Bulgarasi si globulete de nov-dec2007(220)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Alina, felicitari mamico si sa-ti dea Dzeu rabdare si putere sa treci cu bine de perioada de acomodare !


Cecilia, Multi ani traiasca !

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Multumim inca o data!
Lavi, sarcina usoara in continuare! Sa ne mai arati poze cu burtica!
Victo, Laura, am niste emotii cu acomodarea asta... am hotarat sa stau cat mai mult singura cu fetele, sper sa fie o idee buna. Bogdan o mai poate lua cu el, dar la inceput as vrea sa nu.
Victo, dar cum se manifesta acum Stefan? Ma gandesc ca totusi dupa ce mai creste putin si Mihai vor interactiona si va fi din ce in ce mai bine.

_
dna Ceainic, cu Maria - 3 nov 2007 si Sara - 8 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

alina, ti-am trimis un Pm cu cateva pozici. a gasit carucior?? te-ai hotarat la un model?


mami de fetita cu codite 3+ si s30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Alina imi aduc aminte de un sfat bun de la Pussi din perioada cand nu stiam cum sa fac sa nu ma simt vinovata fata de RAul. Si ea mi-a scris aici sa incerc sa petrec timp cu el...si doar cu el in fiecare zi ..timp care sa il acord doar lui fara cecilia... A fost un sfat tare bun care il mai aplic si in ziua de azi ..cand prind o perioada in care ea doarme si el e treaz.. profit la maxim de ea.. sa stau cu el ..sa povestim sa fiu numai a lui fara macar sa ii amintesc de ea. Acum la mine e mai usor ca nevoile sunt aproximativ aceleasi dar pe vremea aia nu.

Te vei descurca vei vedea

Poze pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Lavi, nu m-am hotarat.:)) Adica m-am hotarat eu, nu si Bogdan. Deocamdata am sling si wrap.
Ank, metoda asta am aplicat-o si eu. Am citit-o adica si am aplicat-o. In general toata dimineata ii e dedicata Mariei. Sara doarme f bine dimineata pana la pranz. Insa seara, de pe la 6 la 9:30 Sara sta numai la san, adica papa-adoarme-o pun in patut-se trezeste, apoi o luam de la capat. Atunci e greu. Asta seara am jucat un joc, ne-am prefacut ca e un politist in casa si a trebuit sa nu facem galagie. A fost bine, avand in vedere ca Maria era pregatita cu muzicuta in mana...

Eu am o energie... parca nu as fi nascut. Am facut curatenie, mancare, aranjat hainute (cat a fost M pe-afara), joaca, inclusiv avut grija de mine.

_
dna Ceainic, cu Maria - 3 nov 2007 si Sara - 8 dec 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

alina, acum suntem la etapa aceea in care se pune si urla si face in toate felurile posibile de genul ce gasesti pe youtube cd dai cautare dupa tantrum...iar motivele sunt absolut puerile- astazi spre ex a facut un circ de nedescris- asta dupa ce am iesit din masina- ca de ce i-am desfacut eu centura, si nu l-am lasat pe el..
apoi tata-su a vrut sa il faca sa guste iarna si i-a aruncat un picut de zapada..vaaaiii..nici nu va pot povesti ce a urmat..eram in bloc la socri si nu a vrut sa intre in casa sub nicio forma cred ca pret de 10-15 minute si a tinut-o tot un urlet si un tipat si dat din picioare si din astea
de facut ordine in camera lui nu pot sa fac decat cu el si cu acordul lui, caci altfel incep urletele si arunca cu toate jucariile in toate partile, sa fie dezastrul initial..(ma apucasem in vreo 2 randuri cd a fost el la gradi sa fac un pic de ordine in jucarii).
de jucat singur nu se pune problema.maxim 5 minute.
voi cu dormitul cum va descurcati?
parca dormeati cu maria in aceeasi camera. nu o trezeste micuta cd plange?
mai nou fffff greu se culca, dupa ora 10, el care 3 ani de zile s-a culcat fara absolut nicio pb la ora 9, cu pupicul di rigoare si atat! acum face nspe mii de drumuri din camera sau sfarseste in a zice eu dorm cu mihai sau dorm cu voi si gata, nu se mai duce deloc in camera lui).
intr-o dim.(cred ca de fapt de obosit, ca s-a culcat tarziu) a tinut-o tot un plans de cd s-a trezit pana la gradinita, si-a desfacut centura in masina, la gradi si-a dat in petec cu aruncaturi pe jos pana si-a spart buza...de-abia l-a bagat educ in grupa..
la fel..cd il luam de la gradi iarasi circ, ca am ajuns sa mergem ultimii dupa el, ca sa nu mai faca scandal, ca asa isi gasea ca mai vrea nu stiu ce.. mai lovea pe nu stiu care copil..ii mai arunca cate o jucarie pe unde nimerea..(asta dupa ce aparem noi, caci cd ne ducem mereu il gasim jucandu-se frumos).cd sunt multi copii ai caror parinti nu au venit, iese cu jale mare plecatul acasa.
ioooiiii...

