Prietene -88 LMA Miruna!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Angi,e chiar de groaza ce povestesti tu acolo,si in momentele alea sa vina salvarea dupa o ora...e de plans. Bine ca nu a mai facut febra....nu stiu ce sa zic,poate o duci la aalize si vezi exact ce medicamente ar trebui sa-i dai....
Multa sanatate puiutei scumpe si multa putere,mami!

Laura_Andreea,ma bucur pt noptile fara treziri si va doresc cat mai multe!

Haideti sa o mai laud putin pe pisicioasa mea. A papat doua galusti de gris(cam cat o nuca mai micuta),cateva lingurite de supica,si....piureul l-am combinat! Deci jumatate de borcanel amestecat cu legume din supica de cocos(morcov,brocoli,ardei,cartof,patrunjel rad/frunze)!!! Incep incet-incet sa o trec pe papita gatita acasa,dar pt inceput amestec cu mancare din borcanel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Daca tot sunt la duble sa continuam

Ce coincidenta ca vb de kaki(fructul) ca si eu am cumparat si ii pregatisem si donsoarei insa i-am uitat gentutza acasa si l-a ratat. Ii dau maine ca mai am inca unul.
Ca vorbeati de fructe mixate - eu i le prepar inainte de plecare si ii sunt date peste doua ore. Sunt super ok si la gust si la aspect. Singurul fruct pe care nu-l mixez pt gradi este banana pt ca se oxideaza cel mai usor asa ca o primeste bucati cand se trezeste dupa somnul de dimineata.

Sa mai scriu si eu cate un meniu ca sa nu credeti ca nu mai mancam nimic. Prin urmare:

Ca fructe a primit diverse combinatii luate cate doua de: mar, para, mango, kiwi, mandarina, suc de portocala si banana
Pranz: ieri: fenicul cu pastarnac, ficat de gasca, patrunjel si marar proaspete, busuioc idem si ulei de masline
azi: cartof dulce, spanac, telina, un pic de fenicul, brocoli crud, peste (tilapia), ierburi verzi si ulei masline. a mancat si ceva bucatele de peste inainte de masa, ca nu mai avea rabdare
Seara: ieri: risotto(doar ulei masline si apa) cu branza de vaci - a mancat singura - mai nou refuza seara sa fie hranita si mananca singura
azi: tot risotto cu ou romanesc
Mai primeste biscuite, iaurt si uneori coji de paine


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_san spune:

Sa mai zic si eu asa:
-pentru Smara parca, sau nu stiu cine intreba de HUmana, o recomandare: sa citeasca atent eticheta cu compusii, are ffff mare concentratie de flor, mult mai mare decat majoritatea lapturilor din gama;
-Ana doarme inca 2 somnicuri pe zi: ne trezim pe la 08.00, apoi pe la 11.30 nani de pranz cam 1h-1h.30, iar pe la 17, inca un somnic de 1h. Seara se culca pe la 22. Monis super lectura, mi-a placut. Nu-l aplic deocamdata, Ana are programul asta de somn de ceva timp, doarme bine noaptea (cu mici intreruperi pt apa).
Stiu ca mai aveam ceva de comentat pe undeva, dar mi-e tare somn ca deh, ultimele doua nopti am dormit cam repede.
VA multumesc inca odata pentru gandurile voastre, si va doresc din tot sufletul multa sanatate pt puiuti, ca restul vin de la sine

A, sa nu uit. Unul din copiii care a venit la noi sambata a facut varsat de vant . Rog din suflet Monis si Stephy, puteti sa reluati din simtomatologie? Colac peste pupaza, a fost prezenta si fin amea insarcinata in 8 luni. Ce stiti despre asta?

Angi de bebe Ana Maria (03.12.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Angi, doamne ajuta sa treceti cu bine si peste asta. Multa sanatate si putere!

Ma enerveaza totusi ca pediatra nu a consultat-o bine si a observat-o inainte de vaccin. Asta a mea verifica absolut totul inainte de vaccin (urechi, gat, plamani, curutz plus ca ma intreaba daca si cum a dormit in ultimile zile si cum a mancat). nu mai zic nimic ca oricum e fapt consumat

Lumi, uitai florile de ziua ta
Doamne ajuta si la voi sa se dea pe brazda, oricum toata stima si respectul pt perseverenta ta

Cred ca ma retrag in glorie ca maine iar am o zi super plina si o mie de lucruri de facut!

Noapte buna si cat mai linistita!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Puiul doarme neintors iar eu m-am trezit cu intepaturi (am luat NoSpa) si am dat la ratze.


Lumi, multumesc mult ca mi-ai zis de Aptamil 3. Sunt pachet de nervi acum...imi vine sa o strang de gat pe pediatra. Ea mi-a zis sa-i iau nr. 3, ca e pt copii peste 1 an. Eu fiind habarnista, total paralela si echidistanta la capitolul lp, am mers pe mana ei, si am infascat rapid o cutie de pe raft, pt ca era cald in magazin si Timi deja miorlaia.
Acasa m-am uitat in fuga la ce contine, dar oricum ma depaseste toata terminologia aia...si nu-mi dau deloc seama ce e bun de-acolo si ce e rau. Chineza avansata...ce mai... Insa, parca nu am vazut totusi pe nicaieri sa scrie vanilie. Pfiii, maine trimit sotul sa ia Aptamil 2, ca eu am pitici cu vanilia aia.
Mersi inca o data ca mi-ai spus.


angi_san, prin ce ati trecut azi-noapteeee!!!!
Ma bucur ca e mai bine Ana si a inceput sa pape cate ceva. Numai varsat de vant nu va trebuie acum. Of, of, sper din sulfet sa va ocoleasca de data asta.


No, ma bag si eu la somn, ca nu se stie cat tine minunea cu linistea asta mormantala.

noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Angi
Lumi_R Doamne ajuta cu papa, pupam pisicoasa
Smara dar pe cutie nu scrie ptr. ce varsta este?, trebuie dat ptr. varsta copilului, daca asta nu-ti place cauti altceva ptr. 1+. Si ai grija mai mult de tine
Trimit catre toti fulgusorii, dormiciosi si nedormiciosi, si mamicilor lor cate un . Ar mai fi multe de spus insa eu sunt in plin sezon de analize care ma epuizeaza efectiv ptr. ca trebuie sa fug de acasa si vin intr-un suflet ca atat mai poate tipa dupa mine Vlad ca ma termina cu nervii.
NB

mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:



LA MULTI ANI PINKY!!!!

Dankutza, sa-ti traiasca minunea, sa fie sanatoasa si norocoasa. Frumoasa este.

Floricik mami de Maria Ema-12.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Multumim tuturor pentru urari. Ne-au "cazut" bine.

Lili multumesc de cadou.

Dienutze multumesc de cadou.

RAlu noi, de abia am inceput sa-i dau Topfer 3. Trebuia inceput la 10 luni, dar am tot amanat. Este cu aroma de fructe si nu prea imi convine. Pinky e ceratata cu laptele. Ma gandesc foarte serios sa virez pe Hipp 12 luni+. AM o cutie si sa o vad daca o impresionez. Cert e ca asta cu aroma de fructe, e la fel de cah ca si cel simplu. Cel putin, asta e parerea lui Pinky.

Si sa va las sa vizionati cadoul pentru ziua 4.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

buna seara!

se pare ca trebuie sa ma apuc de citit "insemnarile lui Monis"..nu stiu ce are piticul meu ca de vreo 3-4 zile face figuri seara...acu e cu tat-su ..poate reuuseste el ce nu am reusit eu...am incercat vreo 30 min sa il readorm (adormise la 21.30) si am amortit cu totul: brate,spate,f..d ....asa ca a trecut tati la actiune...

deci,Lumi,am avut dreptate cu vanilia

angi horror ce povestesti tu acolo;pediatrii astia,bata-i vina,numai vaccinuri si comisioane au in cap!!! si tinem pumnii sa scapati de cealalta problema..

lili nici voua nu v-a fost tocmai bine;sper sa se fi terminat sirul ghinioanelor si la voi

ma retrag..sa reiau de la capat adormitul pruncului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Smara in primul rand foloseste pe bibe cu 4 gauri si nu cel 3 pozitii. Cel cu 4 gauri este pt laptic simplu, cel cu 3 pozitii este pt cereale din alea .... lungi.
Eu nu am "lucrat" cu Aptamil, asa ca o sa-ti spun cum fac cu Topfer. In primul rand, ar trebui sa gasesti in cutie, o lingurita de plastic. Pe cutie trebuie sa scrie proportiile. Adica, eu pun la o lingurita rasa de LP, 30ml de apa. FAc 150, pun 5 lingurite. Uita-te bine pe cutie ce paritate ai. Am vazut la Hipp 1lingurita rasa la 50 ml apa.
Eu incalzesc apa bine, apropae fiebinte. O torn in bibe, cam jumatate din cantitatea care vreau sa fac. Adica daca vreau sa prepar 180ml de lapte, pun 100 ml apa fierbinte, pun linguritele de LP corespunzatoare cantitatii pe care vreau sa fac (180ml apa= 6 lingurite LP) si amestec/zgaltai energic. SE topeste Lp, si apoi completez cu apa la temperatura camerei. LA final, am lapticul caldutm bun de mancat.... numai sa vrea.
Spor la treaba

Mergi la inceput