Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(54)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

JoAnn-te-au lasat sa pui fetele la san?ma mir eu cat am stat 2 saptamani n-am vazut decat 2 mamici sa alapteze copilul la san,restul se mulgeau si le dadeau cu bibe,pe motiv ca nu mananca suficient la san,obosesc si nu mai mananca.Se incurajeaza alaptatul eu n-am zis ca nu,dar nu te indruma cum se mulge,cum se maseaza.....Chiar era o manica careia ii pocneau sanii,avea si febra dar avea canalele infundate si asist de la prematuri ii ziceau sa-si puna comprese calde pe sani,iar asist de la salonul de lauze sa-si puna comprese reci,de nu mai stia biata femeie ce sa faca.

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo1981 spune:

Buna mamici de gemeni si tripleti
Speram sa ne primiti si pe noi la voi, sunt insarcinata in 17 saptamani cu 2 fetite gemene si incepem sa ne pregatim incet incet sa intampinam minunea in viata noastra
am si eu cateva intrebari la cele care au mai trecut prin acesta "incercare" si sper ca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi utile
1. ce carucioare ati avut la gemenii vostri? noi am gasit in strainateate o varianta completa cu landouri, scoici si carucior sport pe cand vor sta in fundulet, e mai greu si complex dar mi se parea mai sigur...voi ce carucioare ati folosit, mie ce am gasit pana acum la noi pe site-uri mi se pare f nesigure pentru primele luni din viata
2. am auzit pareri ca, in cazul gemenilor e bine sa asezam patuturile in asa fel incat copii sa se vada, e corect asa, voi cum ati procedat?
3. cum se calculeaza totusi indemnezatia de crestere a copilului in cazul gemenilor? am vrea sa stim ceva sigur sa stim cum ne facem previziunile bugetare pe urmatorul an :-)
va multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

ANUSKKA, nu se pune problema sa "nu te mai primim in club"... doar de asta suntem aici, sa schimbam opinii, idei, sa ne ajutam chiar daca nu impartasim intotdeauna aceleasi pareri. E bine ca te-ai hotarat totusi sa amani diversificarea.

Eu zic ca nimic nu trebuie absolutizat, este adevarat ca uneori poate parea suspect ca se insista prea mult pe un produs sau altul, dar asta nu inseamna ca automat asta transforma toate aceste produse in unele rele. Nu stiu daca obezitatea sau diabetul la copii au neaparat legatura cu laptele praf sau cerealele. Copiii mei d. ex. nu sunt grasi deloc, n-au fost niciodata, desi s-au hranit aproape de la inceput cu lapte praf. Alti copii, de aceeasi varsta, nascuti la aceeasi greutate aproape, hraniti la fel, au fost si sunt mult mai grasuti. Deci tine si de mostenirea genetica.

SUGUBINA, sanatate!

Multa sanatate si Mazarichilor Natalia si Sofia de JOCURBAN!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Ramo1981,bine ai venit!Sintem apropiate ca sarcini,eu sint la inceputul saptaminii 19( e bine sa am o colega de suferinta:)
Si eu ma tot gindeasc la treaba cu patuturile,sa iau unu,sau doua?Sau sa incepem cu unul,sa doarma impreuna?E foarte greu de luat o hotarire,atita timp cit sint inca in burta.Exista vreo recomandare ,sa doarma impreuna sau e mai bine separat?
Si m-ar interesa un sfat in privinta pernei de alaptat,a folosit cineva?A fost utila sau este un moft?

Mami de Amelie si cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata,
ce fac mamicile de bubulini si bubuline? Am vazut ca vorbeati despre patuturi...eu una o s aiau la inceput doar un patut, si din lipsa de spatiu, dar si sa doarma impreuna, poate-si mai tin de "vorba" amandoi . ca ma gandesc ca sunt obisnuiti amandoi inca din burtica.
Vreau sa va intreb daca aveti si voi dureri ale oaselor pelviene , in partea de jos intre pciioare spre fund. Eu simt ca mi se disloca ..banuiesc ca cei mici sis fac loc acolo.
Va pup si va doresc o zi buna

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

noi am luat 2 paturi inca de la inceput, insa pana pe la 2 luni au dormit impreuna in acelasi pat, de-a latul. apoi s-au lungit deodata si se cam deranjau unul pe altul si l-am mutat pe fiecare in patul lui. nu le-am lipit, dar erau destul de aproape unul de altul.

perna de alaptat e f utila, la mine n-a fost cazul din pacate, dar sunt mamici de gemeni care au folosit-o cu succes.

