Pufi iubiti ian-feb 2010 (180) LMA Luca Alexandru!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Acum sa intreb si eu ceva: dati bucatele de alimente copiilor? Cum? Eu trebuie sa incep, si nu stiu cum. Poate il vad eu prea mic.

Noua pediatra ne-a recomandat sa ii dam fructele sub forma de bucatele. Si sa nu mai fac si branza calcica. Plus ca avem liber la putina sare in mancare. Si poate gusta copilul cam de toate, cascaval, branza... Si piureul de la pranz, pasat cu furculita. Aici aproape ne incadram (cand e carne, bagam la blender). Dar la fructe...cum sa pasez cu furculita? Poate o para coapta, merge.

Are voie perisoare de vita+pui, interzis varza, ca e prea mic, inca. Dar poate gusta de la noi, ce papam, cu conditia sa nu fie prea sarate si condimentate.

Si lichidele...durerea mea. Kiti nu prea bea apa. Cam 30 ml/zi. Ceai nu. Titi de 2-3 ori pe zi, suge putin. Apa...nici noua nu ne place . Se ia chestia asta?

Gata cu distractia. Recuperata si rupta de somn.

Va !



Miki a lu' Kiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Citat:
citat din mesajul lui micki_mica

Citat:
citat din mesajul lui danasor

Citat:
citat din mesajul lui micki_mica

Salutare!

Cu mare dor de voi si nerecuperati, am intrat sa va spunem si noi bilantul de la 1 an, ca am fost azi la doctor.

Vaccinare cu priorix, in manuta, nu a plans. E baiat mare!
Are 9700 kr (a luat 1400 gr in 3 luni), 76 cm inaltime, 46 cm perimetrul cranian si toracic, fontanela de 2 cm pe 0.5. I-a dat sa ia calciu gluconic+vit C, 2-3 luni. Cica are coastele usor evazate. Nu analize de sange, eu am intrebat daca trebuie si ea a zis, citez "da' ce aveti cu copilu?".

Urmeaza si ziua lui si motul (mai in familie - nasii+bunicii). De la anu' ne aniversam cu gasca de pitici . Sa o facem lata.

Parca era ceva intrbare si de nastere ceza sau naturala...dar sa citesc un pic din urma sa nu spun prostii .

Va pe toti pufuletii si pe toate secsoasele mamici de pufuleti!

Si imi cer scuze ca nu am pupat la timp si sarbatoritii, dar sper mai pe seara sa ii iau la rand!

PS: da' ce pupacioasa sunt azi! hihihi




Miki a lu' Kiti



bravo pt bilant si ca ati trecut cu bine de vaccin
mie mi-a zis pediatra sa ii dau 10 zile pe luna calciu gluconic pana la 2 ani, ca cica asa se da




Cica sa ii dam cate 5 ml calciu gluconic, cu 5 pic de vit c naturala, in ceva ceai, ca e salciu.

Ms pt info!



Miki a lu' Kiti



eu ii puneam mai degraba in mancarea de la pranz, nu in toata ci cat stiam sigur ca manca, in ceai nu-i placea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui danasor

Citat:
citat din mesajul lui micki_mica

Citat:
citat din mesajul lui danasor

Citat:
citat din mesajul lui micki_mica

Salutare!

Cu mare dor de voi si nerecuperati, am intrat sa va spunem si noi bilantul de la 1 an, ca am fost azi la doctor.

Vaccinare cu priorix, in manuta, nu a plans. E baiat mare!
Are 9700 kr (a luat 1400 gr in 3 luni), 76 cm inaltime, 46 cm perimetrul cranian si toracic, fontanela de 2 cm pe 0.5. I-a dat sa ia calciu gluconic+vit C, 2-3 luni. Cica are coastele usor evazate. Nu analize de sange, eu am intrebat daca trebuie si ea a zis, citez "da' ce aveti cu copilu?".

Urmeaza si ziua lui si motul (mai in familie - nasii+bunicii). De la anu' ne aniversam cu gasca de pitici . Sa o facem lata.

Parca era ceva intrbare si de nastere ceza sau naturala...dar sa citesc un pic din urma sa nu spun prostii .

Va pe toti pufuletii si pe toate secsoasele mamici de pufuleti!

Si imi cer scuze ca nu am pupat la timp si sarbatoritii, dar sper mai pe seara sa ii iau la rand!

PS: da' ce pupacioasa sunt azi! hihihi




Miki a lu' Kiti



bravo pt bilant si ca ati trecut cu bine de vaccin
mie mi-a zis pediatra sa ii dau 10 zile pe luna calciu gluconic pana la 2 ani, ca cica asa se da

pui mic


Cica sa ii dam cate 5 ml calciu gluconic, cu 5 pic de vit c naturala, in ceva ceai, ca e salciu.

Ms pt info!



Miki a lu' Kiti



eu ii puneam mai degraba in mancarea de la pranz, nu in toata ci cat stiam sigur ca manca, in ceai nu-i placea

pui mic


Bun si pontul asta!
Ca daca trebuie...trebuie!





Miki a lu' Kiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Gata ma bag si eu in pat, ca aberez de-acu si sa nu ma prinda zorile ca tre' sa dau cafeaua ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza dragelor...as vrea sa va servesc o coffe...dar sa se trez jiji mare sa o faca...

io sunt varza....jiji fresh...e treaz de mai bine de o ora...dupa o noapte de tzatzaiala...a inceput sa-si ia jucariile...sa tranteasca cu ele...sa chiuie...acu i-am deschis tv...ca trezeste tot blocul.
si numa ce adormisem si eu pe la 1 juma....of,of ...mai, mai

si aveam atatea planuri pt azi...dar la cum ma prezint acu....sper macar sa tin ochii deschisi...
daca stau bine sa ma gandesc ma ia si foamea...
am luat pe intuneric laptopul lu' jiji mare ca al meu ramasese fara zeama aseara...si i-am rupt ochelarii pt care si el "planse" cand a trebuit sa-i plateasca....nu mai zic io...care i=-am scos ochii 2 luni...acu i-am rezolvat cu totul...

micky....felicitari mami pt zambaretul tau...ai baiat mareeeeee

aud ceva foiala....cred ca se pregateste cafeauaaaaaaa

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

PENTRU MAMICI SI BEBICI...

JUCARII PENTRU PITICI...




N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

buna dimineata
va las si o
LML Ivan
azi avem serbare la gradi
prima serbare ca mamica
si am niste emotii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

neatza


multu de cafea dastefa

mama mama dar ce chef de vorba a-ti avut azi noapte

ma duc sa citesc din urma..revin

-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu_bu spune:

neata!beau si eu cafea!

la multi ani luca alexandru

lml ivanelul

incet incet sarbatorim tot mai multi pufi de 1 ansa ez e-o fi cand fac ma multi pufi in aceeasi zi 1 an

moooama decenuela ce povestesti tu acoloimi pare rau de ochelari...poate cu ocazia asta isi face o pereche ce se indoaie in toate felurile si nu se rup...ca mai putin pune mana luca pe ei si nu ai vad bine

ayanna raul papa 2 3 mese solide....si ai dau carnita cat o nuca...ou ai dau mai rar si ficat nu vrea nici deloc...tre sa incerc sa-l fac in alt fel....desi cum simte gustul cum scuipa tot....io stiu cat eram gravida si mirosul imi provoca greata...

ceai el bea cam o sticluta in 24 ore..ai fac de tei,musetel,menta....diverse fructe....si indulcesc cu miere de casa cam jumate de lingurita

dastefa v fii minunat la serbare...stiu sigur asta....iti a ceste inima de mandrie

mancarea ai dau pasat mare....carnita taiata cu cutitul fin fin....si bucati ai dau doar fierte sau fructe moi....se mai ineaca dar scuipa singur.....oricum...stau cu inima in gat pana termina....cumva se invata el.....si mananc si eu lana el..s ma vada cum mestec..molfai....si imita...nu stiu daca e chiar bine dar incet incet merge

ma duc sa mai citesc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

asa, sondajele:

bradul pana la urma ne-am hotarat si noi sa il facem, desi nu stiu unde o sa il pun sa nu il traga Dragos jos..vedem...oricum va fi cu rosu si argintiu ca am beculetele, globurile si toate cele luate anul trecut..le folosim pe acelea.
masa solida noi avem 3 mese, dimineatza la 10-11 fructele blenduite, la 14-15 pranzul pasat chiar si atunci cand e carnita, totul pasat la furculita iar dupa-masa pe la 18-19 un iaurtel sau de exemplu aseara i-am dat clatite
Mai bea in rest lapte la trezire, 7-8, dar nu vrea mereu si seara la culcare tot asa lapte pe la 21-22. Ceai peste zi bea cam un biberon de 200 ml, daca nu ii dau peste noapte.

asa..ce mai era...
off..am uitat

-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

LMA luca

LML ivan

sa cresteti mari si sanatosi si la punga grosi

-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric

Mergi la inceput