Cum e cu prenatalul si postnatalul?

Cum e cu prenatalul si postnatalul? | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

Ajutati-ma si pe mine, va rog, ca sunt intrebata de colegii de serviciu pana cand mai vin si nu stiu ce sa le spun. Eu as vrea sa vin cat mai mult la serviciu, daca o sa ma simt bine (deocamdata sunt in 22 de saptamani), pentru ca dupa ce intru in CIC indemnizatia va fi de 1200 de ron si nu prea imi place ideea. Pot veni pana aproape de data nasterii la serviciu? Angajatorul imi va plati 85% pentru cele 126 de zile, chiar daca cea mai mare parte a lor va fi luata dupa nastere? Multumesc! DPN 20 apr 2011Poze:
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/ConcediuLaVienaSiBudapesta#

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

concediul medical de sarcina si lauzie (cod indemnizatie 08) se poate lua de cand vrei tu, cu conditia sa-ti ramana minim 42 de zile de concediu medical dupa ce ai nascut. dupa terminarea celor 126 zile calendaristice de concediu medical, intri in CIC si stai acasa pana implineste copilul varsta prevazuta de noile reglementari (in 2007 perioada de CIC era pana implinea copilul varsta de 2 ani).

eu mi-am luat medicalul fix incepand cu ziua (data) in care am nascut, pentru ca pana atunci mi-am efectuat si ultimele zile de concediu de odihna la care aveam dreptul in anul respectiv, calculate proportional cu perioada efectiv lucrata.e foarte adevarat insa ca eu am nascut prin cezariana, asadar stiam exact in ce zi voi naste si de aceea mi-am facut toate calculele dinainte.

daca mai ai zile de concediu de odihna de efectuat, le poti lua si pe acestea inainte de a naste, daca stii cat de cat data marelui eveniment (nu ai precizat cum vei naste, natural sau prin cezariana). si chiar daca se intampla sa nasti mai devreme, in timpul concediului de odihna, sa zicem (am avut un astfel de caz, o colega de serviciu), persoana care intocmeste pontajul/calculeaza salariile iti reface calculele/pontajul conform situatiei care va fi in momentul respectiv.
concediul medical ti-l va elibera medicul de familie, pe baza hartiilor pe care le primesti la externarea din maternitate.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Multumesc mult pentru raspuns. Si eu tot cezariana o sa fac, inca nu stiu data, o sa o stabilim mai aproape. ZIle de concediu de odihna nu cred sa pot lua prea multe, 1, maxim 2. Nu vreau sa merg chiar pana in ultimul moment la serviciu (imi amintesc ca la prima sarcina ultimele 2 saptamani mi s-au parut groaznice), dar vreau sa aman cat mai mult posibil intrarea in concediu. DPN 20 apr 2011Poze:
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/ConcediuLaVienaSiBudapesta#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

daca ai intelegere din partea angajatorului, iti poti adauga la zilele de concediu de odihna, zilele de dispensa pentru consultatii, care sunt in numar de 2 zile/luna (sau echivalentul a 16 ore/luna). asta in cazul in care nu ai beneficiat deja de acest avantaj si daca poti negocia "la mica intelegere" acest aranjament cu angajatorul tau.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput