PRIETENE FARA TITLU (72)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna dimineata.
CRISTINA pai uite acum numai ce m-am ridicat din pat ,m-am echipat si acum imi beau cafeaua.Is treaza de pe la 9,30,dar am mai stat in pat pana s-a jucat Tudor cuminte in dormitor. A se juca cuminte = trantea cu cuburile Megablocks de la castel de noptiera,adica la urechile mele Dar macar puteam sta culcata ,nu ca si cand ar fi sarit in pat,ar fi umblat la DVD/TV, sau ar fi zbierat la usa si trantit in ea sa iasa din camera.
Am noroc ca e Ghita acasa dimineata si se scoala el pe la 7 sau 8 sa ii faca si sa ii dea laptele,dupa care de obicei mai doarme vreo ora.

Legat de ora de culcare , am observat ca mi se trage de la ... interferon.In serile cand il iau,nu mai mi-e somn dupa aia.Dar daca ma pun in pat,adorm,deci nu e chiar insomnie clasica.
Am inceput sa iau un tratament naturist de la unul din Oradea,ceva ceaiuri + ceva solutie gen tinctura ce se baga in el.A fost cumnata lui mami din Arad la el,impreuna cu fata ei. Vara-mea ,plus unchiul meu (fratele lui mami) se simt tare bine dupa tratament,matusa nu cine stie ce - dar ea e mai naspa cu bolile,are diabet.
I-am zis prin telefon hibele si mi-a trimis prin posta tratamenul.Ma gandesc ca or fi bune mai ales ca adjuvant la cura de interferon.Mi-a mai facut recomandari sa consum suc de sfecla rosie, morcov, mar,rosii, plus conopida,ceapa,usturoi,polen etc. cu care eu oricum incepusem demult.Deci cred ca nu mi-a dat tampenii ,ca ceaiul/tinctura nu stiu ce plante contine. Dar am butonat si am gasit pareri ok de el pe net,plus si in revista formula As ,are deschisa oficial o farmacie naturista in Oradea.
Chestia e ca trebuie sa beau cca 1 l de ceai pe zi in trei ture si pe stomacul gol,plus sa mananc abia dupa jumatate de ora dupa el.Problema e ca eu fiind d-aia care mereu rontaie ceva imi e mai greu,in plus aproape ca nu mai apuc sa beau apa ... ca beau destul lichid Culmea ca eu nu-s defel bautoare de ceaiuri,le beam exclusiv cand eram bolnava - de exemplu cand eram racita,sau cu probleme la stomac si asta se intampla rar de tot.
De cand cu hibele astea am mai baut si eu ceaiuri,dar asta dat cred ca e mai concentrat,in plus e in cantitate dubla decat beam eu.Oricum ma simt ok de la el,par example acum ar trebui sa ma simt cam ca un caine batut ca am luat aseara interferonul,dar is ok.
Dealtfel am incredere in ceaiuri.Am fost odata prin '86 parca la un mosulica ff batran din Maramures si ne-a dat la toata familia niste retete,dar doar mami care chiar avea atunci probleme naspa cu gastrita acida s-a tinut de tratament si i-au trecut problemele.Dar trebuia sa bea cca 2 l de ceai pe zi si sa isi prepare singura ceaiurile,avea o gramada de pungi cu tot felul de ceaiuri si eu cu tati radeam de ea ca parca e vrajitoare si prepara potiuni
Nu stiu daca am mai scris mai demult,dar mosulica ala te punea doar sa te plimbi prin fata lui si sa tusesti si pe baza asta te cam diagnostica ochiometric! Lui taica-meu i-a zis atunci sa se mute undeva la munte la aer curat si el chiar lucra in mediu toxic unde inhala aburi de vopsele,diluant ,deci l-a "citit" bine.
Revin ca Tudor deja mi-a facut hara kiri prin zona .

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Uf ca e numai amiaza si deja-s cam zombie.Tudor e in pat cu laptele,sper sa adoarma singurel asa,nu cum a facut ieri.
Taica-meu mi-a luat brad,cam amarat el, dar zice ca toti ce-s de vanzare prin zona-s asa,n-a avut de unde alege.Bun e cum o fi si asa o sa ii cam vina Tudor de hac cred.
Tocmai cand credeam ca am terminat cu impachetatul cadourilor,a sunat nasa ca vine azi incoace sa lase cadourile,ca maine pleaca la tara. Lui Tudor i-a adus un catel care latra si canta ragusit tare Gingel bells Haios rau.Iar Dianei o trusa cu mai multe curele colorate ,plus margele inclusiv cu litere sa poata sa isi faca bratari intr-o gramada de variante .Si inca ceva ce ii va placea mult Dianei - o trusa de farduri pentru fetite.
Na ca Tudor e deja langa mine
Turbez ca n-am facut nimic azi,doar m-am jucat cu el sau am strans dupa el.Merg sa incerc sa il culc si revin.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

LA MULTI ANI ANA! Multa sanatate si sa-ti bucuri parintii!
Brandusa sa-ti traiasca printesa micuta si sa o cresteti cu multa iubire!

