America (216)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Sa va spun de job, in multe privinte e un job de vis, platit dublu fata de cat iau acum, adecvat nivelului de educatie, atmosfera foarte frumoasa...dar...trebuie sa lucrez un weekend pe luna, ambele zile de la 8 la 6-7 seara, apoi de cateva ori pe luna tb sa stau pana seara tarziu, implica calatorii in strainatate pt o saptamana, doua de cateva ori pe an....nu stiu ce sa fac daca ma vor suna, am senzatia ca tb sa renunt la prea mult din timpul meu si asa limitat cu Aidan. Pe de alta parte pt mine jobul asta ar fi super, e promotion, e bine platit...

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Alintaroma, merci de link. Sotul meu are cartea .

Corina...la noi ploua. Notari gratis sunt la banci. Nu stiu in ce masura iti fac formele, asta s-ar putea sa coste cit nu face, eu mi-am facut singura ce aveam nevoie si m-am dus la ei numai sa semneze si parafeze.

NewMami, faine preturile la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Irina,suna super bine...grea decizie,ufff





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Irina, iti spun cum e la noi...greu.... Daca tu va trebui sa lucrezi in weekend si sa pleci din cand in cand...Lucian va trebui sa fie foarte flexibil ...
Din punctul asta de vedere...abia astept sa creasca David sa pot sa fiu libera sa muncesc cand vreau...cat vreau....
Eu sunt legata de el...daca Radu trebuie sa plece, raman doar eu....daca David se imbolnaveste sau are o zi libera de la scoala, eu trebuie sa fiu acolo...
Oricat ai sacrifica, unul din voi trebuie sa fie mai flexibil.......sau...o bunica co-living!!!


Noi ajungem in ajun la munte (deja am fost la cununia viitorilor fini, apoi in St Augustine, si acum Savannah)....si ne pregatim de ski...David abia asteapta...nu a mai skiat de 2 ani...asa ca....sunt curioasa ce mai stie!!!....Echipamentul il vom inchiria...pentru o saptamana cat vom skia noi...nu are sens sa investim in ceva!!! (si asa...noi trebuie sa ne luam haine groase de la A-Z pentru ca nu avem nimic :D in Florida!!!)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Miere, suna bine! Daca te suna, ia-l! Atata vreme cat te sustine sotul, se poate foarte bine.
Sanzi, sa va simtiti bine la munte!
Eu azi muncii la gatit, sunt praf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chri70 spune:

Miere, tare bine suna jobul! Cu cativa ani in urma, as fi sarit pe o opportunitate ca asta, mai ales avand in vedere calatoriile pe alte meleaguri, dar acum, ca incerc sa devin mama, sunt constienta ca mai ai si alte considerente. Daca ai prietene cu familie si program la fel de incarcat, poti sa vorbesti cu ele, sa vezi ce sfaturi iti dau legat de jonglarea prioritatilor. Daca angajatorul iti prezinta jobul ca fiind solicitant, e posibil sa fie inca si mai solicitant si cu mai multe ore decat iti spun ei (mie mi s-a intamplat). Take your time - nu trebuie sa le zici da sau ba cand te suna, cere timp de gandire. Eu am invatat ca totul e negociabil. Poate sunt dispusi sa-ti reduca orele, eventual cu o micsorare echivalenta de salariu? Multa bafta la luarea deciziei.

Eu plec in Vermont la ski weekendul asta. Daca nu mai intru pe aici maine, va urez de pe-acum un Craciun Fericit, si un Mos darnic cu toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Faza este ca salariul este anual, nu pe ora, deci orele suplimentare nu sunt platite si nici contabilizate. eu am fost sincera cu ei si le-am spus ca am familie (de aia ma gandesc ca poate nici nu o sa ma aleaga, pt ca au precizat clar ca persoana dinainte nu avea familie si isi permitea sa doarma la job, locuia peste drum de birou).
Deci eu le-am spus ca trebuie sa stiu dinainte programul, care weekend se lucreaza, ce zi se sta mai tarziu, ca sa pot sa imi aranjez prioritatile pt ca noi depindem de gradinita copilului, iar sotul are un servici care il solicita f mult (si el lucreaza in weekenduri uneori sau noaptea daca are lansare de program).

Aici unde sunt acum, am un salariu mic, dar programul e destul de flexibil, adica am lipsit de cate ori a fost Aidan bolnav sau nu am avut chef sa merg, mi-am luat zi libera, nu ma bate nimeni la cap, imi organizez treburile cum cred eu de cuvinta. Si cu tot programul flexibil Aidan ajunge sa stea la cresa uneori si 11 ore pe zi pt ca imi ia mult traficul. Beneficiile sunt aceleasi, concediul la fel.

Luni o sa aflu.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NewMami spune:

Mirela, e o decizie destul de greu de luat … eu sunt mai atipica … la ora actuala nu stiu cum sa fac sa reduc programul de munca, sa am mai mult timp cu Patrick. Nu imi trebuie mai multi bani, care oricum s-ar duce si copilul ar fi si mai mult influentzat si pasat de ici dincolo. Acum un an am refuzat oferata de Director IT prin faptul ca necesita ore suplimentare mult mai multe si delegatii … Eu simt ca acuma are nevoie de mine, mai mult decat cand era baby. Ptr. scoala nu e sufficient de mare si matur ca sa spui ca-si face singur lectiile. Trebuie sa stau sa-I arat, el le face dar trebuie indrumat cum sa si le faca. Activitatile extrascolare il solicita de asemenea, deci trebuie sa analizezi, sa vezi cum ai putea face fatza in perspectiva.
La munca nimeni nu imi ridica statuie, iar daca e sa plec, m-ar regreta exact 3 zile, in schimb copilul meu este pe primul loc, el este totul pentru mine si incerc sa il acomodez cat mai bine.

Sinzi_ana
, voi inspirati atata tinerete, veselie si fericire. Sunteti o familie tare frumoasa . Aha deci… sunteti in vacanta … ce bine de voi, relaxati-va si bucurati-va de timpul petrecut impreuna si de locurile frumoase prin care treceti.
Eu una nu astept deloc sa creasca Patrick … eu asa vrea sa ramana la varsta asta cat mai mult posibil. Nu ma grabesc , oricum timpul zboara mult prea repede .

Nu cred ca mai am timp sa intru de maine …

Va doresc sa aveti Sarbatori Fericite, Nasterea Domnului sa aduca in casa voastra luminca, fericire si numai bucurii. Mosul sa aiba desaga plina de sanatate si cadouri ptr. toti de la mic la mare. Sa va bucurati de timpul petrecut cu cei dragi, acasa sau in vacante, sa va relaxati si sa aveti fun cat cuprinde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Miere, jobul suna bine pt ca ai salariu mai mare si pt ca e la nivelul studiilor tale...mai mult de atat nu mi se pare super, daca orele suplimentare nu sunt platite e aiurea iar calatoriile in interes de servici nu sunt extraordinare pt ca muncesti si nu apuci sa vezi nimic.
Eu am fost in Franta, Bordeaux, 2 luni,la training si singurul motiv pt care am putut vizita locurile e ca am avut sambete si duminici multe,altfel nu puteam face nimic in timpul saptamanii, de aia calatoriile suna fain dar daca nu ai timp sa vezi nimic e ca si cum nu ai pleca, e tot un birou dar in alta tara :)

Sper ca e mult mai bine manuta lui Aidan!

Adriana mami de Isabelle Marie - 3 luni si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Bai, adica vorbiti de ski fara mine ..rusinicaaaaa.
Alex al meu a invatat anul trecut in fix 3 zile dupa care l-am luat cu mine pe blues ... pe black abea daca ma incumet eu asa ca nu am incercat.

NewMami, dar de ce a trebuit sa inveti copilul sa sckieze cu bete ? Eu am crezut ca asa se skiaza in sec 21 - fara bete si ca noi suntem invechiti si ne echilibram cu ele ... mie nici prin cap nu mi-a trecut sa il mai dau la cursuri ca sa invete cu betele.
De maine sunt in concediu si de luni, toata sapt viitoare sunt la ki -Flavia in camp eu cu Alex pe partie ...

Stiti ce am facut cu echipamentul ? I-am inchiriat de la Sport Authority - m-a costat $80 pana in Aprilie - skiuri noi si clapari folositi (asa au avut). Iar pantaloni de ski, casca si ochelari i-am luat de la Target. Total $70.00 ...

Poate vin si eu in Chicago daca va intalniti ...sa vorbesc cu Ocebine, ca ea e impulsiva si se suie in avion cum ii dai ideea ... Amanta mea, poate folosim creditul ala de anul trecut de la Delta, cand ne-a anulat vremea avionul spre Indiana ... te invit la Chicago, la un date - daca vrei impartim aceeasi camera, nu sforai, fac dus seara, nu port masca cosmetica si promit sa dormim in paturi separate.

Mergi la inceput