Ore de liniste: legenda sau realitate?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narcisam102 spune:

Poti sa suni la 112 la orice ora. Asta cu 22-08 e pt restaurante. Art 3 alin 1 lit b, lg 61/1991 amenda de la 200 la 1000 in timpul zilei . nu exista interval orar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Draga Ilinca


Am patit si eu la fel cand am nascut fetita. Cand a facut o luna, vecinii de la un etaj superior au inceput sa isi renoveze tot apartamentul. Nu iti poti imagina cum rezona bormasina cu percutie in peretii de beton. Am zis ca inebunesc, mergeam cu fata de pe afara in mijlocul iernii ca sa mai doarma un pic. M-am dus si i-am rugat sa ne spuna macar orele intre care vor lucra ca sa putem sa plecam de acasa...dar bineinteles ca s-au uitat la mine trefla. La noi rasuna toata scara, nu numai apartamentul meu. In fine, cred ca am inbatranit 10 ani intr-o luna. Noi nu am reusit sa rezolvam nimic, pentru ca copilul era mic si dormea cand ii era somn, nu avea inca program fix.
Pana se rezolva definitiv si iti gasesti si tu si fetita linistea ce as face eu este sa dai drumul la radio mai incet sau la ventilator,pana adoarme fetita, iar sunetul constant va acoperi zgomotele mai mari si o va ajuta sa doarma. Eu am gasit chiar un aparat care facea tot felul de zgomote placute gen susur de apa, ploaie... si l-am folosit cu succes. Dar la noi cel mai bine a mers ventilatorul.

Iti doresc succes si multa pace.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Craciun 2008


Evil thrives when good men do nothing




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Multumesc mult, greieras! Am rezolvat-o din intamplare, intr-o zi la pranz a adormit in alta camera decat a ei si mi-am dat seama ca vecinii astia n-au activitati zgomotoase in camera de deasupra, o fi dormitorul la ei acolo...si acum doarme in acea camera la pranz, doarme dusa si cate 3 ore. In rest, mi-am auto-impus sa nu-mi mai fac sange rau din cauza unor grobieni si incerc sa raman "zen". Noaptea tot asa fac zgomote groaznice cand pleaca/ se intorc de la serviciu pe schimbul de noapte, fata in 80% din cazuri nici nu tresare, cred ca s-a adaptat, biata.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns the_andreea spune:

Buna.
Am tot cautat si eu pe net zilele astea legi,reguli,regulamente privind linistea in bloc.dar din partea opusa,cea de reclamat.Situatia e urmatoarea:stau intr-un bloc constructie nouala et 3,in chirie (cred ca e un aspect foarte important),am 3 copii.In timpul saptamanii,in fiecare zi,copiii merg la cresa si la scoala.Ajungem acasa cel devreme la ora 17.Pana la ora 19,30-20,00,cand le dau sa manance,le fac baie si ajung in pat (in jur de 20,30-21,00) se joaca.Ma joc si eu cu ei pictam,coloram,modelam,etc.Dar au momente cand alearga,de genul "am o urgenta" si fuge repede la baie,sau "mami,mami,vreau sati spun/arat ceva" si vin in fuga la mine,intr-o alta camera.Le spun mereu sa nu mai alerge,sa nu mai tropaie,dar sincer de cand am ajuns aici,doar asta aud de la mine: "NU".Nu mai au voie sa se joace cu masini cu telecomanda pe parchet,nu mai voie sa se joace cu soricei,nu mai voie sa se joace cu...mai nimic,pt ca vecinii vin la usa la ora 18,30-19,00 sa-mi spuna sa le spun copiilor sa nu mai alerge,sa nu mai faca galagie.De trei sapt de cand stau aici,vin o data la cateva zile.Eu m-am saturat sincer sa stau cu stres si mai ales sa le interzic intr-una cate ceva.In conditiile in care orele de liniste afisate la intrare (13.00-17,00 si 22,00-8,00) le respect,pe cuvant.Intrebarea e:ce pot face?Ca nici nu pot sa plec toata ziua si sa vin la 8 seara acasa si sa-i bag direct in pat,nu pot sa merg in vf picioarelor si sa vb in soapta,nu pot sa le pun super glue pe mana sa nu mai scape jucarii pe parchet,nu pot sa-i interzic ceui mic sa nu-si mai arunce suzeta din patut.Vine vremea premergatorului si a mersului de-a busilea in curand,mi-e groaza deja.Am incercat sa vb omeneste cu vecinul de jos,l-am rugat sa-mi spuna o ora in afara celor mentionate jos,la care el vrea sa se odihneasca,o camera unde sa-i tin (si exprimarea suna a inchisoare);mi-a intors spatele si a zis ca nu conteaza ca oricum se aude.Nu stiu ce sa fac,sa ma mut din nou,asa de repede nu prea imi surade.Dar cred ca alta solutie nu am.

PS:Tin sa precizez ca cei care imi vin la usa sunt oameni tineri cu copii mici si ei,sau pe cale sa aiba.

Multumesc anticipat pt raspunsuri.


