Soprana Elena Dima-Toroiman a murit

Soprana Elena Dima-Toroiman a murit | Autor: robotzica cucului

Link direct la acest mesaj

Am vazut azi stirea prin cateva ziare online, formulata intr-o limba de lemn nemeritata de aceasta mare artista. Si m-am gandit ca asta e singurul loc unde as putea sa zic doua vorbe din partea unui mic meloman care a descoperit muzica de opera fascinata de vocea si prezenta ei scenica.

Imi amintesc ca eram mitica la sfarsitul anilor '70 sau inceputul anilor '80 cand am vazut un "indimenticabil" Trubadurul la Opera din Bucuresti, Elena Dima, Cornel Stavru, Emil Iurascu si Irina Arhipova. Desi la sfarsit de cariera, si Elena Dima si Cornel Stavru m-au zguduit. Nu sunt de meserie, dar cred ca exact asta inseamna sa fii artist.

Ulterior am tocit o inregistrare integrala Electrecord a aceleiasi opere, cu Elena Dima, Stavru, Octav Enigarescu si Zenaida Pally, toti remarcabili. Daca oamenii acestia ar fi circulat, s-ar fi auzit de ei...

In ziua de azi iubesc destule Leonore, una mai impresionanta ca alta, dar etalonul meu ramane Elena Dima. Evident sunt subiectiva, dar fiecare respiratie a ei in acel rol mie mi se pare cea potrivita.

Addio, Leonora - Elena Dima-Toroiman!


Edit: am pus o "bucatica" din Leonora ei pe youtube:

www.youtube.com/watch?v=ozJjm744A5A" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=ozJjm744A5A

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rosanita spune:

Dumnezeu sa o odihneasca in pace...

Mergi la inceput