Sezatoarea canadiana (202) ***Craciun fericit!***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Va doresc petrecere frumoasa si sa aveti copii fericiti cu cadourile primite si cu Santa's helper! Abia astept sa povestiti cum a fost!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Siluan, randunel de pe DC, are nevoie de ajutorul nostru pentru a trai! Nu-l refuzati!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Nu diana, nu ai medicamete la cea de la univ. Scrie clar la sante etudiante. com

Tu in momentul asta esti pe soleil, crede-ma ca am fost ani de zile asa si pe cea de la univ. Dar cum nu ai anuntat Soleil ca sa te ia in calcul nu esti de fapt pe nimic. Si pe Soleil absolut toti farmacistii iti dau sa platesti doar partea neacoperita. De multe ori la Soleil e acoperit 100%. Insa prima de asigurare se ia din impozite. Deci suna ca sa te bagi la ei.
De fapt tu esti ilegal acum, dar mi se pare dur cuvantul , pt ca asigurarea medicamente e obligatorie.

UIte aici ca sa te lamuresti:
http://www.ramq.gouv.qc.ca/fr/citoyens/assurancemedicaments/index.shtml


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikiion

Nu diana, nu ai medicamete la cea de la univ. Scrie clar la sante etudiante. com

Tu in momentul asta esti pe soleil, crede-ma ca am fost ani de zile asa si pe cea de la univ. Dar cum nu ai anuntat Soleil ca sa te ia in calcul nu esti de fapt pe nimic. Si pe Soleil absolut toti farmacistii iti dau sa platesti doar partea neacoperita. De multe ori la Soleil e acoperit 100%. Insa prima de asigurare se ia din impozite. Deci suna ca sa te bagi la ei.
De fapt tu esti ilegal acum, dar mi se pare dur cuvantul , pt ca asigurarea medicamente e obligatorie.

UIte aici ca sa te lamuresti:
http://www.ramq.gouv.qc.ca/fr/citoyens/assurancemedicaments/index.shtml





Am inteles Mikiion, multumesc ca m-ai lamurit si te cred ca asa e, de-aia am si intrebat la cineva cu experienta de student, eu am avut servici din prima zi de Canada, primele trei luni nu am avut asigurare de la servici dar nici din alta parte. O sa sun la Soleil, eu am incetat sa am asigurare din 1 noiembrie deci nu am fost prea mult timp ilegala si oricum imi place riscul V-am spus ca am condus 6 luni aici zi de zi fara permis ? Doar ca aia a fost alta poveste ...


Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009


"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

E aproape 6 si tot n-avem apa, au venit unii si lucreaza pe strada, nu stiu inca unde e problema, nu are tot cartierul. Se pare ca anul asta ori avem apa prea multa unde nu trebuie, ori nu avem deloc
Cu regret trebuie sa va spun ca placinta mea cu branza nu va onora petrecerea de maine daca nu avem apa, caut ceva reteta cu mai putine maini si vase de spalat

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009


"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Uf, Diana ce aventuri ai .....

Stiam ca-ti place riscul

I-am spus varianta oficiala , vin ajutoarele lui Mos-Craciun..... Sper sa tina si sa nu se apuce sa il traga de barba pe acolo Si sa-i spuna ca e deghizat

Uf , ne-am facut traseul pana la voi. Si am ramasi socati cand am vazut ca avem 38 de km de facut!!!!! E mare Montrealul astaAcum inteleg de ce ti s-a parut tie departe gradina botanica......

Pe maine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Fetelor sotul meu e stresat pentru maine, ii e frica sa nu va traumatizeze copii

Am terminat de facut bradul, copii dorm, am pus colindele lui Hrusca iar eu ii cos Mosului pantalonii intre picioare

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Ati vazut undeva sorturi de baie pentru baieti in vinzare, si (mai ales) papuci de plaja pentru 10 ani? sunt peste tot de adulti si nici urma de lucruri de plaja pentru copii (baieti);




http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Am venit si noi de la concertul de la Biserica Sf Gheorghe. A fost frumos sa (re)ascult colindele copilariei mele.

Cei mici sunt f incantati ca a venit acolo Mos Craciun.
Din fericire sunt momentan tare bucurosi de orice cadou asa ca inca nu au inceput sa se mire de cati mosi sunt. Din partea lor, cu cati mai multi cu atat mai bine.


Ioana & Arturicii'S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

Mi-a parut atat de bine ca am iesit din casa si mai ales ca am fost la biserica sa ascult colinde. Unele erau atat de cunscute incat le-am fredonat in timp ce era cantate. Ma asteptam sa fie mai multa lume si poate la mai multa punctualitate din partea oamenilor ca trecuse de 6 si tot veneau , dar e de inteles. A fost plin de copii care l-au asteptat pe mosul si a fost primit in aplauze, bineinteles a venit cu tolba plina si a avut pentru fiecare copil cadou.
Am remarcat o mamica tare draguta care avea 2 gemeni si inca o fetita cred de nici un an de zile atata de draguta, ma gandeam ce norocoasa poate fi fetita ca are 2 frati mai mari care sper au sa aiba grija de ea. M-a dus cu mintea la sotul meu fiindca si ei au fost 2 si le-a mai adus barza dupa o vreme inca o surioara si au avut amandoi grija de ea.
Mi-am pus in plan sa merg si maine la slujba de la biserica, la mine e greu pana ma urnesc o data, spre rusinea mea desi stau aproape de biserica azi a fost a doua oara cand am intrat in ea dupa aproape 3 ani de Canada.

Vin cu o rugaminte, daca printre voi este cineva care a apelat la un acupuncturist in Rive-Sud m-ar interesa sa fie aproape de casa. La Montreal am inteles ca Dragaica ma poate indruma spre unul, insa mi-as fi dorit sa fie aproape de casa. Este unul la place Longueuil insa nu stiu ce sa zic , am fost o singura data la el si am gasit supertficiala consultatia. M-a intrebat de ce merg si gata m-a dus la sala mi-a pus acele am stat 30 de minute si gata. Ma gandeam ca poate ar trebui sa-mi explice pe care centri ar vrea sa lucreze.
Asa ca am nevoie de ajutor daca cineva dintre voi cunoaste sa-mi dea un semn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed15
Am remarcat o mamica tare draguta care avea 2 gemeni si inca o fetita cred de nici un an de zile atata de draguta, ma gandeam ce norocoasa poate fi fetita ca are 2 frati mai mari care sper au sa aiba grija de ea. M-a dus cu mintea la sotul meu fiindca si ei au fost 2 si le-a mai adus barza dupa o vreme inca o surioara si au avut amandoi grija de ea.


Inseamna ca ai remarcat-o pe autoarea mesajului de mai sus (Arturicii)!!!

Diana cum sunteti? A venit apa pana la urma?

Pe maine fetelor!

Mergi la inceput