Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (47)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

racusor, super cosmonautul! si Andrei sta in fundic? bravo, e mare baietelul . Isa mi se ridica ea din pozitita semiculcat, se mai leagana pana sa ajunga mai sus intre perne, se sprijina de ele... dar daca o pun pe genunchii mei sta bine deja...

cristina, eu zic sa te resemnezi si, cum zice si sotul tau, sa nu te mai stresezi ptr fiecare marait... sa te bucuri de fiecare moment impreuna, daca el te simte pe tine relaxata, poate va fi mai bine!

giorgia, nici voi nu stati mai bine...

racusor, eu cred ca o sa va descurcati cu diversificarea. daca e asa pofticios Andrei... asa e si Isa, incepe sa-si mestece limbuta si buzita daca vede pe cineva mancand, de aia am tot facut probe si i-am dat si ei una-alta, sa ne fie mai usor peste vreo luna...

giorgia, carla, barbatii vostri is de coma. pai daca n-o fac din proprie initiativa (care e instinct - e TATA), macar atunci cand le cereti ajutorul!!

victo, pleaca mama, vine soacra . eu am aruncat asa o vorba la mama, daca vrea sa vina la noi o vreme. ea a crezut draga de ea ca vreau sa merg la lucru si n-am cu cine lasa fata , pana i-am spus ca si o sapt daca vine sunt fericita, mai alung monotonia, ca sa nu vb ca mi-ar fi de ajutor . nu mai fac prostia ca si cu Maria, pe cand avea 2 ani plangeam la sotu´ ca vreau si eu sa lucrez undeva, ca imi e urat acasa toata ziua, Maria dormea si peste zi... si-apoi n-am mai avut o zi libera decat daca am mers in Ro, si aia cu rugaminti si anuntat cu luni inainte! si duminicile, dar nu toate... acum vreau sa profit cat pot de bebelushenia Isei, ca e ultima! si cum si pe-a nepoticii o s-o ratez (si sora-mea se opreste la bb2), profit la maxim de un copil cuminte

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Neata
Ce capitolul lung am avut!!!
Eladea, merci de corectura, in ultimul timp nu mai sunt atenta deloc.
Racusor, 6 luni!!!! Doamne, ce copil mare ai!! Chiar de mult nu ne-ai mai prea povestit de Andrei
Noi am avut o noapte linistita. Eu nu i-am luat f multe haine de iarna. Are 2 geci groase, un cosmonaut, vreo 3 salopete grosute si 1 ursulet. Banuiesc ca imi ajung, ca doar nu vom sta numai afara...
Eu nu am spalat sacul.
La multi ani pt Sara Maria, Sara Elena si Bianca!!!

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010

poze luna 5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

buna fetele,

sa va zic cum gandeste al meu sot de fapt: el spune ca nu stie,nu poate sa stea sa legene copii(care by the way sunt copiii lui facuti cu f multe eforturi stiti unele),zice ca datoria lui este sa faca bani,nu sa legene copii,si ca mai bine lucreaza mai mult sa mai imi aduca o bona daca nu ma descurc decat sa stea elva dati seama??????
dar mie nu-mi mai trebuie nici o bona,il vreau pe el,sa fie sot si tata!!!
acuma il parasc de tot,stiti ca am o tanti care ma ajuta cu copiii de la 2 la 10 de vreo o luna.Stiti de cate ori a venit acasa inainte de 10?de vreo 4-5 ori max Ca cica el face bani si are nevoie si de momente de respiro gen laptenis,carti,meci.Si vine la 10,la 10 e baia si apoi ne chinuim sa-i adormim pana la 12 ca adorm f greu.Si se enerveaza ca micutii se tot agita,zice ca nu stie sa-i calmeze si ca mai bine ii spunem bonei sa stea pana la 12 sa ii adoarma cu mine.Si atunci care ar fi timpul pe care el l-ar petrece cu copiii???????
sa nu mai zic de stat cu mine!
nu mai stiu ce sa fac!!!
intr-o zi am sa ma satur......

scuzati-ma ca ma tot plang la voi............



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Oana, a venit girafa!!

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010

poze luna 5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns senty_mary spune:

Citat:
citat din mesajul lui carla_2008

buna fetele,

sa va zic cum gandeste al meu sot de fapt: el spune ca nu stie,nu poate sa stea sa legene copii(care by the way sunt copiii lui facuti cu f multe eforturi stiti unele),zice ca datoria lui este sa faca bani,nu sa legene copii,si ca mai bine lucreaza mai mult sa mai imi aduca o bona daca nu ma descurc decat sa stea elva dati seama??????
dar mie nu-mi mai trebuie nici o bona,il vreau pe el,sa fie sot si tata!!!
acuma il parasc de tot,stiti ca am o tanti care ma ajuta cu copiii de la 2 la 10 de vreo o luna.Stiti de cate ori a venit acasa inainte de 10?de vreo 4-5 ori max Ca cica el face bani si are nevoie si de momente de respiro gen laptenis,carti,meci.Si vine la 10,la 10 e baia si apoi ne chinuim sa-i adormim pana la 12 ca adorm f greu.Si se enerveaza ca micutii se tot agita,zice ca nu stie sa-i calmeze si ca mai bine ii spunem bonei sa stea pana la 12 sa ii adoarma cu mine.Si atunci care ar fi timpul pe care el l-ar petrece cu copiii???????
sa nu mai zic de stat cu mine!
nu mai stiu ce sa fac!!!
intr-o zi am sa ma satur......

scuzati-ma ca ma tot plang la voi............



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana


sotul tau e cumva zodia berbec?? ca la gandire seamana un pic cu al meu
au impresia ca daca aduc bani aksa toate problemele s-au rezolvat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

abia l-am adormit, cu urlete, pus in patut, urlat, l-am lasat 2 minute urland, l-am luat, l-am purtat in brate, numai nu adoarme... intr0un final l-am pus in fisher, si a adormit. Asa ca i-am mutat iar patul in camera lui. Oricum nu doarme bine, nici el, nici eu, asa ca mai bine in camera lui... azi noapte l-am trimis pe sot in camera copilului... ca asta micu se tot foia azi noapte, abia l-am linistit, si apoi incepea sotul cu sforaitul... il tot impingeam, sa se mute pe o parte, in 5 minute iar incepea.. of, ce m-am enervat. l-am trezit si l-am trimis dincolo. daca tot dorm maxim 3 ore legate, macar sa le dorm mai bine.

Asa e Rodi, ar tb sa fiu mai relaxata, dar e asa de greu, ca sunt asa obosita... si sunt numai eu cu copilul solo, mereu... sotu se trezeste la 6 dimi, pleaca la birou, si vine la 8 seara... soacra vine pe la 7 sa il vada, si atunci il mai ia un pic... in rest tot eu.. si s-a adunat oboseala asta, ca ajung sa ma bucur daca prind noaptea 3 ore legate- mi se pare boierie....

Cu termenul de depunere pt CIC, am in fata hartia cu actele necesare si scrie ca termenul de depunere e de 60 de zile calendaristice de la terminarea concediului postnatal obligatoriu ( de 42 de zile calendaristice). si pe hartia de la munca imi era calculata exact data- cand se implinesc cele 42 de zile (chiar daca io am avut 56 postnatal). Si asa i-au zis si doamnele de acolo sotului . Poate nu stiu ele bine, sau poate e diferit la noi... eu a trebuit sa duc si stagiu de cotizare de la Casa de Pensii- am stat gramada dupa hartia aia...

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Denisa idem si la noi...aceeasi gandire o are...da eu il chem acasa mai devreme...ii zic ca dk nu vine plec si las fata singura...pe mine ma enerveaza la culme faptul ca imi zice ca vine in 10 min si dureaza 1ora...mor cand face asa..si desi stie ca ma enervez tot asa face...cica mereu intervine ceva..el vrea sa ajunga in timpul care mi/l zice da mereu se intampla cate ceva...si acum sa/l si laud putin...ma mai ajuta si la curatenie,isi spala singur unele haine si cand e acasa sta cu fata,se joaca deci nu e chiar de lasat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Aseara ma apucase asa o depresie mica...ma gandeam de cand nu am mai iesit in oras...m/am saturat numai in casa...de abia astept sa vina ziua de maine sa mergem la focsani la carrefour...macar de iesirile astea ma bucur si eu....asa si iar m/am gandit daca sa mai fac vreun bebe sau nu...eu as vrea mult dar sincer nu cred ca mai sunt in stare sa trec iar prin ce am trecut...daca ar putea sa mi/l aduca cineva pe la 2/3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Si eu m-am mai plans de al meu. El imi zice ca dupa ce face copilul 2 ani, o sa-l preia el. Am facut crize, am plans, i-am zis ca inlocuiesc intr-o zi usa, daca mai vine tarziu, ce nu i-am zis.... Dar e regula, indiferent cum si la cat vine, 1/2 h se joaca cu copilul in fiecare seara.
Mai nou e fericit, ca Raul ii gangure mult si ii rade tot timpul, deci nu mai e nevoie sa trag eu de el. Eu zic, ca incet, incet se vor obisnui si ei cu rolul de tatici. Noi am avut 9 luni sa ne gandim ca vom fi mamici, pe ei i-a palit brusc la nastere, ca pana nu s-au vazut cu bb in brate, nu s-au prea gandit ei la schimbari....
EDIT : Ce-i mai place lui Raul girafa!!! Are un spor la ros ...

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010

poze luna 5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarmenAlbu spune:

Buna dmineata mamici

Anca

Draga Carla, sper tare mult ca lucrurile sa se aseze, la noi din motive de serviciu sotul ajungea pe la 19.30 cand LETI DEJA dormea, plus o sapt in USA, si intr-o dimineata cand l-a vazut a inceput sa planga mititica pt ca s-a speriat, si atunci el a hotarat ora de jucat cu ea, acum se joaca amandoi cu tot felul de jucarii si sunt bine, dar a durat ceva pana cand Leti l-a lasat sa se apropie de ea. degeaba ii aratam eu pozele din casa si o lasam sa se joace cu ele, cand il vedea se punea pe un plans ca nimic nu o putea linisti ,important era sa fie el prezent lucru foarte greu pt ca Leti doarme de la 19.30 pana dimineata la 8-9 cateodata. La noi insa Leti nu e dificila, seara o pun in patut dupa papa si adoarme in 2 minute singurica cu melodia ei preferata, cand ii este somn nu trebuie sa faci nimic, adoarme oricum.
Si te poti plange linistita, stiu ffff multi tati care nu au putut sa construiasca o relatie cu bebelusi pana intr-un an, deabia dupa aceea pentru ca nu aveau rabdare sa se maimutareasca si sa ii calmeze, acum in schimb au o relatie atat de frumoasa cu copiii lor , poate asa e si sotul tau!

Mergi la inceput