Io-s cam zombie... am ceva SN luate de pe la Cosmin probabil... sau pur si simplu le-am facut si eu.
Sunt in priza continuu asa ca nu am timp de povesti.

Am intrat sa va spun de pe-acum Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi, multa sanatate si tot ce va doriti pt noul an!

Noi vom pleca de-acasa abia pe 3 ian pana pe 7... pe la munte si zapada(speram sa fie). Daca timpul o sa-mi permita poate apuc sa mai intru pe-aici sa va ma spun ce -am mai facut.

PUPIIIIICI!

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILI mersi , sarbatori fericite si tie dar pana atunci spor la treaba.Si sanatate! Poate mai apuci sa intri la o cafea pana plecati,daca nu iti zic de pe-acum distractie placuta si sa ... fie zapada!
CRISTINA se joaca Razvan singur cu jocurile? Si puzzle face singurel? Sau trebuie sa fi prezenta pe langa el ? (precum la noi ...)

Eu am reusit sa il adorm pe Tudor pe la 14,15 ,am terminat si frigiderul de curatat si de facut ordine prin bucatarie,acum astept sa se trezeasca si sper ca vine taica-meu sa il scoata la plimbare macar vreo ora sa pot sa bag o tura cu aspiratorul ca e dezastru in zona - Tudor mereu rontaie cate ceva in camera si mai pica si pe jos.Mai da el pe jos si bonus cu apa din bibe si gata treaba
Mami m-a anuntat ca mi-o trimite diseara plocon pe Diana ca numai prostii a facut azi pe-acolo,a incurcat-o la prajiturit de nu-i adevarat.Asta imi lipsea,tocmai cand imi propusesem sa o tulesc diseara dupa 21 de-acasa la o iesire la taclale si la o bauta cu aradencele Acum sa il las pe husband cu amndoi la ora critica e cam naspa de el ,dar o sa incerc ... sa vedem in ce forma vine acasa 'mnealui.
Uf si daca e Diana acasa maine dimineata,cand mai impodobesc io linistita pomul?

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello,
Lili-sanatate multa cu Craciun fericit si sa aveti zapada si sa va relaxati.
Cris-bravo pt atatea jucarii si sa se bucure de ele-chiar asa tu il ajuti la puzzle sau deja le face singur dupa imagine, ca la noi la cele cu piese mici e durere inca cu A
Moni-sa ai spor in toate, vezi tu cum impodobesti bradul maine, poate o expediezi pe Dia 1h la fratelo si gata,si eu mai am ca si tine vreo 34 de impachetat,cred ca la noapte.Ma bucur ca faci in paralel si un tratament naturist, si la mine tot asa am reusit sa corectez tiroida si sa scap de operatie. Cu Tudor rabdare si ignor sau mai cearta-l dar eu zic ca e mic inca,faza cu wc si altele Alex le facea dupa 2 ani,deci si mai grav
Ti-ai schimbat adresa pe messenger,ca nu te mai vad de ceva vreme
ANA-ma bucur ca ai scris ,cu mersul la munca te inteleg ca eu mai am si maine 4,5h si apoi pina pe 31 sunt libera,deci 6 zile. Am facut ieri toba si alba ca zapada(soacra),eu aseara rulada cu brinza si cascaval-e yummy, mai fac maine salata de peste,de ciuperci, avem carnati si sunca de casa afumate si fac un platou cu ele si ceva veggie si 3 fleuri de brinzeturi, azi face racituri/piftii soacra si asambleaza un tort diplomat, am facut eu de dimi juma din el si i-am lasat si frisca batuta, il face cu ananas si portocale sa fie usor, ca vom avea si friptura la cuptor-muschi de porc afumat cu cartofi,muraturi si ea vrea diseara sa pregatim carnea de sarmale si maine cat sunt eu la munci le fierbe si le da la cuptor.Cam astea- a si am mai facut eu fursecuri cu nuca de cocos si stafide inauntru,cica au iesit bune,e u habar nu am ca postesc,doar ca maien seara dupa ce vine mosul la 6pm voi minca lactate macar,ca decat sa poftesc si e deja Craciun in Ro
Revin ca merg sa rezolv ceva si sa caut un site sa va arat ce vreau sa le iau la copiii azi in pauza

Denisa cu Emma Andrea 4,5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Am revenit ca vad ca azi am timp de respiro,for now.
Deci va ziceam ca am la 10 min de job un depozit fain de jucarii cu 60-70% off si merg sa caut trenulete cu Thomas, apoi o minge minune care se umfla si in care se pot baga copiii si sa se rostogoleasca-la amindoi le place mingile mari si asta e mega si e doar 20lei de la 50: http://www.target.com/6111-51-Giga-Ball-Yellow/dp/B001AOD71E/ref=sc_pd_gwvub_2_title

Apoi am ochit la 10 lei un pinguin fain cu o telecomanda doar cu 2 butoane care canta, se misca etc-pt Alex saracu'caruia nu i-am luat decat 1 microfon fain care inregistreaza vocea si haine, primeste si de la nasa-sa camasa cu pulovar si sper 1 jucarie si sa vad dc mai gasesc ceva haios si educativ pt totii membrii-va pup!

Denisa cu Emma Andrea 4,5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DENISA super mingea aia! Lasa ca si Tudor are doar jucaria aia cu bile si camionul de plastic - ala i l-am dat sa il puna la mami sub brad.Si acum cainele de la nasa.Fain ca ai avut program mai lejer azi.
Eu am renuntat la iesire ca am tras la smotru de nu-mi mai simt mainile - aspirat,spalat pe jos,sters praful pe mobile,sters usile,ordine la pantofi si prin bucatarie si prin baie. Mai am doar sa intind tura de haine spalate,dar asta dupa ce bag un dus intai,ca le intindem in baie si dau drumul la caldura - pana dimineata se vor usca asa
Am avut asa spor ca a venit mami acum seara de i-a scos la plimbare pe amandoi.Diana energizata in ultimul hal de parca avea o racheta in fund,in plus nu manca nimic - in final am depistat misterul.Pai i-a cumparat mami si a inceput sa ii dea ceva energizant cu miere,polen,catina si o multime de alte ingrediente.Cum sa nu fie energizata? In plus ala tine si de foame si biata mami i l-a luat ca sa aiba pofta de mancare si sa se mai intremeze.Cu mine n-a avut nicio sansa,asa ca nu o sa prea aiba nici cu Diana ca noi semanam la silueta si metabolism pe taica-meu si basta.
Mami mi-a adus vreo trei feluri de prajituri,inclusiv preferata mea cu glazura de cioco si nuca de cocos ,plus cozonac - asta de cumparat.Maine mancam in familie la mami , vor veni inclusiv fratelo cu prietena ,dupa care venim incoace sa vedem ce a adus mosul si la noi. Avem si niste musafiri surprise - un var din Oltenia cu baiatul,in noapte asta sunt la mami,dar maine cred ca se vor duce la tara la fratele lui taica-meu.
Cu pomul rezolv eu cumva,dimineata il va face tati la ei,dupa care vine si mi-i ia pe strumfi de pe cap sa pot actiona si eu,ca husbandu' lucreaza si maine,desi normal trebuia sa fie liber,dar ... asta e.Bine macar ca e doar pana la ora 18,dar tot nu mi-e de folos ca se va cara la taica-su sa ii duca toate alea,e capos rau,i-am zis ca fug eu sau tati cu masina sa le ducem,dar el trebuie sa mearga personal.Na,duca-se
Diana la ora asta scrie de zor numele membrilor familiei + a nasei si a prietenei lui frate-meu.I le-am scris eu si mi le-a citit cu f.putin ajutor. Trebuie doar stiute,ca sa nu incurce maine etichetele cadourilor primite de la mos
Edit ca mi-am amintit: DENISA n-am schimbat nicio adresa de mess e aceeasi ,doar ca stau pe invisible,ca altfel tabarasc prietenele si rudele pe mine.Cum cu strumful de Tudor prin zona nu prea pot "vorbi" mi-e ca se supara careva,crezand ca nu vreau sa vorbesc.Deci ce e sigur e sigur Dar si tu parca ziceai ca nu mai ai acces la mess la serviciu,nu?
Gata am fugit la un dus.

CRACIUN FERICIT TUTUROR!
MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

MONI-esti harnica si organizata ca deobicei-astept poze cu fratelo si prietena, pe linga strumfi,dc zici ca iti place de ea si vrei sa il vezi insurat pe Cristi
Eu o sa incerc maine seara dupa ce se termina mini-party si string tot sa descarc primele poze ca pe 25 dupa amiaza o sa plecam.
Numai ce m-au sunat de acasa ca trebuie sa fac eu ultimele cumparaturi-urasc chestia asta acuma cand e atata de aglomerat si era grija sotului..uff,noroc ca pot pleca in 10 min.Va

Denisa cu Emma Andrea 4,5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

helau si de la noi!
Uite acuma vine si Mosu, e pe drum!
Eu cu treaba aproape gata, Razvan la desene, taxu la taxu, ii face baie, asa ca Moni... vezi bine, baietii la tati trag, bravo.
Am gatit niste sarmalute absolut senzationale , le-am fiert cu zeama de varza. Caltabosul este , evident, iar salata boeuf inca nu-i gata, mai pe seara.
O sa ne porcim rau de tot si anul asta , da' ce sa facem, daca trebuie - cu placere .

