Concediu fara plata pentru o zi-indemnizatie

Concediu fara plata pentru o zi-indemnizatie | Autor: Valentina_D

Link direct la acest mesaj

Craciun Fericit

As avea si eu nevoie de o lamurire, va rog. Daca stiti cumva sau daca ati avut o situatie asemanantoare, astept sa imi spuneti parerile voastre

Sunt insarcinata in 19 saptamani si urmeaza sa nasc in luna mai 2011.
In iulie 2010, nu eram insarcinata, am avut o zi de concediu fara plata pentru rezolvarea unor probleme personale. In rest, cele 12 luni inaintea nasterii sunt complete.
Spunet-mi, va rog, daca aceasta zi ce CFP ma afecteaza la acordarea indemnizatiei? Imi poate fi refuzata indemnizatia pentru o zi de concediu fara plata?

Stiu ca in OUG 111/2010 se specifica faptul ca sunt luate in calcul si fractiunile de luna, dar am tot cautat pe internet si am gasit postari ale mamicilor care spuneau ca si pentru cateva zile lipsa li s-a refuzat acordarea indemnizatiei

Si inca ceva, am avut 10 zile de concediu medical, insa eu nu miam facut copie dupa el. Stiu ca la completarea cererii pentru indemnizatie trebuie sa declari daca ai avut CM. Oare il gasesc la dep de Resurse Umane ca sa fac o copie? Cine le pastreaza?

Daca ati trecut prin asta, sau stiti, va rog, apreciez raspunsul

Multumesc

19+

my baby


MTHFR C677T heterozigot, 3 sarcini oprite din evolutie la 5s, 6s si 7s


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Craciun fericit si voua!

Nu este nicio problema, acea zi nu-ti va afecta concediul si indemnizatia. Noul act normativ este chiar mai permisiv decat cel in vigoare pana la 1 ianuarie, in sensul ca admite prin exceptie chiar trei luni incomplete in obtinerea veniturilor.

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6), considerate luna intreaga.
(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).
(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).


Ca ai avut concediu medical, va reiesi din adeverinta eliberata de angajator. Tot el iti poate elibera si o copie dupa certificat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Iti multumesc din suflet pentru raspuns Marius

Asa citisem si eu, ca fractiunile de luna sunt incluse, numai ca m-au speriat postari ale mamicilor care spuneau ca li s-a refuzat acordarea indemnizatiei si pentru cateva zile. Ba chiar mai mult,am inteles ca una dintre ele a si sunat la Directia muncii si i s-a spus ca nu trebuie sa ai nici macar o zi intrerupere din cele 12 luni.
Oare functionarii stiu de fractiunile de luna?
Cred ca trebuie sa merg cu legea in buzunar atunci cand depun dosarul, nu? Cine stie peste cine dau, si sa nu am cumva surprize

19+

my baby


MTHFR C677T heterozigot, 3 sarcini oprite din evolutie la 5s, 6s si 7s


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisam102 spune:

Eu am avut inainte cu cateva luni sa raman insarcinata 2 sapt cfp si tot anul dinainte 86 zile CM
Nu a fost nici o prb. Eu sunt in concediu de ingrijire copil. Nu am dus la munca decat certificatul de nastere al copilului la vreo luna dupa nastere si m-au pus sa fac o cerere de mana.
Precizez ca lucrez la stat. Nu stiu cum este in sistemul privat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

cerere de mana pentru ce?

Eu cred ca legea este totusi aceeasi si pentru cei de la stat si pentru cei de la privat

Ma gandesc eu ca daca nu au comentat la 2 saptamni fara plata ale tale, poate nu se impiedica nici de 1 zi fara plata a mea

Mi-era teama, oarecum, ca nefiind prea cunoscatoare in ale juridicului, sa nu cumva sa inteleg eu gresit notiunea de "fractiune de luna". Si asta dupa ce am citit si am auzit ca au fost mamici care au suferit pentru cateva zile de fara plata

19+

my baby


MTHFR C677T heterozigot, 3 sarcini oprite din evolutie la 5s, 6s si 7s


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Mediajust, acum am observat si imi cer mii de scuze....nu stiu de ce am ramas cu impresia ca a raspuns Marius
Te-am botezat...inca o data, mii de scuze

Sunt la prima sarcina si multe lucruri nu le cunosc.

Spuneti-mi si mie, va rog, dupa depunerea actelor pentru indemnizatie, te anunta cineva...cumva ca a fost sau nu aprobata? Exista o decizie in acest sens?

Banuiesc ca nu stai sa astepti 2-3 luni, si abia cand vezi ca banutii nu vin te apuci sa te interesezi



19+

my baby


MTHFR C677T heterozigot, 3 sarcini oprite din evolutie la 5s, 6s si 7s


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Dosarul pe care il vei depune trebuie sa fie complet. Pana nu este complet nu il poti depune. Daca este complet - nu vor fi probleme.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Dar presupunand ca va fi complet? Ma rog, cu toate documentele cerute de lege
Poate tu referi la altceva cand spui complet

Adica, singura chestie de care se pot lua ar fi aceasta zi de concediu fara plata, dar, mai sus, Mediajust a spus ca nu ma afecteaza. Tu ce parere ai?


Si daca mai sunt mamici care au avut o asemenea situatie, rog sa imi scrie, sa stiu la ce sa ma astept


19+

my baby


MTHFR C677T heterozigot, 3 sarcini oprite din evolutie la 5s, 6s si 7s


Mergi la inceput