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popbianca spune:

victo...faza cu centura am trit-o si noi....e crunt...acum seara a tras niste urlete si plansete( !! nu a dormit la amiaz)pt. ca ea mai vroia se se joace, apoi a vrut sa spele bustul de papusa machiat, apoi sa-si dea singura ciorapii jos(eu am incercat sa-i trag....apoi s-a trezit ca ea vrea si i-a tras inapoi pe ea si in final i-a dat jos), sa apese ea butonul de la micro pt. a incalzi apa de lapte.....fazele astea nu cred ca neaparat au leg cu gelozia fata de Luca....
LA MULTI ANI !!!PT. CECILIA.......deja 2 ani...mamaaaa!...ank....ai doi copii minunati!
eladea....poze suuuper!ai si tu 2 copii excelenti!
vasari...papusica ta Sara... e o scumpete!...nu prea seamana cu Maria, este? cu acomodarea ?..ce sa zic...eu am ales sa o tin mai departe de mine si Luca(in prima luna), adica ea mai toata ziulica era plecata cu tata, cu bunicii...la joaca, la strand,in parc, la ceilalti bunici....ne vedeam seara ...si cam la o saptamana dupa ce am ajuns acas cu Luca ,am inceput sa o culc eu si pe ea...iar ea astepta sa tremin cu Luca(alaptat, muls, schimbat, imbaiat)...s-a intamplat si sa-mi planga pt. ca ea vroia sa facem ceva si eu trebuia sa -l alaptez pe Luca...si striga "nu-i da sa manance!!" de cele mai multe ori nu aveam cui sa ma explic asa ca o scoteam afar din camera si-mi vedeam de treaba apoi o luam in primire....toate trec....Ana acum il iubeste foarte mult si isi arata afectiunea fata de el...dar am avut discutii serioase pt. paturici(care ea stia ca sunt ale ei iar eu l-am acoperit pe Luca cu ele) ,bolurile pt. mancarici...carucior...
tare mult imi place patutul Mariei...!
bb...pai daca poti asa ...foarte bine...!sa nu faci diferente intre copii....c-apoi te trezesti ca-ti mai reproseaza ,la adolescenta !!asa si eu...desi mi-am dorit un botez mai restrans nu am putut sa nu ma gandesc ca atunci cand o sa vada pozele o sa-mi atraga atentia ca la sora-sa i-am facut botez mai mare....asa ca am "bagat" si pt. el!
mai vroiam sa zic ceva...dar nu mai stiu ce...oricum m-am intins...si ma doare spatele de la atata stat la pc...mai bine ma duc la culcare....a si maine e o zi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancadragoman

[quote]citat din mesajul lui bb_yasmi

nuuu anca nasc dupa 1 febr si stau acasa 2 ani

_



Anca, varianta 2 cu plafon mai mic e ca si cum nu exista. Aveai dreptate sa o omiti .
Stii ce au facut dragii nostrii guvernanti ca varianta de 2 ani sa devina de un an ?
Uite, citeste aici:
Perioada de acordare se stabileste de comun acord cu angajatul.
(2) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei/salariatului care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

In conditiile date, nu stiu cati angajatori accepta cu inima deschisa sa stai acasa 2 ani. Conform legii, are obligatia sa pastreze postul doar un an. Eu asta inteleg.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

neata

bianca ai dreptate!! si noi ne-am tot gandit si nu merge asa.....trebuie sa primeasca si dovlecelul ce a primit buburuza

softurela, pe mine nu ma intereseaza atat plafonul cat ma intereseaza PERIOADA!!!! nu as concepe pt nimic in lume sa imi las bebicul de cateva luni/1 an sa stea fara mine. deci pt mine e fff buna var 2.


mami de fetita cu codite 3+ si s30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

eu am stat acasa 3 ani si 3 luni cu indemnizatia de 600 ron plus alocatie 200 ...ca am avut in cartea de munca salariul minim pe economie si totusi ne-a fost kca nu sunt doar eu cu venituri in fam, dar am stiut de la inceput cat voi primi. Acum am terminat CIC ... si sper sa imi gasesc un job... ca e muulta vreme de cand stau pe acasa si e prea mult .. parca sunt in CIC de o viata

Poze pitici

Mergi la inceput