Moni, Tudor e micul terminator sa inteleg... fii calma, toate vin si toate trec.

Denisa, distractie placuta, abia astept sa ne pui poze, poate pui si filme cu copiii, ceva colinde sa auzim si noi.

Eu am sa fac pe modelul vostru cu darurile sosite in Ajun sub brad, deci deseara punem laptic si biscuiti sub brad, deschidem geamul si... asteptam surpriza. Razvan va primi un set mecanic cu carucior Cars, fireste, sper sa-i placa.
Eu mi-am primit cadoul de sapt. trecuta (o rochita de seara pt. revelion).
Viorel a primit si el pantaloni casual.
Asa ca suntem rezolvati.

Maine am musafiri: fratele meu Marius cu nepoata Alexandra, socru si cam atat.
Duminica mergem la Focsani la nasii lui Razvan, mare eveniment, ne-au invitat la ei.

Gata pauza, ne mai citim noi pe aici, va imbratisez pe toate si va dorim spor la treaba in continuare.



www.dropshots.com/asteryaro7" target="_blank">(PHOTO)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Hello hai sa dau si eu raportul pe ziua de azi ca tot is la o cafea si Tudor doarme (inca). Am reusit sa fac si bradul - pacat ca e cam jalnic de rar A fost frate-meu ieri si pana in piata din centru sa isi caute brad si a venit fara, cica aia faini si inalti erau la pret de milioane asa ca si-a luat de peste drum de noi unul superb,atat ca e ... pin (cred) din ala care se scutura,nu-i brad argintiu.Da' mai bine imi lua si mie tati din ala,ca oricum si al meu s-a scuturat intr-o veselie deja - mai ales pana i-am sculptat trunchiul sa intre in suport.Am terminat de ambalat si ultimele cadouri - cele de la nasa.Am pus pentru fiecare cate ceva maruntis,inclusiv pentru bunici,frate-meu, prietena lui,nasa ...
Pana la urma vine si husbandu' la masa in familie,ca l-am trimis pe fratelo cu mancarea,prajiturile,sucul etc. la socru-meu,ca taica-meu era prea crizat - nu e de mirare ca de azi dimineata ba la magazin,ba sa-si duca neamurile nu stiu unde,ba sa-si scoata la plimbare nepotii,apoi iar la magazin ... Daca nu mergea fratelo fugeam eu,dar trebuia sa vina careva sa stea cu Tudor atunci.Incurcati rau mai suntem Diana e la mami deja ,acolo a venit mosul cu bradul si aspiratorul dorit,dar de-aia tot cam neascultatoare a fost - sau e si mami super nervoasa si obosita la ora asta.Acasa a fost cat de cat cuminte Diana azi,dar asta fiindca am stat doar si m-am jucat cu ea si cu Tudor.Problema e ca nu poti mereu sa te joci cu ei ,mai e si treaba de facut
Bine ca am terminat tot de smotruit,am impopotonat si prin casa un pic,am pus fata de masa cu motive de Craciun in bucatarie,am mai dat odata cu mopul ... totul e ok,pana se trezeste Tudor ... atunci sa vedeti distractie pe capul meu,cred ca il inchid in dormitor si acolo stam pana pelcam la mami
M-am spalat pe cap si mai am doar sa ma pensez ca n-am mai avut timp de programari si mers la cosmetica.
Noi la capitolul mancare avem doar chestii traditionale: sarmale,ciorba de porc cred,friptura de porc si carnati fript cu piure de cartofi.Am si niste supa de gasca - ca au adus oltenii o gasca ,de obicei aduceau curcan cand veneau. O sa bag niste galuste de gris in ea maine-poimaine.Si sa nu uitam prajiturile,tortul,cozonacul.Nu stiu daca n-o fi facut mami si ceva salate.Eu una n-am facut nimic de data asta doar o sa pun carnatiul (productie tati) la fript imediat sa il avem si pe ala pe maine.Aaa si trebuie sa curat si niste cartofi sa avem langa el.
Am pregatit deja niste bani pe hol,dar ciudat tare,inca nu a sunat niciun copil sa vina cu colinda ... poate mai incolo.
Inca odta distractie placuta la toata lumea,ma apuc de pensat acum,dar inca sunt prin zona.Poate apuc sa imi citesc si eu mailurile ca am numa' vreo 60 nedeschise inca Astea au mai ramas,ca tot mai deschid pe cand apuc cateva,dar tot nu le dovedesc


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput