Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(54)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

sugubina imi mai dai o data siteul de unde ai luat colacelele smechere,ca l-am pierdut.

merci mult

elenaRadu si Tudor 26.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

misspii cum nu ai cum sa stai in pat? Daca iti zice dr..eu zic ca vei sta.Iti asumi riscu sa se intample vro nenorocire?

elenacatalin site este: http://cgi.ebay.ie/Safe-Baby-INFANT-Bath-Swim-Aids-Neck-Float-Ring-yellow-/250730824122?pt=UK_Baby_Baby_Bathing_Grooming_LE&hash=item3a60b8c1ba

Azi sunt fetele fuarte linistite, nu imi vine sa cred..Sa vedeti ce ne asteapta la noapte. Imi e si fricaaa.
Mara are 4500 si Ilinca 3200, se ingrase frumos. Sapt asta tre sa facem vaccinu de doua luni

mirela2 ce bebei frumosi aaaai Felicitari sa iti traiasca si sa te bucure! Fratele cel mare te ajuta cu ei? Am si eu aparatori de titi-le-am luat odata cand nu mai vroiau Puficele sa traga deloc, si m-au ajutat mult ca erau mai lungi. Acu vad ca sug si fara ..la ce fuame e pe ele! Pupici de la Pufice!

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Buna dimineata.Fetele voi cum va descurcati cu bebeii cand sunteti singure?Sotul meu lucreaza 24 ore si sunt ffffffff stresata cand raman singura.Intru in panica cand plang amandoua odata,dar cel mai greu e cand o hranesc pe una si incepe cealalta sa planga.Ce sa fac,sa o las sa planga sau sa intrerup mancarea si sa o alin si apoi sa continui sa-i dau de mancare celeilalte?Pana acum am lasat-o sa planga ,parca nici sa intrerup masa nu-i bine.Voi cum faceti?Le hranesc cu lapte formula ca nu am avut san deloc.

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANUSKKA

Buna dimineata.Fetele voi cum va descurcati cu bebeii cand sunteti singure?Sotul meu lucreaza 24 ore si sunt ffffffff stresata cand raman singura.Intru in panica cand plang amandoua odata,dar cel mai greu e cand o hranesc pe una si incepe cealalta sa planga.Ce sa fac,sa o las sa planga sau sa intrerup mancarea si sa o alin si apoi sa continui sa-i dau de mancare celeilalte?Pana acum am lasat-o sa planga ,parca nici sa intrerup masa nu-i bine.Voi cum faceti?Le hranesc cu lapte formula ca nu am avut san deloc.

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010


Pregatesti din start 2 biberoane, le pui pe pernuzte pe o parte una langa cealalta si le hranesti simultan. Dupa un pic de exercitiu iti iese de minune. Eu ii puneam pe pat, unul langa celalat, ma intindeam langa baiat si ii bagam sanul (el a supt), iar cu mana libera tineam biberonul la fata. Sau baiatul in brate la san, fata pe genunchii mei, cu bibe in gura + alte variatziuni pe aceeasi tema.

E greu in primele luni, pana capeti incredere si dexteritate, dar in timp devine foarte usor si simplu si sa ii tii pe amandoi in brate odata si sa ii hrantesti sau sa te joci simultan cu ei.

Crestere usoara!



