Fluturasi de martie-aprilie 2011 (95)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

anaxena da nasti la giulesti? cu ion ionut? sa ai spor la treaba

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 22+ PETRA ADRIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

buna dimnieata.
da, cami - am luat scutece impermeabile, ma gandeam ca treb sa iau cateva normale - de-alea din finet, nu imi treb. la spital, ca parca asa am citit pe-o listuta ?!
roxy- sincer eu imi doresc sa stau pana la 36 sapt.dar dc nu am geanta facuta, nu stau linistita. cine stie ce am sa visez noapteadeja ma simt mai relaxata ca am luat cate ceva..oricum si eco de pe 22 decembrie ma va lumina..iar dc acum de-abea ma misc- cu greu am rezistat ieri la o tura de Kaufland, care e micut, ma asezasem pe vine la un moment dat, ca sotul era printre rafturi. mai incolo imi va fi mult mai greu, cu ditamai burtoiul
yasmi- e musai pe urocultura sa scrie ori sterila, ori negativa.

24 SA+ mami de 2 buburuze:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

ca sa fac o recapitulare: deea si anaxena- vor naste la giulesti?ma intereseaza cine va naste la giulesti
ma mai intreba cineva de numele de fata: au venit niste prieteni dragi ieri,si am tot vb de nume- asa ca la fata a ramas , cred :
Sonia Ioana (ii cam scartie in dinti sotului numele Sonia, zice ca o sa se rada de ea la scoala si o sa i se zica sony- panasonic)
iar la baiat - Luca Alexandru- cu varianta Mihnea, Dragos in loc de Luca .binenteles la noi nimic nu e sigur - s-ar putea sa schimbam oricand, orice nume, asa suntem noi, mai zgubilitici

24 SA+ mami de 2 buburuze:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinut@ spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

ca sa fac o recapitulare: deea si anaxena- vor naste la giulesti?ma intereseaza cine va naste la giulesti
ma mai intreba cineva de numele de fata: au venit niste prieteni dragi ieri,si am tot vb de nume- asa ca la fata a ramas , cred :
Sonia Ioana (ii cam scartie in dinti sotului numele Sonia, zice ca o sa se rada de ea la scoala si o sa i se zica sony- panasonic)
iar la baiat - Luca Alexandru- cu varianta Mihnea, Dragos in loc de Luca .binenteles la noi nimic nu e sigur - s-ar putea sa schimbam oricand, orice nume, asa suntem noi, mai zgubilitici

24 SA+ mami de 2 buburuze:



Viss sunt foarte frumoase numele.Iar Sonia chiar e un nume deosebit.
Nici eu nu sunt 100% hotarata cu numele, inca mai negociez cu mister (:D)

------------------------------------------------------------------------------------------
28+ cu Edutu mic si zglobiu - Eduard Gabriel

Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Alina.n, La Multi Ani!
Pisuc esti o dulce.
Fetelor, morfologia asta la 33 de sapt pt ce se mai face? Mie inca nu mi-a cerut-o... bine ca eu mai am destul pana atunci. Dar dr nu mi-a vb deloc de ea. Adica, mai pot aparea probleme la copil dupa cea de trim 2? Stiam ca idee ca se mai face cea din trim 2, pt ca in cazul unor probleme, pana la 24 sau 26 de sapt se mai poate face avort. Dar la 33 de sapt? Ceea ce ii intereseaza pe dr pt nastere, nu se vede si la eco normala? Pozitia, lichidul, colul...
Ce-mi place si mie sa despic firul in 4

in sapt 21+ cu minune de vesel.
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:



La multi ani fericiti Alina.n!!!!!!!



Ally , Eduard 24 sapt bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinut@ spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina06st

Alina.n, La Multi Ani!
Pisuc esti o dulce.
Fetelor, morfologia asta la 33 de sapt pt ce se mai face? Mie inca nu mi-a cerut-o... bine ca eu mai am destul pana atunci. Dar dr nu mi-a vb deloc de ea. Adica, mai pot aparea probleme la copil dupa cea de trim 2? Stiam ca idee ca se mai face cea din trim 2, pt ca in cazul unor probleme, pana la 24 sau 26 de sapt se mai poate face avort. Dar la 33 de sapt? Ceea ce ii intereseaza pe dr pt nastere, nu se vede si la eco normala? Pozitia, lichidul, colul...
Ce-mi place si mie sa despic firul in 4

in sapt 21+ cu minune de vesel.
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!


Alina ecografia se face ideal la 32 de saptamani (intre 30-34). E o ecografie importanta pentru ca ofera mai multe informatii privind bebele :
- se calculeaza greutatea bebelusului,
- se stabileste prezentatia si pozitia in care acesta va veni pe lume - se evidentiaza problemele care pot aparea in cazul in care mama doreste sa nasca natural.
-Se verifica din nou lungimea si continenta colului uterin.

Mai jos extras dintr-un articol:
Evaluarea morfologiei la acest trimestru este mult îngreunata; de relativa fixitate a pozitiei fetale, de densitatea osoasa crescuta si de cantitatea mai redusa de lichid amniotic. Estimarea ecografica a vârstei gestationale în trimestrul al treilea de sarcina comporta o eroare între 16si 21 de zile, în functie de parametrii utilizati. Estimarea greutatii fetale se face cu o eroare de +/-15% datorita conditiilor de masurare si datorita prelucrarii informatiilor de catre programul ecografului.

Ecografia de trimestrul al treilea dubleaza sensibilitatea detectarii malformatiilor fetale. Pot fi depistate anomalii cardiace minore ce nu au putut fi detectate anterior, precum si o serie de anomalii ale sistemului nervos central si musculoscheletale, fara ca rata de depistare sa depaseasca media de 56%.

------------------------------------------------------------------------------------------
28+ cu Edutu mic si zglobiu - Eduard Gabriel

Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

alina. n LA MULTI ANI!
Viss frumoase nume....si noi suntem inca in trative..

mami de de 7 ani si ingeras si 24+cu
69/11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Pai da, la astea cu pozitia si colul m-am gandit si eu. Dar la dr meu astea se vad la ecograf. In schimb vad ca scrie si de anomalii cardiace sau ale sistemului nervos. Probabil pt astea. Asa, ca sa stii dinainte de nastere (si sa te stresezi ), ca oricum nu se poate interveni sa faci ceva.

in sapt 21+ cu minune de vesel.
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinut@ spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina06st

Pai da, la astea cu pozitia si colul m-am gandit si eu. Dar la dr meu astea se vad la ecograf. In schimb vad ca scrie si de anomalii cardiace sau ale sistemului nervos. Probabil pt astea. Asa, ca sa stii dinainte de nastere (si sa te stresezi ), ca oricum nu se poate interveni sa faci ceva.

in sapt 21+ cu minune de vesel.
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!


Poti si nu poti. Probabil ca daca se descopera ceva la inimioara, te monitorizeaza mai mult, te poate interna, iti poate grabi nasterea daca se observa ca bebe sufera..uff o gramada.

------------------------------------------------------------------------------------------
28+ cu Edutu mic si zglobiu - Eduard Gabriel

Ana-Maria

Mergi la inceput