La Multi Ani ! Floricelele de Liliac mai_iun

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Cris, n-am stiut ca nu se prea gaseste ibalgin, eu am luat din prima farmacie in care am intrat. mda, normal, farmaciile vor sa vanda medicamentele care sunt mai scumpe, nu pe cele ieftine.
probabil ca pediatra ta i-a dat un antihistaminic, ceva, de aceea i-au trecut bubitele. eu stiu ca si calciul e anti-alergic.

eu incerc sa-i dau puiului fructele separate, chiar daca blenduite. sa stie si el gustul marului, nu doar in combinatii.

gata, ma duc la bucatarit, am avut azi 2 reprize de shopping, mi-ajunge cat am umblat.

pupici, sa aveti o seara frumoasa .





Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Buna seara si de la noi
Nu am mai reusit sa intru deloc in ultimul timp asa ca suntem cu cititul pe la cap 42 , am ceva de recuperat
Nu imi mai ajunge timpul deloc cu sarbatorile astea si pregatiri, cadouri,
In plus ma simt super obosita , cand suna ceasul dimineata nici nu imi dau seama ca e ceasul, trece mult pana realizez ca pt mine suna
si sper sa reusesc sa recuperez zilele astea ca habar nu am ce mai vb , sunt pe langa subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

CRISSY,ROCSY, ati incercat Humana Milchzucker pt. constipatie la bebei? E lactuloza, deci e naturala sa zic asa, se pune in biberonul cu lapte sau ceai. Dar ca sa aiba efecte de durata ar trebui sa faceti o cura de 2 sapt. - o luna.

DIENUTZA, ba da, si pepenele e de import, dar prunele de care zic eu ca le-am vazut erau mari aproape cat o clementina si aratau perfect pe dinafara insa inauntru n=aveau niciun gust, nici n-ar fi stiut copilul ca ala e gustul de pruna. Ananasul si mie mi se pare un pic cam prea acid pt. ei.



Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si Alexandru Matei (19.05.2010)
Doamne, ai grija de minunile mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

buna seara dragi mamici,

citind asa la repezeala printre dat cu aspiratorul,hranit copilul si facut mancare, la sfarsit cand sa dau si eu niste raspunsuri mi-am dat seama ca am uitat ce-am citite clar,ma duc la vale

in legatura cu constipatia si emma avea zile cand facea bolovani negri,negri asa ca nu exista masa de dim fara para sau pruna cu iaurt si acum imi face ca o pasta de cate 5 ori pe zi ca m-a disperat....incerc sa le combin mar cu pruna,para cu banana sau banana cu pruna etc toate cu iaurt si o masura de cereale
Am citit pe undeva ca nu-i bine sa combini multe fructe sau legume ca iti refuza mancarea asa ca maxim 3 alimente combin la o masa
...branzica de casa eu o fac din 125ml lapte si o pastila de CA lactic,o prepar pe loc la masa de dim pt ca e simplu si rapid de facut
cu siguranta mai vroiam sa zic ceva da nu-mi vine acum in minte

Diana ai PM

ma duc sa-i fac baitza fetei ca nu i-am mai facut de cateva zile bune
puup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Daca anul trecut pe vremea asta bucataream de zor, acum sunt happy daca reusesc sa dau un mop. Asa ca am comandat cate un pic din fiecare sortiment traditional.

Asa ca, fetelor ce reusiti sa bucatariti

Inca nu i-am dat Sabinei branzica. In seara in care a mancat mamaliga (prima data) i-am pus si iaurt si i-a placut.

O sa fac un test cu branzica sa vad daca imi iese prelucrarea.

Eu sunt rupta de oboseala. Daca ziua micuta nu doarme, noaptea stau pana tarziu sa lucrez ptr Biblioteca + trezirile Sabinei + ale baietilor.

Acum am timp de scris ptr ca doarme un pic Sabina





Ioana & Arturicii'S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Taty_ana mie mi-ai trimis PM? Ca nu am primit nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Crissy_C nu-i fac des branzica. De 3 x i-am facut pana acum, si nu-i faceam cu Ca lactic daca nu le aveam. Luase sotul, si tot nu am ce face cu ele, si pot face branza, fac. Voi incerca si cu zeama de lamaie.

Avem si noi ibalgin, prescris de dr sa-l avem in casa. Nu stiam ca nu se gaseste.
Vivela cum, ii dai un singur fruct blenduit? Eu am combinat 2 fructe, nu m mult, iar legumele m multe.
Cel putin cand am inceput diversificarea, la 2-3 zile adaugam cate unul.