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Si inca un lucru,ca mi-am adus iar aminte ca nu am putut sa-mi alaptez fetitele fiindca nu am avut san deloc,si in mare parte "le multumesc "asistentelor de la maternitatea Cuza din Iasi pentru asta.Recunosc ca o parte din vina am avut-o si eu fiindca inainte de nastere nu m-am interesat deloc cum e cu laptele asta,eu credeam ca dupa ce nasc o sa inceapa sa curga de la sine.Asa ca le sfatuiesc pe fetele care urmeaza sa nasca sa se documenteze inainte,sa-si ia cu ele la spital o pompa pt san pt ca spitalul s-ar putea sa nu aiba,cum nu aveau la Iasi de exemplu,sa se documenteze cum se stoarce si cum se maseaza sanul pt stimularea lactatiei si nu in ultimul rand sa fie f relaxate si sa-si puna bebelusii la san cat mai repede dupa ce au nascut,sa solicite acest lucru daca nu le zice nimeni.Ce-am patit eu?In primul rand am stat la reanimare 3 zile pt ca aveam o anemie f mare timp in care nu mi-au mai zis nimic de fetite chiar daca eu intrebam pe toata lumea.Le-am vazut cand le-am nascut(cezariana cu anestezie lombara)si apoi n-am mai stiut nimic de ele.In cea de-a doua zi am rugat asistenta de la reanimare sa se intereseze ce fac fetele,dupa ce i-am umblat la buzunar binenteles,si dupa 3 ore vine si-mi zice ca fac bine,I-AU IN GREUTATE.Pe moment nu mi-am dat seama fiind si cam ametita de la medicamente si perfuzii ca m-a mintit si nici nu a intrebat pe nimeni.Cum sa ia in greutate la 2 zile de la nastere cand toti bebe scad in primele 7-10 zile,si apoi cresc.In Sfarsit a 4-a zi am iesit de la reanimare si mi-am vazut fetele dar nici pomeneala sa-mi zica cineva sa le pun la san.Imi aduceau lapte praf si le dadeam cu biberonul.A 7-a zi la sfatul unei asistente mai in varsta am solicitat eu sa-mi pun copii la san,chiar daca nu aveam eu sanii prea umflati,dar copilul este cea mai buna stimulare a lactatiei.Si ce raspuns credeti ca am primit?"Du-te si te stoarce daca ai lapte,ca tot cu biberonul il dam ca sunt mici"dar fara sa ma invete cum se face acest lucru.Am incercat sa ma storc,dar eu trageam de mamelon pana au inceput sa ma usture de moarte.Plus ca am mai facut si un hematom sub operatie care mi-a dat niste dureri mai mari ca operatia in sine,si uite asa au ramas fetele mele fara san.Dupa 2 saptamani am fost externate,si cu toate incercarile mele,pus fetele la san,masat,medicamente pt lactatie,laptele nu mi-a mai venit.Dar multumesc lui Dumnezeu ca le-a mers bine cu PreNan,la 2 luni si jumatate si-au dublat greutatea de la nastere,si acum la 3 luni au Aniela-5350 si Daria-5150.
Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea si fetelor care urmeaza sa nasteti aveti mare grija,laptele de mama nu poate fi inlocuit de nimic.

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

ANUSKKA, fetele tale au stat la sectia de prematuri, sau la cea de copii 'la termen'? Te intreb pt ca si eu am nascut la Cuza Voda si cat au stat la prematuri toate mamicile erau incurajate/obligate sa se mulga daca era bebe prea mic sau sa puna copiii la san. Nu stiu cum era in celelalte sectii, dar in afara de o asistenta care imi spunea ca un prematur nu va putea fi alaptat niciodata, cel mult va bea lapte de mama din biberon (ceea ce e o prostie fara margini), toate celelalte, inclusiv neonatoloagele insistau cu pusul copilului la san si iti dadeau lapte praf "cu tzaraita" cand chiar se convingeau ca bebe nu mai poate de foame si tu chiar nu ai ce sa ii dai.

Pe de alta parte e posibil sa se fi schimbat si pe acolo lucrurile (si nu in bine) in ultimii ani.

E foarte bun sfatul tau de a incuraja gravidutzele sa se documenteze legat de alaptat din timp si sa ceara ajutor si sprijin , sa faca tot posibilul sa alapteze.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

ANUSKKA si eu mai raman cateodata singura..Si chiar dc vine mama - vine doar cateva ore de dimi si tot pe mine cade. Asa-i ca-i trist cand latra amandoo? UF.Te inteleg suta la suta-si la noi plange una, papa alta, sau plange una o schimb pe alta. Cand tac amadoo zic ca e miracol!E foarte bun sfatul tau cu pusu la san cat mai devreme dupa nastere.

