Pufi iubiti ian-feb 2010 (181) LMA Luca Alexandru!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Intrebare intrebatoare: cum va descurcati voi cu finger-food la copii?
Pentru ca Dani nu stie cum e cum mancarea la el in mana, ii dau biscuit pt el, il duce la gura o data, il linge, apoi il arunca pe jos. Sau il striveste in mana. Si apoi pleaca la joaca. I se pare neinteresant. Am incercat de mai multe ori si niciodata nu a dus de mai mult de 2-3 ori la gura singur. I-am dat coaja de paine, a faramitat-o si apoi a plecat, nu a dus la gura. Nu cred ca asociaza ce ii dau eu cu mancarea.
Copii vostri- observati ca nu mai zic bebei, da? - se descurca mai bine cu finger food?

Si mai e ceva? Nu oricum vor invata sa se hraneasca pe la 2 ani? Nu oricum vor ajunge intr-un final sa foloseasca si tacamurile? Pentru ce trebuie sa spal eu hainele si covoarele si sa manjesc tot in bucatarie? Nu cred ca va invata la 10 luni cum sa manance cu furculita si cutitul. Tot mai incolo va invata. Mi se pare ca e comparabil cu pusul pe olita si scapatul de pampers...poti sa il pui de n ori, tot la 2.5 ani va scapa de pampers. Voi ce credeti?



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Isabelei ii place la nebunie "finger food", adica pana si ciorba ar manca-o mai bine daca ar putea sa o duca la gura cu degetele, dar aici a fost initiativa ei ...pana la urma daca ea vrea sa duca cu mana ei la gura lingura, parca n-as opri-o chiar daca se lasa cu o curatenie generala pe urma ...acum nush cum e cu pamparsul si mancatul singuri...cred ca difera de la copil la copil ..nu??? eu sper k pana la 2 ani sa scap de pampers (hmmm...aici n-au emoticon cu "day dreaming")

www.youtube.com/user/ClassiChristmaSongs#p/u/12/IHEtPXcuBVE" target="_blank">It's Beginning To Look A Lot Like Christmas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita
... finger food-ul asta am inteles bine (?) e o chestie ca o plasa in care pui un fruct zemos si copilul il suge... n-avem! eu ii dau diverse sau si le ia singur de pe masa si cand papa cand arunca pe jos... dar ii place sa rupa painea bucatele si s-o arunce pe jos clar! si noi ii spuneam poezia cu "sa nu arunci, copile, painea nicicand pe jos..." dar asta nu e mancare serioasa... e doar activitate secundata cat sa-l tina ocupat (ca nu sta un minut fara ocupatie tot timpul trebuie sa faca ceva sa trangeasca, sa sparga, sa impinga, sa rupa, s.a.m.d.)... la bucatarie dupa ce terminam de mancat e mizerie mare, trebuie sa incep cu masa, chiuveta plina de boluri, blender, storcator, terminand pe jos cu multe firimituri, linguri, farfurii aruncate, jucarii, carti, reviste, mancare lipita de covor, lichide impregnate in covor (ceai, sana) s.a.
... dar imi amintesc la Ela, la 1 an si 4 luni am dat-o la gradi si mi-au primit-o (eram studenta si nu aveam alte posibilitati) pentru ca stia sa manance din farfurie singura, facea la olita. Deci daca sora-ra la 1 an si 4 luni facea toate acesta, inseamna ca si el la 1 an si 4 luni va manca singur din farfurie cu lingura (cu cutitul nu prea cred nici la 4 ani).

Cred totusi ca vom avea ceva probleme cu pampersul dar daca ma ambitionez...

Azi beb mi-a sugerat sa iesim afara... cum? se uita pe geam si incerca sa-si puna caciula in cap... Dupa 2 tentative de culcat nereusite, l-am scos afara si a adormit in 5 min, doarme si acum...

AMR 4, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)





Plasa aia nu e finger food - cel putin in acceptiunea mea. Finger food e cand ii dai copilului sa manance singur, sa descopere.
Eu nu suport mizeria, nici deranjul, drept pt care ii dau doar lucruri care nu fac mizerie, gen oale, ustensile de bucatarie de ebonita, castroane, etc....iar de mancat, mananca in tot livingul, el se plimba, eu cu castronul dupa el. Uneori deschide guroiul cand e cu capul ascuns...dupa masa sau in cutia cu jucarii...e asa haios.
Mananca bine, nu de asta ma plang. Ma gandesc oare ce beneficii marete aduce faptul ca il las sa se murdareasca cu mancare? Ca eu nu l-am lasat niciodata pana acum.
Se mai murdareste in jurul gurii, dar il sterg tot atunci.
Replica soacra-mii ca "toti copii se murdaresc de mancare" am continuat-o cu "toti copiii care nu sunt stersi/spalati imediat ce s-au murdarit".
Deci, ce beneficii aduce finger food? Sau, mai bine zis, ce dezavantaje majore are un copil care nu este lasat sa isi bage mainile pana la cot in castronul cu mancare pt ca apoi sa si-l puna in cap? Nu va invata sa manance singur ever?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Citat:
citat din mesajul lui plateea

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Citat:
citat din mesajul lui plateea

incerc si eu sa fiu asa... mai ca alexutzzza...


I will survive...

povestea unei pastai...numita bbTo


Ba nu vrei! si nici pastaia nu vrea in ruptu' capului! Pastaia o vrea pe mamica lui minunata exxxxxact asa cum e ea!

de Yannis





ai dreptate, nu vreau. stateam langa pastaia mucoasa si ma gandeam la voi. e greu si usor la fiecare, pe rand. dar nu invidiez pe niciuna din voi...
alexutzza are baiat cuminte dar nu m-as decurca cu barbatul ala pretentios al ei nici in ruptu capului.
cris.d are titi si inca o fata frumoasa dar n-as sta mufata 13-15 ore pe zi nici sa ma bati lata...
de lali si adina nu mai zic ca n-as fi in stare sa fac ce au facut ele...
fetele care cresc singure copiii... tot respectul.. mie imi trebuie o echipa de fotbal sa il cresc...
dece are tot ce-i trebuie dar ii lipseste familia de aici si cate o nopate asa cum trebuie...
si atunci? avem fiecare ceea ce ne trebuie. ca ne e greu uneori... sau mai mereu... ca ne dorim ceva ce nu avem... asta e firea omeneasca.
ma motiveaza mult mesajele voastre. pt ca ma fac sa realiez ca am exact ceea ce imi trebuie mie. si ceea ce mi se potriveste. nu as rezista cu alt sot, alta casa, alte conditii. iar cu un copil care sta cuminte si papa tot ce ii dau nu as sti ce sa fac.
va pup... si va doresc anticipat sa va aduca noul an impacare. si somn... mult somn! odihnitor!




I will survive...

povestea unei pastai...numita bbTo


mai fetelor se cunoaste ca se apropie Craciunul ...ati trecut pe mesaje de "corason"....atat de frumos ai spus tu Plateea ...imi era dor de un mesaj d-asta de al tau

www.youtube.com/user/ClassiChristmaSongs#p/u/12/IHEtPXcuBVE" target="_blank">It's Beginning To Look A Lot Like Christmas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower
Deci, ce beneficii aduce finger food? Sau, mai bine zis, ce dezavantaje majore are un copil care nu este lasat sa isi bage mainile pana la cot in castronul cu mancare pt ca apoi sa si-l puna in cap? Nu va invata sa manance singur ever?


de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Faptul ca isi baga mainile in castron pana la cot nu inseamna finger food. Finger food-ul este mancarea data bucatele. Pentru a evita murdarirea (desi eu sunt de parere ca un copil trebuie lasat sa experimenteze cate putin din toate) poti sa-i dai bucatele de morcov, ardei, para mai tare, etc.
Despre beneficii nu stiu sa-ti zic deocamdata, daca nu raspunde vreo fata mai informata pana ma intorc cu Mara de afara ,o sa dau un search.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

...dreaming of a white, perfect www.youtube.com/watch?v=1HrAy5xqzOs" target="_blank">Christmas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower
Deci, ce beneficii aduce finger food? Sau, mai bine zis, ce dezavantaje majore are un copil care nu este lasat sa isi bage mainile pana la cot in castronul cu mancare pt ca apoi sa si-l puna in cap? Nu va invata sa manance singur ever?





Faptul ca isi baga mainile in castron pana la cot nu inseamna finger food. Finger food-ul este mancarea data bucatele. Pentru a evita murdarirea (desi eu sunt de parere ca un copil trebuie lasat sa experimenteze cate putin din toate) poti sa-i dai bucatele de morcov, ardei, para mai tare, etc.
Despre beneficii nu stiu sa-ti zic deocamdata, daca nu raspunde vreo fata mai informata pana ma intorc cu Mara de afara ,o sa dau un search.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

...dreaming of a white, perfect www.youtube.com/watch?v=1HrAy5xqzOs" target="_blank">Christmas



Din astea i-am dat, cu mar s-a innecat f tare, cu o bucatica cat unghia lui mica....si a tusit pana a vomat tot ce mancase.
Morcov mi-e frica sa ii dau. Daca se inneaca tare, manevra Heimlich nu stiu sa o aplic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Sarbatoritii de azi!

Si pup si fetele!

Multumesc de cafeluta! Cafelute, adica! Servit din ambele si am scapat de durerea de cap!

Am o propunere: am putea trece bradul de la Ayannna pe prima pagina? Ca tare frumos este!!!





Miki a lu' Kiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iudita16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

Citat:
citat din mesajul lui iudita16

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

apropos de somn si alaptat. ema adoarme si doarme la tzatza. daca ii scapa din gura/icerc sa ma retrag se scoala. always. de cele mai multe ori plange din cauza asta. si nu mai readoarme decat rar, la remufare. d-aia io sunt "blocata", la propriu, in cele mai amortzitoare pozitii, ziua cam 4 ore, in 2=3 reprize, iar noaptea cam 5-6 ore, in nshpe reprize. macar ziua daca as putea sa o culc si sa plec de langa ea sau macar sa ma indrept

asa ca daca mai aud de copii care adorm singuri, care se joaca singuri cu orele, etc imi sigilez singura capacul la butoi, mama ei de comparatie

p.s. xela, se vede ca nu am cum/cand sa ma duc la manechiura, nu?

scriu rar... si mai ales nu-mi place sa dau sfaturi dar ceea ce povesteti tu imi suna fff cunoscut. Fetita mea cea mare asa a fost,nu dormea decat cu sanul in gura...pentru mine a fost foarte greu de aceea te inteleg perfect. Asa a fost pana pe la 11 luni, intr-o dimineata am spus GATA - EU NU MAI POT. Si asta a fost. Am chemat pe mama sa stea cu ea cateva nopti pana se acomodeaza. Nu i-am dat suzeta sau alte cele, ii mai dadeam o gurita de apa pt sete. Treptat a descoperit ca si pentru ea e mai bine asa, se odihnea mai bine. Nu am reusit insa sa o fac sa doarma in patul ei desi are 3 ani.
Cu pufulete nu am problema asta, mi-am invatat lectia de la primul ... deci, multa bafta




eu nu am pe cine chema.... si nu stiu care e lectia aia de nu am invatat-o si eu, ca la ana a fost la fel, poate un pic mai mild....deci, ce ai facut la bb2 de e altfel??? dau de baut

cris.d -
nu am vrut nicidecum sa te supar... iarta-ma daca a reiesit altceva, pe viitor o sa tac
ce voiam sa-ti spun e ca eu una nu am mai putut continua asa... a fost de 10 ori mai bine dupa ce am intarcat-o, a stat mama o noapte dupa care a intrat sotu... intr-o saptamana programul era clar;
dupa aia ma mai mirosea ea ( si acum o face) dar nu a mai cerut san
multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu_bu spune:

da miki buna idee eu sunt pentru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

si eu sunt pro pt ideea cu bradutul pe prima pag.
cu tortul ruxita am luat poza de pe net eu is nepriceputa in torturi si alte chestii complicate. eu fac prajituri simple gen negrese, chec, la tort nu as avea rabdare la ornat.

_
Mihaela mami mandra de baieti cucuieti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

Citat:
citat din mesajul lui micki_mica

Sarbatoritii de azi!

Si pup si fetele!

Multumesc de cafeluta! Cafelute, adica! Servit din ambele si am scapat de durerea de cap!

Am o propunere: am putea trece bradul de la Ayannna pe prima pagina? Ca tare frumos este!!!





Miki a lu' Kiti


Sunt de acord cu ideea

de Maria Alexandra 26.03.2010

Ingerii zboara pentru ca o iau usor

Astept cu drag si





Mergi la inceput