCATIA UNDE AM AVUT O CLASA DE CANTO, AGENTIA A DECIS IN CONTUL RESTANTEI DE 350 RON SA LASE PTR. COPII DE LA ACEA GRADINITA O PIANINA DE 12.000 RON CA MATERIAL DIDACTIC. IAR DESPRE AFISE...CAND UN LUCRU NU ESTE CONFORM COMENZII DE CE SA IL PLATESTI. DAR ASA AM INVATAT DUPA 2000 SA SCRIM IMEDIAT UN CEMENTARIU SA DENIGRAM GRATUIT. KIDS SHOW PRODUCTION PRODUCE 3 FESTIVALURI. DE TOP PTR. COPII,PROMOVEAZA GRATUIT MINI VEDETELE LA TV, RADIO SI MASS-MEDIA. ULTIMA APARITIE FIIND GRUPUL "AMORE" INVITATI SPECIALI AI PRESEDINTELUI VADIM TUDOR IN EMISIUNEA DE LA KANAL D.CARE A CELEBRAT ZIUA DANSULUI DE NASTERE. AGENTIA VA LANSA 2 CD-URI IN PRIMAVARA. LA CEL CU MUZICA ITALIANA INREGISTRARILE AU FOST FINALIZATE.PIESELE POT FI ASCULTATE PE http://www.kidsshowproduction.blogspot.com/.IAR LA CEL CU DORA GAITANOVICI INREGISTRARILE VOR FI FINALIZATE IN LUNA FEB. PREGATIM EMISIUNEA CONCURS "SE CAUTA O VEDETA". DAR CUM LA ACESTE ARTICOLE NU PREA SE SCRIU COMENTARII.....SI INCURAJARI PENTRU MICILE VEDETE. RUGAM ADMINISTRATORII SITE-ULUI SA VERIFICE DIN CEL PUTIN 2 SURSE CE SE TRIMITE PE SITE. ASA AR FI DEONTOLOGIC. IN FINE...AGENTIA VA DORESTE UN SUPER AN 2011. SI CARIERE DE EXCEPTIE PTR. MICI ARTISTI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Dat fiind ca s-au prezentat ambele puncte de vedere, voi inchide subiectul.


Mergi la inceput