Dpdv asta pot spune ca am avut noroc, la vreo 3h de la operatie mi-au si adus cate una la titi..Nu aveam decat colostru da peste 1zi jumate pt ca au supt cam din trei ore in trei ore nimicu ala a venit MILKUL!

Laura25 = asa mai fac si eu catodata: titi la una, bibe la alta..dupa schimbam. Suntem un fel de jongleri.



sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Ladies, bine v-am regasit!

Mirela, am admirat pozele :) Frumushei si energici, sa-ti traiasca flacaii!!

Eu am inceput numaratoarea: AMR 20 zile!

Porumbitzele sunt estimate la sapt 34 cu 2200 g si 2400 g, ma pregatesc si sufleteste si logistic pentru marea intalnire abia astept!

Pentru a stimula lactatia, voi ati facut ceva anume inainte de nastere?

In rest, stau cuminte in pat, incerc sa nu fac prea multa treaba prin casa. Am luat in greutate pana acum "doar" 27 kg.

Sa stiti ca citesc cu interes postarile despre alaptat, ingrijit bebe in primele luni, sunt tare utile experientele voastre. acest forum si centura postnatala m-au ajutat cel mai mult

multumesc, Adishor + 35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Fetele au stat la prematuri ca am nascut la 36 saptamani,iar cand am intrebat doctorita ce-as putea face pt a avea lapte mi-a raspuns ca trebuie sa vreau sa alaptez si laptele va veni.Ce ziceti de raspuns?Am plans o zi intreaga,pot sa va spun ca am si acum zile cand imi vine sa plang cand imi aduc aminte dar asta e,faptul e consumat imi privesc gagalicile si-mi trece.
Dar am o problema va rog ajutati-ma.Una din fete imi refuza laptele.Ieri nu mi-a mancat decat dimineata un biberon si in timpul zilei nu a mai vrut sub nici o forma sa mai mananca laptele.Pana acum nu am avut probleme,ba chiar era o mancacioasa,si nu i-am schimbat nimic,nici lapte ,nimic.N-a mancat decat putin mar cu biscuiti si ceai.Ce m-a mirat e ca nu a plans,dar ea e cumintica,nu prea plange.Daca nici azi nu vrea sa manance ce sa fac?sa-i schimb laptele?Acum ii dau Nan1.Nu face febra,nu plange,se joaca dar nu mananca.

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

ANUSKKA, scuze ca ma mir dar la 3 luni le dai deja mar cu biscuiti, ele fiind si premature?!?!?! Cine te-a sfatuit sa incepi diversificarea atat de repede si in acest fel?!?!

Off, e prea devreme pt diversificare in general si nu e bine deloc sa le dai mar cu biscuiti. Biscuitii au gluten, zahar, margarina, amelioratori. F. f. rau pt sistemul lor digestiv care acum ar trebui sa primeasca doar lapte pt ca doar asa ceva e in stare sa proceseze. Parerea mea e sa te opresti si sa le dai doar lapte macar inca o luna. Cu un pediatru te-ai sfatuit legat de diversificare? (nu medicul de familie, un pediatru).

Eu am inceput cu cereale fara gluten pe la 5 luni, apoi treptat cu legume fierte si pasate (radacinoase la inceput, cartoful trebuie bagat dupa 7-8 luni pt ca are f, mult amidon), treptat fructe, branza de vaci, apoi iaurt, cate un pic de unt.

Uite iti dau cateva link-uri la subiecte unde s-a discutat despre diversificare. Te rog fa-ti timp si citeste.
O diversificare prea timpurie si gresita poate avea consecinta f. grave pe termen lung: boli ale sistemului digestiv, ale rinichilor, probleme cu greutatea. Chiar daca acum ti se pare ok, ca accepta mancarea fara probeleme vizibile, nu e de joaca. Multe din problemele de sanatate ale generatiilor noastre sunt consecinte ale modului in care am fost alimentati in copilarie.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148871
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146844
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=157374
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=158841
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156676



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput