FIV in Ungaria 122

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asb77 spune:

Salutare fetele.

Samira - ma bucur ca esti puternica si ca lupti mai departe. Stiu prin ce treci si eu am 3 FIV la activ, toate nereusite..... Eu am luat o hotarare (nu stiu daca e buna sau rea) - dupa fiv 3 am facut o cura de vitamine naturiste -f.f.f. multe timp de 5 luni (tocmai ce am terminat cu ele) - pt a ajuta organismul. Ultimul fiv a fost in mai - moment din care m-am deconectat de ideea unui nou fiv repede,repede, am lasat timpul sa treaca concentrandu-ma pe refacerea organismului -bioenergie, vitamine, relaxare. In plus mi-am mai propus ca la FIV 4 (ian sau febr) sa nu mai pun prea multe intrebari dr. pt ca sa nu imi fac prea multe griji. Pur si simplu merg pe mana dr. si atat. Sa faca ce stie.
Poate ar fi bine sa faci o pauza ....sa lasi organismul sa se refaca

corina - ai primit mail-ul meu??

pup toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_anam spune:

Asb nu sau sunt eu chioara. Mai trimite pls.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rozali77 spune:

Samira, dupa ce am avut escul cu FIV 1 am studia destul de mult aceasta problema. Da, ai dreptate, varsta si caracterele personale sunt factorii determinanti, dar medicamentele utilizate in stimulare pot inluenta calitatea ovocitelor (in cazul in care esti interesata iti pot trimite link-ul unor articole de pe pubmed).

Oricum, la cele 2 clinici la care am intrebat ce ar face diferit, mi-au spus ca ar schimba protocolul. Ceea ce m-a surprins insa a fost ca nu mi-au spus sa fac cariotipul Cand am sugerat eu au zis Ok, fa-l, dar fara prea mult entuziasm.

Am vazut ca si tu te pregatesti pentru cariotip din sange periferic. Unde vrei sa-l faci?Ai idee cat costa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta70 spune:

Samiraimi pare nespus de rau! Am intrat special sa citesc rezultatul tau pozitiv. Nu ma asteptam..... Ma bucur nespus ca esti atat de optimista si ar fi bine daca multe dintre noi am lua exemplul tau. Din pacate este greu.

Tannoo Ce faceti? Nu am prins ideea cu reintregirea familiei, cred ca nu am citit eu foarte atent.

Fetele care mergeti la Zadori, parca Laura40, daca am retinut bine si daca am inteles bine, ai 41 de ani, da? Si inca o fata, dar nu am retint, de aceeasi varsta. Intrebare...v-a cerut cumva sa faceti AMH? Va intreb, pentru ca eu anul trecut in noiembrie (aveam 39 ani) am facut un FIV cu el si nu mi-a cerut aceasta analiza. Am aflat de ea dupa FIV. Am facut-o anul asta, in octombrie, si se pare ca, conform rezultatului, nu prea am sanse la un FIV cu ovocitele mele. Parerea mea este sa va faceti aceasta analiza inainte, daca nu cumva ati facut-o.
Scuzati-ma daca supar pe cineva, insa eu cred ca daca anul trecut faceam aceasta analiza inainte, macar vedeam in ce stadiu eram (si probabil valoarea ar fi fost ceva mai mare, insa tot o valoare proasta). Bafta multa va doresc!

Pupici la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Samira, imi pare rau.
Ce nu te doboara te face mai puternic, iar la tine vad ca se aplica din plin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui violeta70
Tannoo Ce faceti? Nu am prins ideea cu reintregirea familiei, cred ca nu am citit eu foarte atent.
Adriana

buna,
suntem bineee, asteptam sarbatorile ;
eeee, cu reintregirea familiei e alta poveste; nu ma mira ca nu ai prins ideea, caci fetele (se stiu ele) au pastrat (si pastreaza) confidentialitatea si le multumesc pentru asta;
tu ce faci? cum mai esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_B spune:

Citat:
citat din mesajul lui rozali77

Samira, dupa ce am avut escul cu FIV 1 am studia destul de mult aceasta problema. Da, ai dreptate, varsta si caracterele personale sunt factorii determinanti, dar medicamentele utilizate in stimulare pot inluenta calitatea ovocitelor (in cazul in care esti interesata iti pot trimite link-ul unor articole de pe pubmed).

Oricum, la cele 2 clinici la care am intrebat ce ar face diferit, mi-au spus ca ar schimba protocolul. Ceea ce m-a surprins insa a fost ca nu mi-au spus sa fac cariotipul Cand am sugerat eu au zis Ok, fa-l, dar fara prea mult entuziasm.

Am vazut ca si tu te pregatesti pentru cariotip din sange periferic. Unde vrei sa-l faci?Ai idee cat costa?


Am citit despre cariotip ca poate detecta anomalii in proportie de 5%. Cariotip normal nu inseamna insa ca, atunci cand se intalnesc ovocitul cu spermatozoidul, nu se pot produce erori la formarea ADN la embrion.
Iar cariotip anormal (aici sper sa nu gresesc, nu mai tin minte exact) nu inseamna ca, pana la urma, nu se pot obtine o sarcina si un bebe sanatos.
Si e si o analiza scumpa.
Probabil ca din motivele astea nu e inclus in lista initiala de analize si nici nu se recomanda cu entuziasm de catre dr...
Noi chiar am intrebat daca sa-l facem inainte de FIV 3 si ni s-a raspuns ca nu e nevoie.

Gabi+24
placenta previa centrala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_B spune:

fetelor, aveti idee daca se gaseste in Ungaria Celestone (betametazona)?

Gabi+24
placenta previa centrala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

gabi, cat costa cariotipul asta de care zici tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_B spune:

nu stiu cat este, ca nu l-am facut. Stiu ca in Bucuresti se face si la Medlife si ca in Ungaria ar fi mai ieftin.


Gabi+24
placenta previa centrala

Mergi la inceput