Edit:Fiind construcite noua,blocul e undeva mai la periferie,cu drum neasfaltat si cu o gramada de caini(uneori mi-e frica si sa merg pana la masina cu ei,masina fiind parcata in lateralul blocului).Locuri de joaca in zona nu exista evident,iar la locurile de joaca din mall (care e in partea opusa a orasului) nu-mi permit sa-i duc zilnic,iar pe cei mici oricum nu-i primeste.

Andreea mami de Theona (27.08.2002) ,Casian (18.06.2008) si Aris (14.07.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Afis cu ore de liniste 13-17? Trai, nineaca, ce n-as da sa fie si-n blocu' nostru asa ceva, e exact intervalul in care doarme fiica-mea (care poate fi 14-16, 15-17...in fine, cand cum). Iar vecinii de deasupra fac zgomot exact cand au ei chef, de ex. azi-noapte la 23 fiica-mea nu putea adormi ca fix deasupra camerei ei aia vorbeau tare si bubuiau. Apoi la 3.30 dimineatza unul dintre ei probabil se pregatea sa mearga la serviciu, cu tranteli de obiecte (adormit, saracu', nu?), de usi, scartaieli etc.
Si io tre sa tac si sa-nghit. Iar tie, the_andreea, iti bat vecinii-n usa la ora 18-19?!!! Caci fac copiii galagie? Doar nu dau cu bormasina! Asta-i chiar culmea. Cum sa te muti fiindca ai asemenea vecini? Eu zic ca ar trebui pur si simplu sa NU le mai deschizi usa. Sau sa le deschizi si sa le tragi niste racnete:"ce vrei, dom'le, nu mai imi veni la usa ca te reclam pentru hartuire, daca nu-ti convine ceva suna la politie, sa vedem daca-ti va da cineva dreptate!" Nu te lasa intimidata, ce daca sunteti chiriasi?! Mai ales ca zici ca respecti asa-zisele ore de liniste (de care unii nici nu-si imagineaza ca exista).
(off-topic: da' nu pune copilasul in premergator, te rog- si nu pentru binele vecinilor zic asta:))

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Ilinca - cere adunarii generale a asociatiei sau comitetului de conducere al asociatiei stabilirea acestui program.
Noi avem intervalul 14.00 - 17.00 - este drept insa ca ne gestionam mai usor, este un bloc cu doar cateva apartamente. Acum, nu-ti imagina ca nu mai scap si eu aspiratorul sambata dupa-amiaza, ca nu mai bate snitele doamna Iliescu de deasupra - insa n-avem copii mici in bloc (cel mai mic este al nostru, adolescent ).

Si la subiect - chiar daca exista, sa zicem, solutii legale, sunt foarte greu de pus in miscare, de sustinut, de dovedit (asta daca sunt zgomote casnice, nu daca ai deasupra o scoala de dans).
Macar incearca varianta cu asociatia - sigur nu vei capata o liniste de manastire, dar se mai pondereaza lumea, mai ales daca sub anunt bagi un "vor fi pedepsiti conform legislatiei in vigoare" .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Ilinca - cere adunarii generale a asociatiei sau comitetului de conducere al asociatiei stabilirea acestui program.
Noi avem intervalul 14.00 - 17.00 - este drept insa ca ne gestionam mai usor, este un bloc cu doar cateva apartamente. Acum, nu-ti imagina ca nu mai scap si eu aspiratorul sambata dupa-amiaza, ca nu mai bate snitele doamna Iliescu de deasupra - insa n-avem copii mici in bloc (cel mai mic este al nostru, adolescent ).

Si la subiect - chiar daca exista, sa zicem, solutii legale, sunt foarte greu de pus in miscare, de sustinut, de dovedit (asta daca sunt zgomote casnice, nu daca ai deasupra o scoala de dans).
Macar incearca varianta cu asociatia - sigur nu vei capata o liniste de manastire, dar se mai pondereaza lumea, mai ales daca sub anunt bagi un "vor fi pedepsiti conform legislatiei in vigoare" .

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).



Nu avem nici adunare generala, nici asociatie de bloc, nici "comitet de scara", nimic- nimic! Si noi stam intr-un bloc mic, pe scara sunt 10 familii, cate 2 pe palier si toti sunt ok cu exceptia ghiolbanilor de deasupra mea. Cand astia dau cu bormasina/ barosu'/ciocanu' la 13-14-15, ceilalti vecini sunt la serviciu, nu-i aud. Noaptea cand ne bocane in cap, tropaie ca o turma de bizoni (barbatii familiei au peste 100 de kile- si nu impreuna), trantesc usi, trantesc capacu' la buda...presupun ca-i auzim numai noi. Chiar n-am ce face si m-am resemnat; asta daca nu o sa acumulez nervi si frustrare fara sa constientizez si-o sa exlodeze mamaliga de mine!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Mai bine, n-ai de luptat cu tot felul de maiori de MAI ajunsi azi presedinti de bloc.
Va faceti asociatie - este ceva de alergat, nu groaznic, poate aveti un vecin cu mai mult timp.
Apoi faceti ce reguli vreti ghiolbanilor, va fi chiar distractiv .

Mergi la inceput