Recurs plangere contraventionala RADAR

Recurs plangere contraventionala RADAR | Autor: Ioanna81

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

as avea nevoie de un sfat avizat privind urmataorea situatie: in sept mi s-a intocmit un PV pentru un radar in Huedin. am contestat in instanta si am pierdut pe fond. acum am termen de recurs pana pe 24.

ideea este ca politistul a cam incalcat legea in sensul ca a completat PV pe un alt formular decat cel precizat expres de lege pentru astfel de cazuri si nici nu mi-a adus la cunostinta ca am dreptul de a face obiectii. a venit cu PV completat cu recunoaste la rubrica alte mentiuni si m-a pus sa semnez. eu am semnat si de aici tevatura. in masina cu mine era sotul care poate confirma ca omul nu mi-a zis ca am dreptul legal sa scriu pe PV ceva. in instanta ei au prezentat niste planse fotografice dar acolo poate fi foarte bine orice alta masina inchisa la culoare. nu este identificat radarul sau masina politiei pe imaginile alea (nici o serie, nimic). nici pe PV nu apare vreo serie sau numar al radarului.

multumesc

******************************************************************

Ioana si Carol Ioan asteptandu-l pe Mos Craciun Trazbātii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Ai adus la fond aceste precizari? Si daca da, de ce n-au fost luate in seama in cursul judecatii?
In recurs nu se mai admit probe noi, cu exceptia inscrisurilor (si presupun ca unicul inscris pe care l-ai avut, procesul-verbal atacat, a fost depus). Recursul nu rejudeca cauza, ci doar verifica daca hotararea atacata a fost sau nu pronuntata cu respectarea dispozitiilor legale, pe baza probelor administrate.
Contacteaza un avocat, doar el va putea gasi o motivatie pentru admiterea recursului, functie de pronuntarea de pe fond si de modul in care au fost judecate probele deja administrate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Ai adus la fond aceste precizari? Si daca da, de ce n-au fost luate in seama in cursul judecatii?
In recurs nu se mai admit probe noi, cu exceptia inscrisurilor (si presupun ca unicul inscris pe care l-ai avut, procesul-verbal atacat, a fost depus). Recursul nu rejudeca cauza, ci doar verifica daca hotararea atacata a fost sau nu pronuntata cu respectarea dispozitiilor legale, pe baza probelor administrate.
Contacteaza un avocat, doar el va putea gasi o motivatie pentru admiterea recursului, functie de pronuntarea de pe fond si de modul in care au fost judecate probele deja administrate.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


nu stiu de ce nu au fost luate in considerare. probabil ptr ca judecatoarea si politistul se cunosc mai mult ca sigur Huedinul fiind un oras mic.

daca fac recurs si aduc cam aceleasi argumente ca vla fond e ok?

******************************************************************

Ioana si Carol Ioan asteptandu-l pe Mos Craciun Trazbātii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Ioana, cred ca n-am fost destul de clara, reiau.
In recurs nu mai aduci niciun argument, nici aceleasi, nici altele, pentru ca procesul nu se rejudeca.
Prin recurs se poate modifica sau casa hotararea de la fond daca, de exemplu, instanta nu a fost alcatuita potrivit dispozitiilor legale sau daca hotararea s-a dat de alti judecatori decat cei care au luat parte la dezbaterea in fond a pricinii; daca instanta a depasit atributiile puterii judecatoresti; daca, prin hotararea data, instanta a incalcat procedurile prevazute sub sanctiunea nulitatii; daca hotararea nu cuprinde motivele pe care se sprijina sau cand cuprinde motive contradictorii ori straine de natura pricinii; daca instanta a interpretat gresit actul juridic dedus judecatii, a schimbat natura ori intelesul lamurit si vadit neindoielnic al acestuia; daca s-a pronuntat cu incalcarea sau aplicarea gresita a legii etc.

Deci, nu se reia judecata, ci se cauta "fisura" care a dus la pronuntarea de pe fond.
De aia spun, mergi la un avocat, sa se uite pe hotarare si sa vada ce poti invoca in recurs - pentru ca la aceasta instanta nu se mai discuta despre cauza propriu-zisa, ci doar despre modul in care s-a administrat judecata.


Mergi la inceput