De maine incep sa bucataresc, de fapt sa pregatesc pt Vineri, atunci va fi ziua in care voi avea m multa treaba + imbodobit bradul (sper ca tati sa ne aduca in seara asta bradul ).


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Crissy eu am intrebat pediatra de calciu lactic din branzica si mi-a spus ca nu este nici o problema pt. ca este o cantitate foarte redusa. Si eu ii mai fac si cu lamaie, poti sa ii faci si cu iaurt (pe asta il pui - o lingura - cand este inca rece laptele, nu cand da in fiert). Eu am incercat in toate variantele si sunt toate la fel de simple, iar la gust sau la consistenta eu nu am remarcat o diferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

fetelor eu sper ca aduc o mica raza de speranta privind constipatia
cred ca este o perioada de obisnuire a sistemului digestiv
am in parc un grup maricel de mamici cu care discut zilnic si,mai ales bebelusilor mai grasuni, diversificarea a adus caca tare ca piatra(morcovul fiert fiind principalul invinuit)
la Matei a trecut perioada desi a coincis si cu iaurtelul amestecat cu cereale de seara
si el primeste 8 picaturi fier dar acum face caca normal, fara forma de carnacior, de consistenta normala
nici Matei nu primeste ceai, incerc sa ii dau apa dar nu prea stie sa bea...deci mai mult de 10 ml nu bea
eu am renuntat insa la pireutele de legume, adica ii fac un soi de supica din 50 gr de legume si 50 ml de apa(am un cantar mic electronic)
azi a primit primul sfert de galbenus amestecat in supica
bubu bine-ai revenit
sorana sunt minunate pozele
cris te iertam 2 saptamani, dar chiar are rost sa te obosesti acum? lasa-i incolo de bani

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian 10.05.2010
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Seara buna, dragelor!

Multumim tuturor celor care s-au uitat la pozele noastre, multumim si celor care le-au apreciat si care ne-au si lasat sa aflam asta! Iertare ca nu nominalizez, am citit si m-am bucurat de fiecare data si de la fiecare din voi, dar acu sunt ametita de-a binelea si n-as vrea sa uit pe cineva. Ma iertati, da?

Legat de constipatie, si noi sunt in clubul asta, eu fierul il dau in 2 prize si parca e un pic mai bine, dar tot niste gloante de kk face. Morcov nu mai mananca deloc, nu-i mai dau, avem multe alte legume. Apa nu prea bea si nu stiu cum sa-l conving, ceai nici atat. Azi am reusit un pic de iaurt (cu strambat mult) si pt ca am pus cereale in el.

Crissy, scumpa, da, eu am fost cu Tudor la homeopat (de altfel si cu Matei) dar desi facem tratament de 14 zile, maine fiind ultima zi, suntem fix la fel, adica avem eczema, pielea ff uscata, il si mananca..Nu stiu daca s-o recomand pe dr asta sau nu, la Matei am vazut niste schimbari (la el lucreza pe psihic), acu nu stiu daca sunt neaparat in bine..O cheama Aurelia Dascalu, e la Similimum. Mi-e greu sa zic daca e buna sau nu, dat fiind ca la Tudor cu dermatita n-am rezolvat-o. Ma gandesc sa incerc ce zicea Vivela c-a mers la David la dermatita..

Legat de branzica, eu o fac cu lamaie sau cu iaurt. Mi se pare mai natural asa; ati citit prospectul de la calciu lactic? Zicea o prietena ca-s tot felul de chimicale p-acolo, excipienti si alte cele (recunosc ca eu nu l-am citit)..Doar ca eu fac din 500 ml lapte si ce iese mananca in 2 zile, amestecat cu legume. O fi prea mult? Ca vad ca voi faceti muuult mai putin..

Virginia, ca ziceai ca a vomat pitica iautul cu banana, stii ce ma gandesc? Sa nu fie masa de iaurt prea aproape de cea de lapte, sa nu se fi digerat inca.. Noi asa patim daca mananca gustarea de dupa-masa prea aproape de masa de seara..Doar ca Tudor mananca muuult de tot la pranz si nu prea mai incape si gustarea, dar parca nici nu l-as lasa de la 2 la 9 seara fara sa-i dau nimic..

Dragelor, eu nu stiu daca mai reusesc sa intru maine, iar vineri dimineata plecam la munte. Asa ca va urez de-acum sa aveti un Craciun fericit, linistit, implinit, cu toata familia alaturi si sa va aduca tot ce va doriti..

Multi de la noi!

Mergi la inceput