ramo1981, bun venit, sarcina usoara si la termen iti doresc!
despre paturi am scris mai sus, despre indemnizatie nu mai stiu nimic, iar despre carut iata:
- am avut unul dublu, nu tip trenulet, nu retin marca, pentru inceput. spatarul se lasa perfect la orizontala si cam atat ca avantaje. nu avea maner reversibil, era f greu, majoritatea de fapt sunt asa, avea vreo 17kg si-l urcam f greu, nu intra decat pliat de toate usile posibile si mi-a fost f greu cand ieseam afara fara ajutor. in masina nu aveam cum sa-l las, boxa in bloc nu am avut, deci greu. apoi pe la 8 luni parca, am luat 2 caruturi sport, parca de la Bertoni, tip umbrela. era vara imi amintesc, si am fost f multumita de ele. le legasem cumva cu 2 tije f tari, ca sa pot iesi singura cu ei la plimbare. apoi cand a venit iarna, le-am luat 2 caruturi tot tip sport, de la Chicco, mai solide, de care sunt ff multumita si pe care le folosim si acum, ce-i drept, din ce in ce mai rar. acum avem triciclete, sanii, si mai ales, picioarele proprii.
sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Sarcina usoara grvidutzelor!

Din experienta mea, un singur patutz este suficient cel putin 3-4 luni. Pot fi pusi sa doarma impreuna, au loc si cred ca e si pt ei bine sa se simta unul pe celalalt.
Adevarul e ca noi am folosit dupa 4 luni patuturile mai mult pe post de tzarc, pt ca cel putin noaptea dormeau cu mine in pat.

Perna de alaptat eu nu am avut. Oricum, eu numai pe baiat am reusit sa il alaptez, pt fata m-am muls si i-am dat din biberon.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

RAMO 1981, bine ai venit! O sa incerc si eu sa-ti raspund la intrebari:
- noi am avut carucior tip trenulet Peg perego Duette SW, pe care acum il vindem pentru ca nu mai stau in carucior aproape deloc. A fost excelent de la nastere, fiindca landourile se lasa la orizontala, au si protectii de picioare, iar dupa ce au stat in fundulet, scaunelele se puteau pune in pozitii variate - unul dupa altul, fata in fata, spate in spate... era fun, se distrau si ei de minune, mai ales cand ii puneam fata in fata. In plus, are un volan cu care se manevreaza totul foarte usor, in ciuda greutatii. Nu am avut scaune auto la el, am luat unele ieftine tip scoica, in primele luni nu am umblat mult cu masina ca era iarna, apoi din vara le-am luat unele care vor tine pana la 4 ani.
- 2. In primele 3 luni si jumatate au stat in acelasi patut, transversal, unul langa altul. Apoi au crescut si a trebuit sa-i punem pe fiecare in alt patut, dar configuratia camerei ne-a obligat sa punem patuturile unul dupa altul. Nu a fost nicio problema, din momentul in care au i nceput sa se ridice in picioare se intalneau la capat si se distrau, apoi nici n-au mai stat prea mult in patut (precizez ca aavem patuturi de lemn, cu gratii, nu din cele pliante).
3. aici nu stiu sa-ti raspund.


mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANUSKKA

JoAnn-te-au lasat sa pui fetele la san?ma mir eu cat am stat 2 saptamani n-am vazut decat 2 mamici sa alapteze copilul la san,restul se mulgeau si le dadeau cu bibe,pe motiv ca nu mananca suficient la san,obosesc si nu mai mananca.Se incurajeaza alaptatul eu n-am zis ca nu,dar nu te indruma cum se mulge,cum se maseaza.....Chiar era o manica careia ii pocneau sanii,avea si febra dar avea canalele infundate si asist de la prematuri ii ziceau sa-si puna comprese calde pe sani,iar asist de la salonul de lauze sa-si puna comprese reci,de nu mai stia biata femeie ce sa faca.

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010


ANUSKKA da m-au lasat sa pun fetele la san. dar ai dreptate nu se prea obosesc sa te invete ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

bine ai venit printre noi Ramo1981 !

Sa-ti raspund si eu la intrebari,vad ca au facut-o si o parte din fete :
- patuturi noi am avut 2 de la inceput,au dormit din prima zi fiecare in patutul lui.In camera le-am pus in forma de "L",as sunt si astazi.Ei sunt mari acum,avem un an si o luna,se ridica in picioarein patut si se joaca impreuna

revin mai tarziu...s-a trezit unul

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput